Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Burza s odstupem: Jaké máte plány na léto? Utéct nebo zůstat na burze?

Burza s odstupem: Jaké máte plány na léto? Utéct nebo zůstat na burze?

Vývoj na burze nepřinesl prakticky nic nového. Stále bojujeme s inflací pomocí zvyšování sazeb. Trhy tak boj s inflací již mají zakalkulován v cenách. Zvyšování sazeb povede nevyhnutelně k recesi. I to již trhy vzaly na vědomí, protože když se podíváme na ceny různých průmyslových komodit například mědi, jasně vidíme, že cena již několik týdnů klesá. Trh recesi anticipuje, takže již do cen promítá její cenu. Ekonomové se přou, zda recese způsobí jen dočasný pokles nebo vstoupíme do hlubšího trendu postupného snižování hrubého domácí produktu. Ten by měl být důsledkem snižování spotřeby energie a také demografického vývoje. Co je tedy nového?

Můžeme říct, že dnes se již panuje silný konsensus, že směřujeme k hospodářské krizi. Toto uvědomění celý proces urychluje. Akciové trhy proto klesají mnohem rychleji. Volatilita roste.

Ale změna trendu je tu s námi již několik měsíců. Pouze si velká část lidí až nyní uvědomuje, že se trend na trhu změnil a klesání bude trvat delší dobu. Díky tomu se čím dál víc investorů rozhodlo uzavírat své pozice a objemy prodaných akcií rostou. Jelikož víme, že centrální banky budou sazby zvedat, není důvod očekávat změnu trendu. Centrální banky vždy jednají s velkým zpožděním. Investor tak do jisté míry může předvídat změnu trendu. Jak situaci sledovat a vyhodnocovat?

Klíčový bude pracovní trh. Lidé se díky vysoké inflaci snaží zaměstnavatele donutit, aby jim zvedli měsíční plat o několik procent. Avšak díky špatnému makroekonomickému prostředí si ne všechny firmy budou moci navýšení platů dovolit. Dá se očekávat, že se bude propouštět a tím ještě víc vzroste tlak na trhu práce. Pokud by došlo k masovému propouštění, krize a recese se ještě prohloubí.

Pracovní trh teď bude rozhodovat o hloubce krize. Zhoršená situace na trhu práce bude ovlivňovat poptávku. Lze očekávat, že lidé začnou šetřit a budou si rozmýšlet, za co utratí. Dobře na tom budou pouze firmy, které mají skutečnou možnost reálné “pricing power“, tedy si mohou dovolit zvýšit ceny svých výrobků a služeb bez toho, aby o ně přestal být zájem.

Pricing power je velmi oblíbeným kritériem Warrena Buffetta. Do teď velká část lidí měla úspory, které vznikly díky Covidu a lockdownům, kdy nebylo za co utrácet. Efekt snížení poptávky se bude projevovat ve druhém čtvrtletí 2022 a naplno ve třetím čtvrtletí. Dočkáme se ještě většího rozevírání nůžek mezi úspěšnými a neúspěšnými společnostmi. To je první ponaučení ze současné situace. V ocenění firem budou znovu rozhodovat více fundamenty dané firmy. Nálada na trzích bude na bodu mrazu. Dobré firmy nebudou ztrácet na své hodnotě, nebo budou dokonce mírně růst. Ale firmy, které zdraží a tím odeženou klienty, dopadnou špatně.

Pro investora však automaticky ekonomická krize neznamená ztrátu, ale spíš příležitost. Protože pokud se situace bude zhoršovat, Fed nebude moci zvedat sazby do takových výšek. Na změnu v měnové politice musíme být velmi dobře připraveni, protože to je obrovská příležitost pro realizování výjimečných zisků.

Firemní zprávy: Odstartuje Tesla novou krizi?

Elon Musk na sebe nedávno upozornil jak jinak než překvapujícími tweetem, že bude propouštět. To bylo velké překvapení, protože do teď se zdálo, že Teslu nemůže nic zastavit. Mluvit hned o propouštění zaměstnanců nahání investorům strach. Navíc pokud jde o Teslu, která silně expanduje. Propouštění zaměstnanců je radikálním krokem. Musk investory řádně vystrašil. Následně se je snažil uklidnit, že propouštění nebude tak velké.

Načítání
Načítání
Kupte si akcie Tesla Váš kapitál může být ohrožen*

Logo sponzora Koupit!

Nyní se však ukazuje, že podle tvrdých čísel se Tesle nedaří. Trh Tesly s novými elektromobily poklesl o 17,9 % ve druhém čtvrtletí s porovnáním s prvním čtvrtletím 2022. Špatný výsledek Tesly se přičítá především tvrdým opatřením proti Covidu 19, které zavládly v Číně. Následně pak výpadkům zásobování čipů, které zpomalily výrobu v USA. Tesla dodala mezi dubnem a červnem 254 695 aut oproti 310 048 aut vyrobeným v prvním čtvrtletí. Díky poklesu dodaných elektroaut Tesla přerušila růstovou sérií, která trvala poslední dva roky. Číslo dodaných aut je jednoznačně zklamáním, protože analytici předvídali, že Tesla vyrobí a dodá na trh 295 078 elektromobilů.

