Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Burza s odstupem: Inflace, úrokové sazby, situace na Ukrajině a ČEZ blížící se k hranici 1 000 Kč za akcii

Burza s odstupem: Inflace, úrokové sazby, situace na Ukrajině a ČEZ blížící se k hranici 1 000 Kč za akcii
Zdroj: Depositphotos.com

První dubnový týden nám nepřinesl mnoho nového. Avšak záleží z jakého úhlu se na to díváme. Zásadní novinky, která by přinesla rozuzlení hlavních témat, jsme se nedočkali. Burzovní, ekonomické a politické zprávy pořád opakují naše stará známá témata. Inflace jistě nebude přechodná a těžko se zastaví sama od sebe. Na zastavení inflace bude potřeba zásah centrálních bank.

Fed a Ecb dnes již mění svůj pohled a připravují nás na rychlejší zvedání sazeb. Fed by měl začít zvedat sazby tempem rychlejším než 25 bazických bodů. Ale i tak se prozatím zdá, že na konci roku 2022 sazby na americkém dolaru nebudou vyšší než 3,5 %. Naše ČNB v současnosti drží sazby okolo 5 % a pád inflace se zatím nekoná.

V USA je situace o poznání komplikovanější, protože mzdy v USA rostou. Díky relativně nízké americké nezaměstnanosti, trh práce vytváří další tlak na inflaci. Současná situace v USA povede ještě k většímu prohlubování rozdílů mezi příjmy, protože ti, co nemají své příjmy vázány na inflaci, se propadnou do větší chudoby. Tento stav společnosti jistě netěší americké demokraty, protože právě nízkopříjmové skupiny by měly být jejich voličská základna. Ale situace pro americké politiky není jednoduchá.

Zdroj: Tradingeconomics.com
Inflace v USA
Inflace v USA

Na druhou stranu růst sazeb by vyvolal automatickou recesi. Odhaduje se, že americkou inflaci by jistě zastavily sazby na úrovni 9 nebo 10 %. To by byl ekonomický šok. Inflace by se zastavila a byli bychom svědky deflace. Fed by splnil svůj inflační cíl, protože by se inflace vrátila pod 2 %. Počínání Fedu budí nejvíc otázek vzhledem k tomuto cíli. Oficiálně se Fed tohoto cíle nezbavil. Nyní je ale jasné, že i sazby mnohem vyšší než chce Fed mít na konci roku, inflaci do tohoto pásma nedostanou.

Je jasné, že kombinace vyšší inflace a nízkých úrokových sazeb nahrává především zadluženým státům. Ale v nakonec inflaci můžeme chápat jako jistou forma daně, kterou zaplatíme všichni. Státy se oddluží, ale za cenu zmenšení kupní síly obyvatelstva. Na konci celého procesu budeme všichni chudí. Vzhledem k tomu, že se ještě státům nepodařilo mít po covidu vyrovnané státní rozpočty, zadlužení nebude klesat. Nejracionálnější řešení, i když velmi bolestivé, by byl proces skokového zvednutí sazeb. Na takové řešení ale veřejnost není připravena. Investor by však neměl tuto variantu podceňovat a zajistit svoje pozice proti případnému burzovnímu poklesu.

Válka na Ukrajině

Druhým zdrojem informací, které hýbou trhem, jsou zprávy z bojiště na Ukrajině. Dobrou zprávou je, že ruské jednotky se stáhly z okolí Kyjeva. Špatnou zprávou je přemisťování a přeskupování vojsk na Donbasu. Ukrajinský prezident se nechal slyšet, že chce zpátky Krym. Rusko se bude soustředit na budování koridoru mezi Krymem a Donbasem s tím, a zřejmě se pokusí získat Oděsu, aby odstřihlo Ukrajinu od moře. V každém případě se nyní pravděpodobnější jeví varianta dlouhé války. Ta je z pohledu trhů ta nejhorší možná varianta. Zatím se nestala žádná nehoda na plynovodu procházejícím ukrajinským územím, ale i v případě nechtěného poškození bychom se dočkali znovu exponenciálního růstu na zemním plynu. Inflace by dostala nový impuls. Každý den bojů roste pravděpodobnost této varianty.

První kolo francouzských voleb

V době psaní článku jsme nevěděli, jak dopadne první kolo volby francouzského prezidenta. Veřejnost a trhy očekávají, že by měl svoji funkci s přehledem obhájit současný prezident Macron. Každý jiný výsledek by byl vnímán jako negativní překvapení. Na překvapivé výsledky by trhy a především burza v Paříži by reagovala negativně.

