Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Burza s odstupem (14. – 18. června) – Fed vystrašil trhy, černý týden pro zlato a průmyslové kovy

Burza s odstupem (14. – 18. června) – Fed vystrašil trhy, černý týden pro zlato a průmyslové kovy

Poslední týdny trhy rostly setrvačností, na což jsme již upozorňovali. Chyběl pozitivní katalyzátor v podobě události, která by je poslala ještě výše. Jelikož se nic nenabízelo, nervozita na trhu rostla. A nakonec převážila pesimistická nálada. Situaci, tak jako vždycky, vyřešil Fed. A trhy začaly oslabovat. K panice ale zatím důvod není. Jako vždy se při poklesu o více než 1 % vynoří spekulace o blížícím se krachu.

Ti kteří říkají, že třetí červencový týden začal světový krach, mohou možná mít pravdu. Ale i tak jde o věštění z křišťálové koule. Při pohledu na graf Nasdaq-100 jsme mohli pád trhů předvídat již třeba 11. května. Nic takového se nestalo a americký index následně přesáhl hranici 14 000. Trhy se nepřevrátí z jednoho dne na druhý jako palačinka. Avšak vstoupili jsme do fáze konsolidace, kdy můžeme očekávat zvýšenou volatilitu. Ta následně určí směr trhů. Tato fáze může trvat od jednoho týdne až po měsíc.

Největší chybu, kterou investor může udělat, je propadnout panice a nechat se zmítat pohyby trhů. Důležité je relativizovat si současné a budoucí propady.

Ztratit jedno nebo tři procenta ze současných historicky maximálních hodnot není výprodej na trzích, ani krach, ani změna tendence. Jedná se v podstatě o zdravý jev, který se může otočit do růstové korekce.

Jednoduše: trhy si potřebují oddechnout od růstu, zvláště pokud jsou na tak vysokých hodnotách. To samozřejmě neznamená, že bychom měli současnou situaci podceňovat, nevidět její komplexnost a hlavně přestat poslouchat, co říkají centrální bankéři Fedu.

Inflace všude kam se investor podívá

Největší vliv na trhy mají centrální bankéři. Bylo tomu tak skoro odjakživa, ale ještě před rokem dokázaly trhem zamávat i tweety bývalého prezidenta Trumpa. Nyní nejvíc sledovaná prohlášení přichází právě od centrálních bank. Evropská centrální banka nás ujistila, že do konce léta nic měnit nehodlá. Důvod je s ohledem na USA a Asií pochopitelný.

Evropa ještě svůj ekonomický růst nenastartovala. Čísla za první pololetí nebudou ještě dobrá. Jiná situace je v USA, které se vrátily k ekonomickému růstu. Konjektura v USA způsobuje dlouhodobě nevídanou inflaci.

Ceny v USA poslední tři měsíce strmě rostou. A nic nenasvědčuje tomu, že by se inflace zastavila. Při pohledu do historie se inflace zastavuje velmi špatně sama od sebe. Zvláště pak v našem globalizovaném světě. Jeden příklad za všechny. Dnes neúměrně vzrostly náklady na přepravu z Číny. Dříve, v roce 2019, stála doprava jednoho kontejneru po vodě z Číny do Evropy zhruba 1250 dolarů, nyní za stejnou přepravu dovozci zaplatí 15000 dolarů. To je více než dvanáctkrát. I kdyby nyní poklesly ceny surovin, přeprava lodí je zamluvena na několik měsíců dopředu. V podstatě do konce roku ceny za dopravu neklesnou. Z toho se dá odvozovat, že i inflace do konce roku bude velká.

Špatný odhad Fedu?

Americký Fed uklidňoval investory, že s inflací počítá, a pokud bude lehce nad inflačním cílem, tedy nad 2 %, Fed nebude jednat. Tuto strategii odůvodňoval tím, že se bude jednat o inflaci přechodnou. Právě neuvážené zvýšení sazeb, by mohlo pomalu nastartovanou ekonomiku poškodit. Proto bude lepší zachovat současný stav větší inflace a nízké úrokové sazby. Samozřejmě tento stav prospívá hlavně americké administrativě, která si může půjčovat velmi levně peníze.