Poznámka

Poptávka po výrobcích Tesly zůstává i nadále vysoká. Problém však je, že v současnosti Elon Musk nemá dostatečně vysoké a provozuschopné výrobní kapacity. Musk si velmi dobře uvědomuje, že díky současné situaci, kdy není schopen uspokojit poptávku, se dostává pod tlak. Jednak mu unikají miliardy dolarů, které mohl vydělat, kdyby dodal na trh větší množství aut. Následně pak dává příležitost konkurenci si ukousnout větší část koláče z trhu s elektromobily. Zaostávání Tesly dělá radost konkurentovi NIO a posléze i všem ostatním klasickým automobilkám, které začaly svou transformaci od spalovacího motoru k elektrickému.

Načítání
Načítání
Kupte si akcie Nio Váš kapitál může být ohrožen*

Logo sponzora Koupit!

Pokles dodaných kusů může znamenat, ústup Elona Muska do pozadí. Největší jeho akcí v roce 2022 měl být nákup Twitteru, ale i ten se zpozdil. Je možné, že Muskovi se tuto sociální síť nakonec ani nepodaří koupit. Navíc cena akcií Tesly klesá, a díky tomu se Muskovi ztenčuje bohatství, se kterým disponuje. Určitě se mu nechce prodávat akcie Tesly v době, kdy jejich cena je nízko oproti předchozím vrcholům. Před Muskem jsou tak velmi těžké časy. Úspěšný podnikatel nás ale v minulosti již několikrát přesvědčil, že dokáže svoje neúspěchy transformovat v úspěch, a svoje slabé stránky v silné. Muskova technika často spočívá v tom, že když se na jedné frontě nedaří, zaměří všechnu svoji pozornost na jinou. Dočkáme se tedy u Muska dalšího překvapení, když se kola Tesly zadrhávají?

Centrální banky: Maďarská centrální banka zvyšuje nadále svoje sazby

Pro nás asi nejdůležitější zprávou bylo nové navýšení sazeb Maďarskou centrální bankou. Maďaři překonaly české zvýšení sazeb o 125 bazických bodů, protože své sazby rovnou zvedli o 185 bazických bodů. Úroková sazba v Maďarsku tak dosahuje 7,75 %. Maďarsko je nyní evropským státem s jednou z nejvyšších sazeb. Bude velmi zajímavé sledovat, jak se vyvine Maďarská inflace. Ta má nyní sestupnou tendenci. Nyní dosahuje 10,7 %. Což je pořád podstatně méně než v Česku.

Zdroj: tradingeconomics.com
Vývoj maďarské inflace

Maďarsko má pro své občany stále zablokovanou cenu ropy. Kdyby cena ropy byla stejná jako v okolních státech, dočkali bychom se asi obdobných čísel jako u nás. V každém případě už jen zhruba 300 bazických bodů dělí Maďarskou centrální banku od okamžiku, kdy úrokové sazby budou větší než inflace. Právě tehdy by teoreticky měl nastat moment, kdy by se inflace začala lámat a zahájit svůj ústup. Pokud se to Maďarsku podaří, bude to i silná výzva pro ostatní země. V tomto kontextu ČNB bude jen těžko hájit svůj holubičí trend, který by měl začít s novým guvernérem Michlem.

Pro úplnost dodejme, že své sazby upravily i jiné státy. Guatemala zvedla svoje sazby o 25 bazických bodů na 2,25 %, Švédsko o 50 bazických bodů na 0,75 %.

Indexy: Dařilo se čínským indexům, zbytek světa v červené barvě

Asii se v poslední době daří. Západní trhy klesaly výrazněji za poslední měsíce než trhy v Asií. Tím se jen potvrzuje změna trendu. Nové ekonomické ohnisko bude v Asii. Ta pomalu ale jistě získává navrch před Evropou. Burza v Šanghaji posílila o 1,13 %. Hongkongský index Hang Seng vzrostl o 0,65 %. Avšak nedařilo se burze v Japonsku, protože vývoj na japonských finančních trzích je mnohem víc navázaný na zámořské trhy. Japonský Nikkei ztratil 2,10 %.

Evropským trhům se nějak zvlášť nedařilo. Německý Dax ztratil 2,33 %. Jen o chlup hůře dopadl jeho francouzský konkurent CAC40 se ztrátou 2,33 %. Nejlépe celou situaci ustál britský FTSE, který ztratil 0,56 %.

