Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Burza s odstupem (12. – 16. října) – Světová burza jako sud střelného prachu

Publikováno
Burza s odstupem (12. – 16. října) – Světová burza jako sud střelného prachu

Druhý říjnový týden na burze připomínal jízdu na horské dráze. Na začátku týdne byly trhy v červených číslech z obav rozsahu druhé vlny koronaviru v Evropě. Po celé Evropě se přijímají opatření, která jistě nebudou přát hospodářskému růstu. Chování zákazníků navíc bude ovlivněno strachem o budoucí vývoj a růst nezaměstnanosti.

Druhým důvodem je nejasný druhý záchranný plán USA. S každým dnem roste pravděpodobnost, že finální podoba plánu bude záviset na novém prezidentovi. Je tedy možné, že ke schválení může dojít až za několik týdnů. Pokud státní pomoc do určitých sektorů nedorazí, hrozí ještě větší prohloubení krize. Ale i přes tyto obavy současný trh disponuje silnou hotovostí z centrálních bank a proto jakýkoliv pokles je prozatím příležitost pro nákupy velkých hráčů.

Co všechno se dělo na trzích v minulém týdnu se dozvíte v tomto článku.

Indexy: Další nenápadný úspěch Asie

Dnes je čím dál víc zjevné, že Asie bude v boji s koronavirem nejúspěšnějším kontinentem. Díky zvládnutí koronaviru byla ekonomika asijských států nejméně omezena. Tato skutečnost se čím dál častěji odráží na akciových indexech. Japonský Nikkei posílil o 0,9 procent, Hongkongský index posílil o 1,2 procenta a Šanghajská burza byla vítězem a připsala si 1,9 procent.

Evropa díky pozitivnímu pátečnímu obchodování odvrátila špatný týdenní výsledek. DAX 30 ztratil 0,9 procent, CAC 40 skončil na červené nule, a FTSE 100 odevzdal 1,6 procent s velké části z obav okolo Brexitu.

V zámoří trhy dopadly lépe než v Evropě. Dow Jones si připsal 0,6 procent,  S&P500 0,8 procent a rekordmanem zastává NASDAQ 100 se ziskem 2,1 procent. I nadále investory nejvíc lákají technologické firmy.

Komodity: Ropa a zlato se stabilizuji

Prakticky bez výrazných týdenních posunů skončily dvě nejsledovanější komodity ropa a zlato. Ropa Brent se obchodovala okolo 42,5 dolarů a WTI 40 dolarů. Právě skutečnost, že ceny ropy neklesaly v návaznosti na špatné zprávy okolo koronavirus značí, že ropa velmi dobře odolává negativním náladám trhů. Velmi důležitá bude technická hranice 43 dolarů za barel. Pokud ji v následujících dnech ropa prorazí, ropě se otevírá cesta vzhůru. Pokud tato technická úroveň 43 dolarů nebude pokořena, na ropě zavládne negativní scénář a je opět možný návrat na dolní úroveň 40 dolarů za barel.

Pro investora může cena ropy sloužit jako zajímavý indikátor v dnešní době. Pokud se ropě bude dařit, znamená to, že investoři jsou pro pozitivní scénář rychlého ekonomického růstu. Když však cena ropy bude klesat, oživení bude ještě daleko.

Stejně tak zlato kroužilo kolem ceny 1900 dolarů za trojskou unci. V podstatě i toto je dobrá zpráva, protože v případě černého scénáře by se zlato stalo záchranou před padajícími akciovými trhy. Současné denní propady na akciových trzích se velmi málo odráží na cenách zlata. To znamená, že prozatím investoři neuvažují o tom, že finanční apokalypsa je blízko.

Aktuální cena zlata

Firemní zprávy: Vítězové z Goldman Sachs

Druhý říjnový týden přinesl první výsledky za třetí čtvrtletí 2020. Výsledkovou sezonu již tradičně otevírají americké banky. Nejpříjemněji své akcionáře potěšila banka Goldman Sachs. Zisky za poslední čtvrtletí vzrostly o 94 procent. Dobrých výsledků bylo dosaženo především díky oddělení tradingu. Tradeři z Goldman Sachs dostáli své pověstí a ukázali, že tato banka velmi dobře dokáže těžit z krizových momentů.