To by však mohla být dobrá příležitost k nákupu, protože si můžeme vzpomenout na příklad zvolení Donalda Trumpa. Trhy na jeho zvolení prudce oslabovaly. Za pár měsíců jsme se však dostali na rekordní hodnoty. Důvod byl jednoduchý. Samotný prezident ještě nemůže vše kompletně změnit. Musí najít společnou řeč s parlamentem a s administrativou, která by případné excesy brzdila. Navíc jakýkoliv jiný kandidát než Macron by žil pod drobnohledem novinářů a každý špatný krok nebo rozhodnutí by byly v médiích rozebírány. Právě proto překvapující volby můžou být zajímavou investiční příležitostí.

Firemní zprávy: Čez atakuje hranici 1 000 korun za akcií

Po delší době se podíváme na českou burzu. Ta je v poslední době tažena především akciemi Čezu. Akcie Čezu tak těší své akcionáře. Od začátku roku posílily o 19,4 %. Čez společně s českou zbrojovkou patří k nejlepším akciím na pražské burze. Vzhledem k tomu, že akcie Čez vlastní přes 145 000 drobných akcionářů, můžeme říct, že nejednoduší recept pro Čecha jak uchránit svoje peníze před inflací je právě investice do Čezu. Nesmíme ani zapomenout na dividendu za rok 2021, která by měla být vyplacena ve výši 44 korun na jednu akcií. To samo o sobě představuje více než 4 % zúročení.

Načítání
Načítání
Kupte si akcie ČEZ Váš kapitál může být ohrožen*

Logo sponzora Koupit!

Radost z růstu cen akcií Čezu má miliardář Pavel Tykač, který nakoupil v únoru 2022 dalších 1,67 % společnosti. Celkem by se tak jeho podíl měl vyšplhat k 2,7 %. Zájem českého miliardáře jistě dodal apetit i dalším kupcům.

Zdroj: Kurzy.cz
Vývoj ceny elektřiny v roce 2022

Pří pohledu na cen vývoj cen elektřiny vidíme, že po špičce na konci roku 2021 sice ceny energie poklesly, ale jejich dlouhodobá tendence je růstová. Pokud srovnáme ceny dnes a přesně před rokem, tak růst cen elektřiny na burze je závratných 236 %. Nic nenasvědčuje, že by se ceny vydaly opačným směrem. Ba právě naopak. Po jakémkoli zostření konfliktu mezi Ruskem a Ukrajinou by ceny elektřiny začaly exponenciálně růst. Mimochodem vliv na cenu elektřiny má i cena zemního plynu, protože i z něho se vyrábí elektřina v plynových elektrárnách. Jedinou negativní zprávou, která by mohla přerušit růstovou tendencí na akciích Čezu, je dostavba Temelínu. Tedy přesněji řečeno, pokud se stát rozhodl, že Čez se bude muset daleko více podílet na financování této dostavby.

Centrální banky: Další vlna zvedání sazeb ve světě

Jak se stalo již dobrým zvykem, další centrální banky ve světě rozhodly o růstu úrokových sazeb. Nás bude jistě nejvíc zajímat náš severní soused Polsko. Polská centrální banka neváhala zvýšit svoje sazby rovnou o 100 bazických bodů na 4,5 %. Pokud polská centrální banka bude zvedat stejným rytmem svoje sazby, hrozí, že českou korunu předběhne polský zlotý jako evropskou měnu s nejvyšší úrokovou sazbou.

Svoje sazby zvedlo i Rumunsko o 50 bazických bodů na 3 %, Srbsko o 50 bazických bodů na 1,5 %, Perou o 50 bazických bodů na 4,5 %, Uruguay o 125 bazických bodů na 8,5 %, Pákistán o 250 bazických bodů na 12,25 %. Z tohoto přehledu vyplývá, že se zvyšuje rychlost zvedání sazeb. V druhém pololetí 2021 centrální banky zvedaly svoje sazby standardně o 10 nebo 25 bazických bodů. Nyní je zcela běžné zvedat sazby o 50 nebo více bazických bodů. Zejména země latinské Ameriky jsou nyní ohroženy, protože propad jejich měn vůči dolarů velmi rychle zdražuje energie. V těchto zemích jsme velmi blízko společenským nepokojům vedoucím k politické změně. Pokud budou chtít centrální bankéři daných zemí udržet sociální smír, nic jiného než zvedání sazeb jím nezbude.

Indexy: Světové indexy skončily v červených číslech

Z pohledu investování do indexů jsme nezažili dobrý týden. Asijským trhům se nedařilo. Japonský index Nikkei 225 odepsal významných 2,46 %. Burza v Šanghaji poklesla o 0,94 %. Ani burze v Hongkongu se nepodařilo vymanit z negativního sentimentu a ztratila 0,76 %.

Situace v Evropě nebyla lepší. Francouzský CAC 40 ztratil 2,04 %, německý DAX 1,13 %. Jedinou výjimkou byl britský FTSE, který si naopak polepšil o 1,75 %. Největším propadákem byl maďarský index, který po vítězství Orbána odepsal 6,31 %. Nedařilo se ani ostře sledované burze v Moskvě, která odepsala 6,05 %. Bohužel mezi poraženými tohoto týdne najdeme i burzu ve Vídni, která ztratila 2,69 %.