Strach z recese si vybral svojí daň v USA. Dow Jones ztratil 1,29 %. Index S&P500 odepsal 2,21 %. Avšak nejhůře dopadl technologický Nasdaq100. Technologické akcie jsou nyní nejvíc ohroženým druhem. Nasdaq100 ztratil hrozivých 4,32 %. Technologický index táhly dolů především akcie AMD se ztrátou – 15,4 %, NVIDIA – 15,2 %, ASML – 12,7 %, Airbnb -11,69 %, Alphabet – 7,98 %, Tesla – 7,51 %.

Komodity: Ropa oslabovala

Ceny ropy nepředvedly zásadní pohyb. Z pohledu týdenního obchodování ceny ropy poklesly o 3 %, ale nedostaly na zásadní úrovně, které by naznačovaly změny trendu. Ropa Brent se prodávala za cenu 110 dolarů za barel a americká lehká ropa za 107 dolarů za barel. Oslabování ropy jde na vrub strachu z případné recese.

To však neznamená, že by ceny ropy v příštích dnech výrazně klesly. V létě je trh s ropou vždy napjatý a tažen silnou poptávkou a omezenou nabídkou. Opec sice potvrdil své navýšení těžebních limitů o 648 000 barelů za den, zároveň však již několikrát silně naznačil, že už není moc kam kapacity zvedat. Navíc se trh s ropou potýká s výpadky dodávek afrických zemí. Situaci chce v příštích týdnech změnit sám americký prezident Joe Biden, který se chystá na střední východ, aby zaloboval u ropných magnátů za zvýšení těžby.

Z pohledu technické analýzy, i pokud by se cena ropy dostala na hranici 100 dolarů, nic to nemění na tom, že zůstává v dlouhodobém růstovém kanále.

Komodity: Průmyslové kovy pod tlakem

Strach z recese se neodráží jen na cenách ropy. Kdo sleduje vývoj na drahých a průmyslových kovech, může konstatovat, že silný růst je za námi. Ceny kovů nabírají čím dál víc sestupnější tendenci. To napovídá tomu, že světový průmysl se pomalu, ale jistě zastavuje. Cena mědi klesla na 8245 dolarů, což představuje roční pokles o 17 %.

Stejně tak hliník se dostal na úroveň 2400 dolarů, zinek na 3250 dolarů, nikl spadl na úroveň 23 000 dolarů. Ceny kovů tedy padají, avšak stále se drží nad úrovní před Covidem. Pozitivním bodem levnějších kovů je právě vytvoření protiinflačního tlaku. Zde se znovu otevírá scénář, že by pokles inflace mohl zastavit utahování měnové politiky.

Zlato znovu oslabilo za týden o 0,7 %. Pomalu ale jistě se blíží k hranici 1800 dolarů za unci. To by mohla být zajímavá hranice k nákupu. Stejně tak stříbro. To je pod dvojitým tlakem. Jednak se jedná o průmyslový kov tak i uchovatele hodnoty. Stříbro se dostává do oblasti, kterou můžeme nazvat jako výhodnou cenu.

Slovo závěrem: Krize bude krátká nebo systematická?

Nejdůležitější otázkou je, zda nás čeká krátká nebo systematická krize. Krátká krize bude spočívat v několikaměsíčním medvědím trendu. Jakmile se inflace dostane pod kontrolu, centrální banky znovu začnou uvolňovat své politiky a akciové trhy začnou růst. Jedná se značně optimistický scénář.

Druhý scénář je několikaletá systematická krize. Pokud centrální banky budou zvětšovat i nadále sazby, je pravděpodobné, že se znovu začne otvírat dluhová past. Nízký růst HDP spolu z vyššími sazbami bude vytvářet tlak na statní dluhopisy zadlužených zemí. ECB se již dnes snaží této krizi předejít tím, že bude nakupovat ohrožené dluhopisy. Jenomže tento krok má jedno ale. A tím je skutečnost, že jižní zadlužené státy získají výhodu nad zodpovědnými a méně zadluženými státy. To se nemusí tamním občanům líbit. Z dluhové krize by se stala krize politická. Její odstranění by trvalo roky.

Rozvážný investor se bude snažit připravit na obě možnosti. Štěstí přeje připraveným.

Líbil se vám tento článek?
9
0

Autor

Publicista a investor s více než desetiletou praxí.

První zkušenosti získal na pražské burze. Následně se specializoval na evropské, zejména francouzské, a zámořské trhy. V současné době se zaměřuje především na hodnotové investování, přičemž při svém rozhodování zohledňuje měnovou politiku a geopolitickou situaci ve světě.

Doktorát z filosofie získal v Paříži. Rád píše o slavných investorech a snaží se poučit z jejich rozhodnutí. Věří, že je vždy užitečné napodobovat ty nejlepší v oboru. Mezi jeho oblíbené investory patří Ray Dalio, Warren Buffett, Michael Burry a Charles Gave.

„Chcete-li na trzích vydělávat peníze, musíte myslet samostatně a být skromní.“ – Ray Dalio

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 76 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Při investování je váš kapitál vystaven riziku a může se vám vrátit méně, než jste investovali. Minulá výkonnost nezaručuje budoucí výsledky.
U 64 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.