Firma dosáhla čistého zisku 3,5 miliardy amerických dolarů, což představuje zisk 9,68 dolarů na akci. Většina analytiku očekávala zisk mezi 4,5 až 5,6 dolarů.

Nejenom oddělení tradingu dosahuje dobrých výsledků. Velmi dobře si vede i oddělení dluhopisů. Příjmy z úroků rostly o osm procent a představují pro tuto banku příjmy 1,08 miliard amerických dolarů.

Dvě konkurenční banky JP Morgan a Bank of America neznamenaly tak dobré výsledky jako Goldman Sachs. Banka JP Morgan viděla taktéž růst svůj čistý zisk, ale o pouhé 4 procenta. Banka dosáhla zisku 9,44 miliard dolarů, což představuje zisk 2,92 dolarů za akcií. Analytici očekávali zisk 2,23.

Hůř dopadla Bank of America, které poklesl čistý čtvrtletní zisk o 15,8 procent. Zisk se tak zmenšil na 4,4 miliard dolarů, což představuje 0,51 dolarů za akcií. V minulém roce americká banka dosáhla zisku 0,56 za akci. Tento pokles je z velké části způsobený navýšením částky na očekávané ztráty z nesplacení závazků. Minulý rok si banka vyčlenila 800 milionů dolarů na nesplacené dluhy, tento rok však rezerva stoupla na 1,4 miliardy dolarů. Banka tak není příliš optimistická co se týče dalšího vývoje.

Aktuální cena akcií Goldman Sachs

Načítání
Načítání
Kupte si akcie GS Váš kapitál může být ohrožen*

Logo sponzora Koupit!

Slovo závěrem: Výsledková sezona pokračuje

Výsledková sezona za třetí čtvrtletí bude pokračovat. Své hospodaření odtajnilo hned několik zajímavých firem. V pondělí 19. října byly zraky investorů upřeny k IBM. V úterý 20. října to byly společnosti Netflix a Procter&Gamble nebo francouzský potravinářský koncern Danone. Ve středu 21. října pak své výsledky představila Tesla a na české burze Avast. Včera pak Intel, Coca-Cola, AT&T. Dnes představí svoje výsledky obě jihokorejské automobilky Hyundai a Kia. Zvláště výsledky Hyundai jsou pro českého investora zajímavé, protože ukáží, jaký dopad bude mít koronavirus na české hospodářství.

Nejenom firemní výsledky by měly investora zajímat. 19 října zveřejnila svoje statistické informace Čína. Informace o Čínském HDP, jakkoli je jeho věrohodnost je pravidelně zpochybňovaná, naznačí zda se Čína úplně zotavila z únorového zavření ekonomiky. Čeká nás náročný týden na burze. Přejeme hodně štěstí. 

Líbil se vám tento článek?
3
0

Autor

Publicista a investor s více než desetiletou praxí.

První zkušenosti získal na pražské burze. Následně se specializoval na evropské, zejména francouzské, a zámořské trhy. V současné době se zaměřuje především na hodnotové investování, přičemž při svém rozhodování zohledňuje měnovou politiku a geopolitickou situaci ve světě.

Doktorát z filosofie získal v Paříži. Rád píše o slavných investorech a snaží se poučit z jejich rozhodnutí. Věří, že je vždy užitečné napodobovat ty nejlepší v oboru. Mezi jeho oblíbené investory patří Ray Dalio, Warren Buffett, Michael Burry a Charles Gave.

„Chcete-li na trzích vydělávat peníze, musíte myslet samostatně a být skromní.“ – Ray Dalio

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 76 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Při investování a obchodování hrozí ztráty. Vaše investice mohou stoupat i klesat a můžete získat zpět méně, než jste investovali.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Investování zahrnuje rizika ztrát.‎