Ani zámořské burzy nebyly výjimkou a ponořily se do červených čísel v čele s technologickým Nasdaq100, který měl ztrátu 3,86 %. Nejvíce k této ztrátě přispěly tyto akcie: NVIDIA – 13,45 %, Starbucks – 10,9 %, Amd – 6,65 %, Amazon – 5,6 %, Microsoft – 4,02 % a mnoho dalších firem z tohoto prestižního indexu.

Načítání
Načítání
Koupit akcie AMD! Váš kapitál může být ohrožen*

Logo sponzora Koupit!

Ale i v tomto indexu se našli skokani týdne a to především akcie Twitteru, které posílily o 22 %, a to díky další hře Elon Muska. Tak jak je jeho zvykem, nejdřív rozvířil vodu právě na této sociální síti. Následně si v ní koupil 9,2 % akcií. Musk se díky svému podílu v této firmě bude moci podílet na jejím budoucím směřování. Jelikož Musk je znám jako obránce svobody slova a nepřítel cenzury, můžeme se těšit na to, jak se tato sociální síť změní pod jeho vlivem. Index S&P 500 se propadl o 1,27 %. Nejlépe si vedl průmyslový Dow Jones, který měl přijatelnou ztrátu 0,28 %.

Komodity: Ropa WTI znovu pod 100 dolary

Ropa zažila znovu týden silné volatility, který však dopadl dobře pro motoristy. Ropa posílila jen lehce v rozmezí 1 až 2 % s porovnáním s předchozím týdnem. Ropa WTI se prodávala za 97,84 dolarů za barel. Ropa Brent pak stála 102,35 dolarů za barel. Ceny ropy se drží relativně nízko díky zásahům americké administrace. USA každý den použijí přes milionů barelů ropy ze svých zásob. Toto uvolňování zásob má trvat 6 měsíců. USA tak použijí 180 milionů barelů ropy, aby udržely nízké ceny energie ve světě. Ceny benzínu v USA jsou díky nižšímu zdanění více háklivé na změny kurzu ropy na světových trzích.

Uvolňování amerických zásob však nedokáže vysvětlit tak velký pokles ceny ropy. Druhý možný důvod je, že trhy již počítají s možnou celosvětovou recesí, při které přirozeně klesne spotřeba ropy. Z pohledu technické analýzy i přes tento pokles zůstáváme v dlouhodobém růstovém kanálu. Ani pokles ceny k 90 dolarů nezpochybní růst na ropě.

Komodity: Žádný velký pohyb na zlatě

V podstatě je překvapivé, že nyní se cena zlata drží relativně pořád vysoko na úrovni 1945 dolarů za unci. Prohlášení Fedu o zvyšování sazeb by měla na cenu zlata působit negativně. To se však neděje. Cena zlata tak odráží potenciální možnost stagflace. Protože kdyby došlo k stagflaci, zlato by mělo potenciál k růstu.

Slovo závěrem: Warren Buffett nakupuje

Sice prakticky v každé z burze odstupem v roce 2022 varujeme před tím, že se může prakticky stát cokoliv a investor by měl být velmi obezřetný. Přesto investoři budou i přes všechna možná rizika investovat na burze dál. Je to jejich zaměstnání. Warren Buffett, který patří spíše k opatrnými investorům, poslední měsíc čile nakupuje. Stal se největším akcionářem firmy Hewlett-Packard, kde nyní drží 11% podíl.

Nedávno si věštec z Omahy koupil podíl v pojišťovně Alleghany Corporation za 11,6 miliard dolarů. Buffett si uvědomuje, že ještě nezačal čas, kdy se podmínky na trhu změnily. Dokud nebudou úrokové sazby ve stejné výšce, jako je inflace, pořád neexistuje alternativa k investování do akcií.

Líbil se vám tento článek?
4
0

Autor

Publicista a investor s více než desetiletou praxí.

První zkušenosti získal na pražské burze. Následně se specializoval na evropské, zejména francouzské, a zámořské trhy. V současné době se zaměřuje především na hodnotové investování, přičemž při svém rozhodování zohledňuje měnovou politiku a geopolitickou situaci ve světě.

Doktorát z filosofie získal v Paříži. Rád píše o slavných investorech a snaží se poučit z jejich rozhodnutí. Věří, že je vždy užitečné napodobovat ty nejlepší v oboru. Mezi jeho oblíbené investory patří Ray Dalio, Warren Buffett, Michael Burry a Charles Gave.

„Chcete-li na trzích vydělávat peníze, musíte myslet samostatně a být skromní.“ – Ray Dalio

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.