Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Burza s odstupem (19. – 23. října) – Výsledky amerických firem za 3Q 2020 jsou nad očekáváním

Burza s odstupem (19. – 23. října) – Výsledky amerických firem za 3Q 2020 jsou nad očekáváním

Třetí říjnový týden skončil bez jasného signálu. Americké trhy oslabovaly pod vlivem nejistoty z blížících se voleb. Poslední prezidentská debata nepřinesla v zásadě nic nového. Avšak Donald Trump začíná vytahovat svoje trumfy v podobě odhalení kompromitujícího materiálu na syna Joe Bidena. Zveřejňování se odehrává po malých dávkách, tak aby udržel svého soka v napětí, co všechno má. Donald Trump umí velmi dobře cílové rovinky, a velmi dobře chápe, že tak jako v byznysu, platí, že vítěz bere vše. Navíc Donald Trump prohlásil, že konec pandemie je blízko.

Nevím jak tento výrok myslel jestli pouze v USA anebo na celém světě. Pravda je však taková, že čím dál víc evropských zemí směruje k lockdownu. Dnes však lze mnohem lepe předpovídat jak se ekonomika a posléze finanční trhy budou chovat a které firmy budou profitovat z uzavření ekonomiky a které budou naopak slábnout.

Co všechno se dělo na trzích v minulém týdnu se dozvíte v tomto článku.

Indexy: Pohyby všemi směry v Asii

Nejistota a nejasný směr se projevil prakticky na všech světových trzích. V Asií Japonský index Nikkei vzrostl o 0,45 procent, Hongkongský HSI přidal silných 2,1 procent, avšak burza v Šanghaji ztratila 1,7 procent. Šanghajská burza se nedokázala i přes dobré makroekonomické údaje dostat do zelených čísel.

Indexy: Evropské a Americké indexy ztratily

Německý Dax odepsal výrazných 2,1 procenta. O něco lépe si vedle britský FTSE, ten ztratil 1,1 procent. Z velkých evropských burz nejméně ztratila francouzská, která odepsala 0,6 procent.

Týdenní ztráty se nevrhly ani zámořským trhům a to i přesto, že publikované výsledky firem byly dobré. Dow Jones zaznamenal ztrátu 0,9 procent. S&P500 a technologický NASDAQ-100 ztratily shodně 2,2 procent.

Makroekonomie: HDP Číny za 3Q 2020

Čínský hrubý národní produkt pokročil o velmi solidních 4,9 procent za třetí čtvrtletí tohoto roku.

Podle odhadů světového měnového fondu Čínská ekonomika vzroste ročně dokonce o dvě procenta. To je obrovský rozdíl jak mezi USA, tak Evropskou unií.

USA by měly být v recesi 4,3 procent a země eurozóny dokonce 8,3 procent. Když budeme uvažovat současnou zhoršující se situaci propad Evropy bude větší. Situace v Asii nám opakuje krutou pravdu. Nejedná se o volbu mezi zdravím a ekonomiku při řešení pandemie, ale o to, že jen zdravá populace může nastartovat ekonomiky znovu k růstu.

hdp cina
Dlouhodobé porovnání vývoje HDP mezi USA, Čínou a Japonskem. Zdroj: Google.com

Komodity: Ropa neprorazila technickou úroveň – co zlato?

Vývoj na cenách ropy potvrdil naši předchozí hypotézu z minulých týdnů. Během týdnu se ropa přiblížila ceně 43 dolarů za barel. Následně tuto technickou úroveň neprorazila a tak její cena zamířila dolů. Následně její růst podpořil svými výroky ruský prezident Putin, který oznámil, že pokud klesne poptávka po černém zlatu, je připraven těžbu snížit.

Ropa Brent se zase znovu přiblížila k hranici 43 dolarů za barel. Platí to stejné jako v minulých týdnech. Pokud se ropě podaří výrazně tuto hranici překročit, trh s ropou vsází na pozitivní scénář. Pokud ne ropa se vrátí k hranici okolo 40 dolarů za barel.

