Finex.cz logo
Menu
Finex » Akcie » Dividendové akcie » BNP Paribas jako symbol konzistence – titul vhodný do dividendového portfolia

BNP Paribas jako symbol konzistence – titul vhodný do dividendového portfolia

BNP Paribas jako symbol konzistence - titul vhodný do dividendového portfolia
Zdroj: depositphotos.com

Francouzská banka BNP Paribas je jednou z nejkonzervativnějších bankovních institucí na světě. Její 200letá zkušenost s finančními produkty byla v roce 2000 transformována do současné podoby. Konzervativní akciový graf a zajímavé dividendy, jsou hlavní přednosti, které tato banka může svým investorům nabídnout.

Akciový graf společnosti BNP Paribas
CZK
USD
EUR
Normální osa
Logaritmická osa

Krátké představení

BNP Paribas má v Indii více než 11 000 zaměstnanců napříč různými obory podnikání a svými globálními doručovacími centry pro technologie a operace v Bengaluru, Chennai a Bombaji. Jako druhá nejstarší zahraniční banka v Indii má BNP Paribas pobočky v klíčových metropolích a má bohatou a širokou nabídku napříč celým spektrem produktů a služeb firemního a institucionálního bankovnictví, zahrnující financování, hedging, deriváty, investice aj. Sharekhan, 100% vlastněná dceřiná společnost BNP Paribas, poskytuje osobní investiční služby jednotlivcům a má více než 3000 center ve více než 540 městech v Indii.

Moderní podoba této francouzské obchodní banky vznikla v roce 2000 fúzí Banque Nationale de Paris (BNP) a Paribas. Díky spojení těchto dvou bank vznikl velikán, který společně se Société Générale a Crédit Lyonnais patří ke třem nejstarším bankám ve Francii.

Ovšem vznik současné podoby této bankovní instituce se nerodil snadno. V roce 1999 se rozhořela bitva mezi BNP a Société Générale o převzetí banky Paribas. Zároveň probíhala i jednání o převzetí Société Générale právě bankou BNP. Výsledek těchto obchodních jednání a vyjednávacích intrik již známe. Spojení BNP se Société Générale nakonec zkrachovala a dala tak vzniknout nové instituci BNP Paribas.

Do bankovní rodiny BNP Paribas patří také německá banka Consors, připojená v roce 2002, italský bankovní ústav Banca Nazionale del Lavoro, připojený v roce 2006, a v roce 2008 připojená belgická banka Fortis Bank Belgium. Nejnovějším úlovkem je nizozemský správce aktiv, společnost Dynamic Credit Group, ve které BNP Paribas v roce 2021 koupila většinový podíl.

Fundamentální analýza

V úvodu článku jsme již nakousli mnohostrannou konzistenci BNP Paribas, která je také reprezentována vyrovnanými příjmy, které se v horizontu posledních pěti let pohybují okolo 48 miliard EUR.

Sloupcový graf ročních zisků BNP Paribas
Sloupcový graf ročních zisků BNP Paribas
Zdroj: seekingalpha.com

Dividendy

Díky konzistentním ziskům si může BNP Paribas dovolit uspokojovat své investory pomocí pravidelného vyplácení dividend, které je na půlroční bázi. Poslední dividenda byla vyplacena ve výši 1,81 $ s tím, že se jedná o část celkové roční dividendy o hodnotě 3,17 $. Jedná se tak o skutečně zajímavou stabilní dividendovou akcii, která dlouhodobě přináší pasivní příjem v podobě 4,33 % dividendového výnosu.

Sloupcový graf vývoje dividend
Sloupcový graf vývoje dividend
Zdroj: seekingalpha.com

V prosinci roku 2021 oznámila BNP Paribas zpětný odkup vlastních akcií o celkové hodnotě 900 milionů EUR. Podrobnosti o tomto odkupu lze nalézt v oficiální zprávě na stránkách BNP Paribas.

Technická analýza

Akcie BNP Paribas se v posledních deseti letech obchodovaly v jasně definovaném postranním trendu. Tento tržní pohyb je velmi vítaný především z pohledu dividendových investorů, protože se nemusí obávat výrazných cenových výkyvů, což umožňuje výrazně minimalizovat kurzové riziko.

Pojďme se nyní již podívat na cenový graf a zamysleme se nad budoucím trendovým vývojem tohoto investičního instrumentu.

Měsíční akciový graf společnosti BNP Paribas
Měsíční akciový graf společnosti BNP Paribas
Zdroj: tradingview.com

Cenový graf BNP Paribas posledních 10 let učebnicově respektuje své maximální a minimální hodnoty. Rovněž lze na grafu pozorovat supportní a rezistentní úrovně, které trh rovněž učebnicově respektuje, což je výhodné především pro krátkodobé investory nebo poziční obchodníky. Poslední dva roky se akcie této společnosti obchodují v rostoucím trendu, kopírujícím trendovou linii. V případě tvorby nových maximálních hodnot, by se cena musela obchodovat nad hodnotou supportu okolo 75 EUR za akcii.

Závěr

Francouzská bankovní skupina BNP Paribas je svou akciovou strukturou ke svým investorům velmi vlídná. Na grafu se nesetkáváme s žádnou extrémní volatilitou a i směrový vývoj je lehce předvídatelný. Díky tomuto technickému náhledu je společnost BNP Paribas zajímavou volbou pro diverzifikovaná dividendová portfolia, navíc s výplatou dividend každého půl roku.

Ohodnoťte tento článek

Připojte se k diskuzi
Akcie
Komodity
Krypto
Indexy
ETF
Cena 24h
Tesla Inc. ---
N/A
ČEZ ---
N/A
Apple ---
N/A
Avast ---
N/A
Moneta ---
N/A
Komerční banka ---
N/A
Gazprom ---
N/A
RECENZE

TOP Akcioví brokeři

XTB logo
XTB★ 93 %
U 73 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
RoboMarkets logo
RoboMarkets★ 92 %
U 66.8 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
eToro logo
eToro★ 90 %
U 67 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Degiro logo
Degiro★ 89 %
Investování zahrnuje rizika ztrát.

Velký test: Investujeme vlastní peníze do investičních platforem

Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Sledujte nás na Facebooku, ať vám nic neunikne!
Facebook icon Jít na Facebook
Finex logo