Finex.cz logo
Menu
Finex » Kryptoměny » Bitcoin by mohl být brzy dostupný pro bankovní klientelu v USA

Bitcoin by mohl být brzy dostupný pro bankovní klientelu v USA

Bitcoin by mohl být brzy dostupný pro bankovní klientelu v USA
Zdroj: NYDIG.com

Do finančního tisku se ve středu 5. 5. 2010 dostala vcelku zajímavá zpráva. Bitcoin by mohl být brzy dostupný ve stovkách bank po celých Spojených státech. 

Za informací stojí NYDIG, fintechová společnost, která poskytuje služby tzv. custody, tedy správu a úschovu bitcoinů. Je to dceřiná firma 10 miliardové společnosti Stone Ridge, jež se zabývá asset managementem.

Nákupy i prodeje

Dle NYDIG bude brzy možné, aby bankovní klienti využívali své stávající bankovní účty k nákupům, držení a prodeji bitcoinu. Plán by měl být spuštěný do několika měsíců.

Celá záležitost by měla být možná díky spojení s Fidelity National Informational Services. Ti poskytují platební systémy, zpracování služeb kolem debetních a kreditních karet, elektronické bankovnictví a mnoho dalšího.

V zásadě se tak budou kombinovat služby "custody peněženky" a platebního systému. Pro banky by to bylo perfektní řešení, a to především kvůli tomu, že by se samy každá zvlášť nemusely zabývat úschovou a zabezpečením držených kryptoměn.

Patrik Sells, hlavní šéf bankovní skupiny NYDIG, řekl, že do programu se již zapojily stovky bankovních institucí. Především se jedná o menší společnosti, avšak jednání prý probíhají i ve velkých bankách.

Krok z donucení

Pravděpodobně se jedná o reakci na trend poslední doby, kdy uživatelé nakupují digitální aktiva zejména přes fintechové služby jako Robinhood, PayPal, Square, ale také pomocí směnáren jako Coinbase.

Pro banky to jsou přirozeně příjmy z "poplatků", které by mohly samy posbírat, avšak takto jim utíkají mezi prsty.

Yan Zhao z NYDIG
Yan Zhao z NYDIG
Zdroj: NYDIG

Dle Yan Zhao, CEO NYDIG, je to pro banky spíše krok z donucení. Jejich data jednoduše ukazují na fakt, že peníze odtékají z účtů do internetových směnáren.

Zájem klientů momentálně směřuje do vod, na které nejsou velké instituce plně připravené.

Tlak odspoda nahoru

Celá situace by mohla vyvinou minimálně určitý tlak na velké bankovní domy. Pokud nákupy kryptoměn umožní menší instituce, klienti začnou tlačit i na špičku ledovce v podobě velkých firem.

Ty jsou jako vždy velmi rigidní a neměnné, nicméně i zde se najdou výjimky. První z velikánu nabízejících bitcoinové investice byl Morgan Stanley. Rychle se připojila firma Goldman Sachs. JPMorgan pravděpodobně čekají na svůj vlastní produkt od NYDIG. I přesto všechno jsou většinou kryptoměny nabízeny pouze velmi bohatým zákazníkům.

Prakticky to ale žádná překážka není, protože každý si může kryptoměny nakoupit sám.

Zhao také potvrdila, že kryptoměny by spravovala přímo firma NYDIG. Práce bank pak bude provoz kanálů, skrz které budou lidé s kryptoměnami manipulovat. Stinnou stránkou této cesty je, že aktiva pravděpodobně nebudou pojištěná.

Krůček po krůčku

Stále čekáme na bitcoinové ETF. I tato cesta by však mohla být skvělým krokem, který bitcoin přiblíží širšímu publiku.

Je nutné si uvědomit, že ze všeho nejvíce musí být kryptoměny jednoduché. Bohužel zatím takové nejsou. Dnes musí mít člověk účty na směnárnách, mít vlastní peněženky, zabezpečit svůj seed atd. Spoustu lidí odradí už jen celý zdánlivě složitý proces nákupu.

Se službou NYDIG by mohly přijít také debetní karty využívající kryptoměny, odměny v kryptoměnách a nebo třeba bankovní účty, které vyplácejí úrok v bitcoinu. Uživatelská přívětivost v praxi.

Ohodnoťte tento článek!

Připojte se k diskuzi
Akcie
Komodity
Krypto
Indexy
ETF
Aktuální cena 24h
Tesla Inc. ---
N/A
ČEZ ---
N/A
Apple ---
N/A
Moneta ---
N/A
Komerční banka ---
N/A
Philip Morris ČR ---
N/A
Erste group ---
N/A

Velký test: Investujeme vlastní peníze do investičních platforem

Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Sledujte nás na Facebooku, ať vám nic neunikne!
Facebook icon Jít na Facebook
Finex.cz logo