Následně pak bankám a investorům, protože prakticky všechna aktiva utěšeně rostou. Lidé jsou nucení investovat, jinak jejich peníze ztratí hodnotu. Avšak tento stav má i své poražené. Jednak střední třídu, která má úspory. A tyto úspory jsou prakticky každý měsíc zdaněny o inflaci, protože jejich zúročení je blízké nule. Je to v jistém slova smyslu nová forma daně. Následně pak ti nejchudší, kteří již během korony museli počítat každou korunu, nyní jsou na tom ještě hůř, protože inflaci se nedá vyhnout. Rostou prakticky všechny položky. To jsou ti skuteční poražení a Fed musí začít jednat. Hrozí totiž, že by dlouhodobější inflace mohla přerůst v sociální nepokoj.

Právě čísla inflace vedla představitele Fedu, ke snížení odhadu na růst úrokových sazeb. Původně se měly poprvé zvedat až v roce 2024. Nyní Fed mluví o roku 2023. Mohli bychom říct, že i tak je to ještě daleko. Ale v praxi jsou tyto odhady záměrně nadhodnocené, aby se předešlo spekulacím. Podezření na změnu politiky Fedu, přineslo další prohlášení bankéře Fedu. Ten tvrdí, že inflace nebude přechodná, ale bude mít spíš trvalý charakter. Podle původních odhadů má jít o 3,4 % v roce 2021 a 2,1 % v roce 2022.

Tento výrok může připravovat terén na změnu kurzu americké měnové politiky. Fed by mohl říct, že se spletl v odhadu, a je potřeba již nyní šlapat na brzdu. Jinak by se inflace mohla začít zvyšovat ještě rychleji. Právě pokud inflace bude velká a trvalejší můžeme se dočkat efektu padajícího domina, kdy nebude možné ji zastavit jinak, než brutálním zvednutím sazeb za velmi krátkou dobu. To je velmi důležité, protože homeopatické zvedání o 0,25 % za několik měsíců, nebude mít žádný vliv. A to je hlavní obava trhů v současnosti.

Indexy: Burzy se zbarvily do června

Třetí červnový týden byl ve znamení výprodejů. Čestnou výjimku tvořila švýcarská, jihokorejská a japonská burza, které zůstaly lehce v zeleném pásmu. Švýcarskou burzu podržely hlavně tři firmy, kterým se daří i za současné krize: Roche, Nestlé a Novartis. Japonská burza Nikkei si připsala 0,05 %. Méně se dařilo čínským burzám. Burza v Hongkongu ztratila 0,3 % a Šanghajská se propadla znatelněji o 1,8 %.

Francouzskou burzu jako téměř vždy v poslední době zachránil sektor luxusního zboží. CAC 40 tak oslabil pouze o 0,48 %. Mnohem hůře dopadla burza v Německu. Dax ztratil 1,6 %. Londýnská burza taktéž oslabila o 1,3 %. Vůbec se nedařilo burze v Španělsku, která odepsala 2,1 %.

V zámoří se nedařilo hlavně průmyslovému Dow Jones, který se propadl o 3,45 %. S&P 500 byl taktéž ve ztrátě 1,91 %. Nejméně výprodeje zasáhly technologický Nasdaq-100, který ztratil pouhé 0,3 %.

Avšak i v tomto indexu se našly firmy, kterým se nedařilo. Moderna ztratila 8 %, eBay 5,76 %, Cisco 4,7 %, Intel 3,7 %. Naopak se dařilo následujícím firmám: Nvidia 4,56 %, Adobe 4,6 %, Paypal 4,39 % a Amazon 4,19 %.

Komodity: Ropa i přes tlak držela

Komodity zažily velký výprodej. Zlato, průmyslové kovy a i zemědělské komodity zažily několikaprocentní propad v závěru týdne. To bylo velmi překvapivé, protože doposud se zdálo, že inflace bude všude. Tomuto výprodejnímu tlaku velmi dobře čelila ropa. Ta sice oslabovala, ale i tak uhájila lehká americká ropa hranici 71,5 dolaru za barel. Ropa Brent se obchodovala za 73,5 dolarů za barel.

