Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Bude se Bitcoin kvůli ETF nadále propadat?

Od zalistování bitcoinových ETF na světové burzy se cena největší kryptoměny jen propadá. Před pár dny stál 1 BTC 49 000 USD, nyní bojuje o udržení hranice 42 000 USD...

Publikováno
Bude se Bitcoin kvůli ETF nadále propadat?
Zdroj: depositphotos.com

Poté, co americká Komise pro cenné papíry (SEC) 10. ledna schválila ETFs na Bitcoin (BTC), cena největší světové kryptoměny zpočátku vzrostla. Poté však Bitcoin zažil prudký pokles až pod 42 000 USD. Je třeba dodat, že k těmto pohybům došlo během svátku a tudíž absenci institucionálního obchodování na Wall Street, kdy bývá cena k náhlým výkyvům náchylnější.

Analytici nyní posuzují krátkodobé a dlouhodobé důsledky tohoto vývoje pro Bitcoin. Známý obchodník Skew upozornil na nedostatek likvidity na spotových trzích, což může vést k náhlým cenovým pohybům. Poznamenal také, že nedávný cenový nárůst byl způsoben kryptoměnovými deriváty, takže zapochyboval o jeho udržitelnosti bez konzistentních nákupů na spotovém trhu.

Vliv halvingu

Někteří analytici vidí v poklesu z minulého týdne “sell the news event”, ale předpokládají, že se jedná o přechodné období. Někteří obchodníci se rozhodli prodat své bitcoiny na vrcholu růstu způsobeného schválením ETF a realizovat zisk. Jiní ale budou bitcoiny vytrvale držet. Obzvlášť když nás letos v dubnu čeká halving.

V letech, kdy halving proběhl, vždy významně rostla cena Bitcoinu. Přestože přírůstky byly s každým dalším půlením méně dramatické, odborníci se domnívají, že i letošní halving povede k růstu ceny Bitcoinu.

Po posledním půlení 11. května 2020 vzrostla cena jedné mince o více než 200 % do konce roku. V roce následujícím potom Bitcoin stanovil své dosud platné historické maximum na ceně 69 000 USD.

Růst ceny Bitcoinu v roce posledního halvingu (2020)

Názory odborníků

Reportér Cointelegraphu Tom Blackstone zůstává ohledně výkonnosti Bitcoinu do konce roku optimistický a poukazuje na historický trend výrazného růstu ceny vyvolaného půlením. Do konce roku předpovídá nové historické maximum a zároveň neočekává, že “sell the news” chování obchodníků vydrží dlouho.

Lucas Kiely z Yield App zase zdůrazňuje odolnost dlouhodobých držitelů Bitcoinu, kterých je v současnosti nejvíc v celé historii kryptoměn. Na 3/4 majitelů bitcoinů jsou právě dlouhodobí investoři.

Docent výzkumu na Arizonské státní univerzitě, Christos Makridis, považuje Bitcoin ETF za klíčové pro vývoj na celém trhu digitálních aktiv, tedy nejen Bitcoinu. Poukazuje na silnou negativní korelaci mezi kryptoměnami jako je Bitcoin a Ethereum a ekonomickou a politickou nestabilitou.

Předpokládá, že díky rostoucímu institucionálnímu přijetí se bude oběma velkým kryptoměnám dařit. Domnívá se, obdobně jako předchozí dva jmenovaní, že Bitcoin do 30. června překročí hranici 50 000 USD.

Daniele Servadei, zakladatel a generální ředitel společnosti Sellix, dokonce sebevědomě tvrdí, že Bitcoin překoná hranici 100 000 USD, a to díky přílivu drobných investorů. Zdůrazňuje význam ETF pro zjednodušení investičního procesu a předpovídá, že Bitcoin do konce června dosáhne 140 000 USD.

Závěr

Ačkoli spuštění Bitcoin ETF vyvolalo v komunitě určité rozpaky, dá se říci, že pozitivní vliv na přijetí Bitcoinu potažmo dalších kryptoměn, rozšíření řad investorů o ty institucionální a zjednodušení investic do digitálních aktiv, tomuto zásadnímu milníku nikdo neupírá.

Ať už odhadují cenu Bitcoinu na dvojnásobnou nebo mají umírněnější odhady, shodují se odborníci na tom, že po krátkém období výkyvů by měl letošní rok být růstovým.

Líbil se vám tento článek?
4
0

Autor

Pod tímto profilem publikují články a recenze autoři stránek Finex.cz a další redaktoři nebo hosté, kteří nejsou stálými autory.

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.