Na zlatu byl v podstatě celý týden klid. Zlato zakončilo obchodování na hladině 1910 dolarů za trojskou unci. Tento klid na zlatě podporuje prozatím pozitivní vývoj ekonomického scénáře. Cenně zlata nepomohla ani nová cílová cena od analytiků z Goldman Sachs. Američtí analytici věští zlatu dobrou budoucnost a předpověděli jeho cenu na 2300 dolarů za unci. Stříbro by se podle stejných odborníků mělo prodávat za 30 dolarů. V současnosti se obchoduje za 24,7 dolarů.

Firemní zprávy: V zámoří za 3Q zatím dobré výsledky

Obecně se se dá říct, že většina firem překonává očekávání analytiků. To je beze sporu dobrá zpráva. Ale je zapotřebí dodat, že odhady analytiků na toto čtvrtletí jsou značně pesimistické, proto není až tak překvapující, že firmy reportují relativně dobrá čísla. Rozhodující bude celkový výsledek za rok 2020, který ovlivní jak výplatu dividend tak i pohled na celkovou ekonomickou situaci v následujících letech.

Firemní zprávy: Světlo na konci tunelu pro automobilový průmysl?

Relativně dobré zprávy přichází z automobilového průmyslu, který je životně důležitý pro Česko. Situace na trhu s auty zůstává i nadále křehká, ale zlepšení oproti předchozímu pololetí tu je. To potvrdila i čísla z automobilky Renault, jejichž akcie jsou jedny z nejvíc zasažených krizí. Jejich cena se za rok 2020 propadla o polovinu. Což není případ třeba německých automobilek, které se propadli mnohem méně.

Francouzský výrobce aut oznámil, že se jeho obrat za třetí čtvrtletí zmenšil o 8,2 procent s porovnáním s předchozím rokem. To je výrazné zlepšení situace, protože ještě v prvním pololetí roku 2020 byl tento propad 34 procent. Navíc díky velmi dobrému měsíci záři, kdy továrny vyráběly naplno, francouzský konstruktér předpovídá dobrý závěr roku. Snad jim tuto předpověď nezkazí druhý francouzský lockdownn.

Firemní zprávy: Závratný růst akcií Snap

Sociální síť Snapchat je velmi populární u nejmladšího publika. Možná právě proto se od této služby neočekával dobrý výsledek. Sice mladí lidé tráví hodně času na sociální sítí, ale vzhledem ke své kupní síle nejsou až tak vyhledávaným cílem.

Výsledky Snapu však všechny ohromily. Společnosti vzrostly příjmy o 52 procent na 679 milionů dolaru. Firma dokonce vykázala zisk jednoho centu na akcii za třetí čtvrtletí.

Sice celková roční bilance zůstává v záporu, ale pokud příjmy společnosti budou růst dvojciferné i nadále, akcionáři se nemusí bát o svoji investici. Akcie Snapu vzrostly o 39 procent, a to za pouhé dva dny.

Slovo závěrem: Výsledková sezona pokračuje

Výsledková sezona zdaleka nekončí. V pondělí 26. října představil své hospodaření jihokorejský výrobce Samsung. V úterý představil své výsledky Microsoft, AMD, britské banky HSBC anebo ropné společnosti BP.

Dnes 28. října na český státní svátek oznámí svoje výsledky americká společnost Visa a Boeing. Nejdůležitějším dnem je pak čtvrtek 29. října, kdy přijdou na řadu nejsledovanější společnosti v současnosti: Apple, Amazon, Facebook a Google. Týden pak uzavřou výsledky americké ropné společnosti jako Exxon Mobil a nebo Chevron.

Líbil se vám tento článek?
3
0

Autor

Publicista a investor s více než desetiletou praxí.

První zkušenosti získal na pražské burze. Následně se specializoval na evropské, zejména francouzské, a zámořské trhy. V současné době se zaměřuje především na hodnotové investování, přičemž při svém rozhodování zohledňuje měnovou politiku a geopolitickou situaci ve světě.

Doktorát z filosofie získal v Paříži. Rád píše o slavných investorech a snaží se poučit z jejich rozhodnutí. Věří, že je vždy užitečné napodobovat ty nejlepší v oboru. Mezi jeho oblíbené investory patří Ray Dalio, Warren Buffett, Michael Burry a Charles Gave.

„Chcete-li na trzích vydělávat peníze, musíte myslet samostatně a být skromní.“ – Ray Dalio

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.