Komodity: Pád zlata. Co je příčinou?

Zlato zažilo spektakulární výprodej. Za tři dny ztratilo přes 5 %. Z hodnot 1863 dolarů za unci se propadlo k 1749 dolarům. To vše v kontextu nejistoty a výprodeji na amerických akciích. Co je za tímto propadem? A jak tento propad souvisí s propadem ostatních komodit? Dřevo se propadalo o 14 %, Paladium o 11 %, Platina o 9 %. Premiant roku 2021 měď ztratila taktéž 9 %. A seznam by mohl dále pokračovat.

První hypotéza, o které se na trzích mluvilo zněla, že cena zlata klesla díky Fedu. Jednak po výrocích z Fedu posílil dolar, za druhé pokud se zvednou úrokové sazby, vzroste úrok a tudíž výnos na amerických dluhopisech. Mnoho konzervativních investorů tudíž bude radši volit americké dluhopisy než zlato, které nevynáší žádný zisk, a které může ztratit svoji hodnotu.

Jenomže toto vysvětlení nebere v potaz pokles na ostatních komoditách. I když toto vysvětlení je zcela racionální, nevíme přesně, kdy Fed zvedne sazby. To může být klidně za dva roky, a tudíž zbavovat se hned zlata nedává velký smysl. Tato reakce by byla pochopitelná, pokud by Fed sazby opravdu zvedl. To se však nestalo. Zajímavá je tedy i jiná hypotéza.

Komodit: Za vším hledej Čínu

Čína v současnosti spotřebovává 50 % všech surovin. Je tedy hlavním tvůrcem komoditního trhu. Poslední růst začal ohrožovat čínský ekonomický růst. Jelikož ceny nerostných suroviny rychle rostly, začala klesat konkurenceschopnost čínských výrobků. Taktéž se začal projevovat inflační tlak v čínské ekonomice. Peking totiž zaujal opačné řešení k ekonomickému řešení krize, a omezil tisk peněz. Čína ze své měny chce vytvořit konkurenci dolaru v Asií.

Koronavirus jí k tomu poskytl dobrou příležitost. Jelikož americký dolar bude oslabovat, juan bude růst. K tomu však Čína potřebuje držet stálý ekonomický růst a nízkou domácí inflaci. Proto se Čína rozhodla místo nákupu surovin, začít používat své zásoby, které vytvořila hlavně na jaře 2020, kdy všechny komodity klesly.

Slovo závěrem: Mít dlouhodobou strategii

Čínský model nám ukazuje, že na trhu vždy vítězí ten, kdo má jasnou strategií na několik let dopředu. Z vlastní dějinné zkušenosti se nám může zdát, že pětiletky moc nefungovaly. A to jsme žili ve světě, který nebyl tak rychlý. Ještě v devadesátých letech měly západní firmy svoje dlouhodobé plány. Nyní nejsou v západním světě plány ani na tři měsíce dopředu.

Právě proto je dobré si položit otázku, kde chci být s investováním za rok? Za dva roky? Jak tedy bude vypadat vaše portfolio za pět let?

Líbil se vám tento článek?
5
0

Autor

Publicista a investor s více než desetiletou praxí.

První zkušenosti získal na pražské burze. Následně se specializoval na evropské, zejména francouzské, a zámořské trhy. V současné době se zaměřuje především na hodnotové investování, přičemž při svém rozhodování zohledňuje měnovou politiku a geopolitickou situaci ve světě.

Doktorát z filosofie získal v Paříži. Rád píše o slavných investorech a snaží se poučit z jejich rozhodnutí. Věří, že je vždy užitečné napodobovat ty nejlepší v oboru. Mezi jeho oblíbené investory patří Ray Dalio, Warren Buffett, Michael Burry a Charles Gave.

„Chcete-li na trzích vydělávat peníze, musíte myslet samostatně a být skromní.“ – Ray Dalio

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.