Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Tato akcie šokovala investory měsíčním růstem o 3 500 %! Je to past?

Akcie Bright Minds Biosciences vystoupaly za měsíc o 3 500 % navzdory nulovým tržbám. Co pohání tuto biotechnologickou záhadu - spekulace, short squeeze nebo klinické naděje?

V biotechnologickém sektoru se někdy dějí pozoruhodné věci.

Například Bright Minds Biosciences(ticker DRUG) nedávno upoutala pozornost investorů svým raketovým růstem akcií. Tato společnost od 11. října do 15. listopadu 2024 zaznamenala nárůst ceny akcií o více než 3 500 %.

Vývoj ceny akcií Bright Minds

Načítání
Načítání
Koupit akcie Bright Minds Biosciences Váš kapitál může být ohrožen*

Logo sponzora Koupit!

Růst nastal přesto, že firma nevytvářela příjmy a je v rané fázi vývoje léků. Její nejpokročilejší kandidát, BMB-101, nedávno vstoupil do fáze 2 testování vzácných epilepsií.

Co tedy stojí za růstem této akcie? Hlavní důvody prudkého pohybu mohly být tyto:

  1. Spekulace v sektoru biotechnologií: Nedávné akvizice v tomto odvětví, zejména akvizice konkurenčního léčiva LP352, které je podobné vedoucímu produktu Bright Minds (BMB-101), povzbudily investory k odhadům vysoké potenciální hodnoty léků společnosti Bright Minds.
  2. Short squeeze: Bright Minds má velmi malý volný float akcií (pouze 3,7 milionu akcií), což způsobilo krátkodobý tlak na ceny (short squeeze). Když investoři, kteří sázeli na pokles, museli akcie nakupovat zpět, přispěli k dalšímu růstu ceny. Hodí se připomenout, že aktuální short float je 32 %, což znamená, že akcie je pod vysokým vlivem spekulantů, kteří spekulují na pokles ceny.
  3. Zájmy o klinické programy: Společnost úspěšně dokončila fázi 1 klinických testů svého léčiva BMB-101, zaměřeného na neurologické poruchy, a začala fázi 2. To zvýšilo důvěru investorů v její produktové portfolio​.
  4. Akcie patří do kategorie “penny stock, tedy akcií s cenou pod 5 USD. Před 15. 10. se Bright Minds obchodovala za ceny kolem 1,5 USD. Penny stock akcie bývají často předmětem spekulantů k dosaženích rychlých zisků.
  5. Non-brokered private placement, tedy soukromý prodej akcií společnosti vybraným investorům bez zprostředkování makléřem (brokerem). V tomto případě Bright Minds Biosciences vydala 1 612 902 běžných akcií za cenu 21,70 USD za akcii, což jí přineslo hrubý výnos 35 milionů USD.

Obchodní aktivita

Dramatickému nárůstu ceny akcií odpovídal i prudký nárůst objemu obchodů. Před 14. říjnem denní objemy obchodů jen zřídka přesáhly 100 000 akcií.

Dne 14. října se zobchodovalo přes 21 milionů akcií a následující den změnilo majitele téměř 103 milionů akcií. I když se obchodní aktivita ochladila, denní objemy stále přesahují 300 000 akcií.

Takováto nevysvětlená volatilita je typická pro vysoce rizikové meme akcie, u nichž často dochází k prudkým změnám cen spíše na základě spekulací než na základě obchodního vývoje.

Finanční zdraví a budoucí vyhlídky

Finanční zdraví společnosti podtrhuje její spekulativní charakter.

Firma negeneruje žádné výnosy. Za posledních 12 měsíců Bright Minds utrpěla ztráty v celkové výši 3,6 milionu USD, což vyvolává obavy o její schopnost udržet provoz bez častého navyšování kapitálu, které by mohlo zředit vlastní kapitál stávajících akcionářů.

Potenciální průlomový lék společnosti Bright Minds, BMB-101, je stále v rané fázi 2 testů.

Společnost sice studii označuje za “průlomovou”, ale investoři by měli zůstat obezřetní, protože to nezaručuje významný klinický úspěch. Výsledek studie je nejistý a schválení regulačními orgány může trvat roky.

Vzhledem ke spekulativní povaze akcie Bright Minds Biosciences nejsou vhodné pro konzervativní investory.

Uvažujete o investování do akcií? Zvážit můžete některého z námi recenzovaných brokerů:

Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 74 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.

Poslouchejte naše podcasty, ať vám nic neunikne!

Víte, že máme dva podcasty? V krátkém podcastu Burza s odstupem každý týden odhalujeme to nejzajímavější, co se na finančních trzích stalo.

Dvakrát do měsíce si pak můžete poslechnout podcast Kam tečou peníze, kde se do hloubky věnujeme ekonomice, politice a tomu do jakých finančních aktiv může být zajímavé investovat.

Získejte díky těmto podcastům exkluzivní pohled na investiční strategie a naučte se, jak správně investovat a nakládat s osobními financemi.

Odebírejte a poslouchejte tyto podcasty, ať vám nic zajímavého neunikne.

Líbil se vám tento článek?
0
1

Autor

Vladimír vystudoval ekonomiku a management na VUT – Podnikatelské fakultě v Brně. Je držitelem mezinárodního účetního certifikátu ACCA, což mu dává solidní předpoklady pro analýzy účetních výkazů firem. Zkušenosti s oceňováním firem a auditem velkých mezinárodních společností kotovaných na burze získal u PricewaterhouseCoopers. Později působil v bankovnictví na pozicích ředitele controllingu a interního auditu.

V roce 2017 zahájil svoji novou kariéru soukromého analytika a copywritera se zaměřením na finanční trhy, investice, trading a různá podvodná schémata. Kromě psaní článků a e-booků o financích se Vladimír věnuje výuce angličtiny. Je aktivní na platformě X, kde jej můžete sledovat pod profilem KMFTraders.

Motto: “Na každém kroku záleží. Keep moving forward.”

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.