Pod tímto profilem publikují články a recenze autoři stránek Finex.cz a další redaktoři nebo hosté, kteří nejsou stálými autory.
Je americký akciový trh v bublině? Podle indikátoru, který vytvořil sám Warren Buffett si investoři nyní "hrají s ohněm". Dojde ke zlomu již brzy?
Buffettův indikátor, barometr tržního ocenění vytvořený Warrenem Buffettem, naznačuje, že se americký akciový trh možná blíží poklesu.
Tento ukazatel porovnává celkovou hodnotu všech veřejně obchodovaných amerických společností s hrubým domácím produktem (HDP) země, aby bylo možné posoudit, zda je akciový trh spravedlivě oceněn ve vztahu k výkonnosti ekonomiky.
Jeho hodnoty se přitom interpretují následovně:
V současné době se tento ukazatel blíží dvouletému vrcholu, ve výši téměř 190 %. Naposledy dosáhl takové úrovně v roce 2022, kdy činil 211 %, než index S&P 500 zaznamenal pokles o 21 %.
Růst tržních ocenění v letošním roce byl částečně podpořen nadšením kolem akcií umělé inteligence (AI), které vyhnalo společnosti jako Nvidia na rekordní hodnoty.
Na Wall Street se také spekuluje o tom, že by Federální rezervní systém mohl během roku provést tři snížení úrokových sazeb, což je vyhlídka, kterou investoři vítají.
Navzdory optimismu však někteří analytici vyjadřují obavy. John Hussman, který předpověděl krachy trhů v letech 2000 a 2008, označil současnou situaci za historický vrchol bezprecedentní spekulativní bubliny.
Podobně i bývalý americký ministr financí Larry Summers naznačil, že trh může vstupovat do oblasti bubliny.
Louis Navellier ze společnosti Navellier & Associates tvrdí, že trh už je příliš vysoko, ale většina lidí to ignoruje.
Jako vždy se lidé mnohem méně ptají, proč trh roste, než, proč padá, když se propadá dolů.
Krom jiného index S&P 500 překročil v prvním čtvrtletí cíl analytiků Goldman Sachs pro konec roku ve výši 5 200 bodů. Nové odhady tak uvádí, že by mohl vyrůst ještě o dalších 15 % a do konce roku dosáhnout 6 000 bodů.
Buffettův indikátor má však i své silné oponenty. Nezohledňuje totiž zisky, které společnosti generují v zahraničí, a přehlíží, jak mohou změny úrokových sazeb ovlivnit ocenění společností. Tato omezení uznal i sám Buffett.
Generální ředitel banky JPMorgan Chase, Jamie Dimon, také bagatelizoval představu bubliny umělé inteligence, dával ji do kontrastu s internetovou bublinou z konce 90. let a zdůraznil, že technologie umělé inteligence mají hmatatelné využití.
Na pozadí dobré výkonnosti trhu, kdy přibližně 23 % společností z indexu S&P 500 dosáhlo nových 52týdenních maxim a od října 2023 vzrostl rovnoměrně vážený index S&P 500 o téměř 25 %, ukazatele sentimentu naznačují extrémní optimismus.
To by mohlo učinit trh lehce náchylným k negativním zpráva, zejména pokud jde o zisky. Závěr čtvrtletí a začátek další výsledkové sezóny na začátku dubna se může ukázat jako významná zkouška odolnosti trhu.
Víte, že máme dva podcasty? V krátkém podcastu Burza s odstupem každý týden odhalujeme to nejzajímavější, co se na finančních trzích stalo.
Dvakrát do měsíce si pak můžete poslechnout podcast Kam tečou peníze, kde se do hloubky věnujeme ekonomice, politice a tomu do jakých finančních aktiv může být zajímavé investovat.
Získejte díky těmto podcastům exkluzivní pohled na investiční strategie a naučte se, jak správně investovat a nakládat s osobními financemi.
Odebírejte a poslouchejte tyto podcasty, ať vám nic zajímavého neunikne.
Pod tímto profilem publikují články a recenze autoři stránek Finex.cz a další redaktoři nebo hosté, kteří nejsou stálými autory.
Diskuze (0 komentářů)
Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.