Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Bitcoin a největší letošní propad: Bude pokles pokračovat? Cíl 12 000 USD stále platí

Publikováno
Bitcoin a největší letošní propad: Bude pokles pokračovat? Cíl 12 000 USD stále platí
Zdroj: ambcrypto.com

Bitcoin čelil v minulém týdnu opravdu velkému výprasku. Musím to říct citově zabarveně, protože předešlý týden pro trh s kryptoměnami nedopadl vůbec dobře. Samotný denní propad vypadá ještě hůře. Nicméně sám o sobě nemusel nic znamenat, kdyby se do konce týdne trhu povedlo ztráty smazat. To se však nepodařilo. Rezignovalo se na pokus o pullback.

Býci se doteď příliš nesnažili propad využít jako příležitost k nákupu. Výsledkem je proto pro bitcoin čistá týdenní ztráta ve výši 10,56 %. To je největší týdenní čistý pokles hodnoty v letošním roce. Jestli je bitcoin kanárek, akcie mohou být další na řadě. Bitcoin má totiž tu tendenci jít volným pádem jako první.

Bitcoin nás nasměroval jižním směrem

Jak bylo řečeno v úvodu, bitcoin za celý týden utržil čistou ztrátu ve výši 10,56 %. Když bychom to vzali od open k low, je to necelých 14 %. Pro obojí platí, že jde o největší pokles v rámci aktuálního roku. Zároveň je to signál, kterým nám trh dává najevo, jakým směrem se nejspíš bude vyvíjet následující měsíce.

Trh se na průlom bez debat připravoval. Několik týdnů jsem dokola opakoval, že bitcoin se nemůže tímto stylem vyvíjet dlouho. Naprosto žádná volatilita, objemy jsou nejnižší za předešlých několik let. Bitcoin se kurzově pomalu vyvíjel po horizontální lince jako nějaký stablecoin.

TIP

Jakmile se jakýkoliv trh vyvíjí stranově a bez objemů, je to známka toho, že se chystá na průlom. Nikdy si ale nemůžete být jisti, kdy k tomu dojde, a už vůbec ne, jakým směrem. Proto se obecně vzato takový vývoj neobchoduje a čeká se právě na onen průlom, který naznačí, jakým směrem se trh chce nadále vyvíjet. Do té doby je to rizikové.

Zdroj: tradingview.com
Bitcoin na týdenním grafu
Bitcoin na týdenním grafu

I samotná podoba týdenní svíce je signálem – je ve velmi medvědí podobě. Máme před sebou nemalý zlom v tom rostoucím trendu, který trval od podzimu předešlého roku. Vrchol svíce máme navíc u rezistenčního pásma okolo 30 000 USD. To značí, že se kupci zcela vyčerpali při snaze prolomit výše.

Naopak přebrali iniciativu prodejci, kteří mají rozhodující slovo v tom, kam se nyní vydáme. Býci bez debat v blízkosti 30 000 USD opakovaně selhávali, takže v tomto ohledu není moc co řešit. Zároveň došlo k překonání 200týdenního klouzavého průměru. Zmíněná dynamická hladina byla dříve dost nápomocná, ale osobně klouzáky neberu za příliš relevantní. Jenom taková dodatečná pomůcka.

Co se ještě týká objemů, ty nejsou pořád prismatem týdne nic moc. Je to ale dáno tím, že se kurz bitcoinu nejvíce pohnul až ze čtvrtka na pátek. Pro pátky, hlavně pro soboty a neděle, je typické, že nejsou příliš likvidní. Někdo by totiž mohl namítnout, že ten pohyb dolů nebyl na týdenním grafu potvrzený objemy. Proto je rozumné pobrat i kontext a podívat se třeba na o něco nižší časové rámce.

V tomto ohledu je velmi nápomocný denní časový rámec, ze kterého vidíme, jak agresivní pohyb dolů to byl, a zároveň lze konstatovat, že denní objemy patří mezi největší v současném roce. Dřív jsem vysvětloval, že není moc chytré se spoléhat na to, že support kolem 27 000 USD případný propad zastaví, hned ze dvou důvodů.

Jeden jsem už de facto načal a souvisí s tím, že když se trh dlouho připravuje na pohyb, bývá většinou natolik silný, že nejbližší hladina to neustojí. Dalším důvodem je, že se kurz bitcoinu vyvíjel příliš dlouho v rámci toho zakresleného patternu v podobě rostoucího klína. Jsou to hlavně psychologické hranice pro kurzový průběh. Jakmile jsou narušeny, změní se vlastně vzorec chování, který je snadno viditelný a to spustí lavinu obchodních příkazů, které dodají kurzovému pohybu ještě více na síle.

Poznámka

Pokud vám to není z přiloženého grafu jasné, koukněte se raději na nějaký index pro bitcoin, který agreguje vícero burzovních trhů. Graf s trhem Binance je bohužel krapet rozbitý kvůli tomu, že obchodování s BTC bylo jistý čas bez poplatků. Takže po celou tu dobu byly objemy šíleně vysoké kvůli robotům, kteří zadarmo obchodovaly pidi vlnky.

Zdroj: tradingview.com
Bitcoin na denním grafu
Bitcoin na denním grafu

Bitcoin se po mohutném propadu zastavil v blízkosti supportního pásma okolo 25 000 USD. Zase, dlouho jsem říkal, že tohle je první více relevantní úroveň, o kterou se trh může opřít. Přestože byl na 27 000 USD lokální POC na volume profile, moc to evidentně nepomohlo. Kurz bitcoinu růst od 25 000 USD ovšem dlouho nevydržel. Původní hranice podpory se při přiblížení kurzu zespoda začala chovat jako hranice odporu. Od té chvíle kurz pár dnů víceméně stranově konsoliduje.

Trh se zcela na pullback netváří. Když se ale podíváme na denní RSI indikátor, zjistíme, že by si to pullback zasloužilo. Jelikož hodnoty indikátoru jsou na 20 bodech a dno na 18,64 bodech. Tudíž je trh dosti přeprodaný a technicky by krátký růst dával smysl. Aby se trh jednoduše nadechl před dalším ponorem. Pro nás jsou hodnoty RSI důležité hlavně kvůli tomu, že tak hluboko hodnoty nepadly od března 2020. Nejníže jsme od té doby byli v červnu 2022. Co to znamená? Že bitcoin projevil obrovskou slabost.

Závěrem: cíl na 12 000 USD pořád platí

Bitcoin tím posledním propad dokázal, že cíl 12 000 USD není nic nesmyslného. Pořád je třeba s touto cenovou úrovní počítat jako s milníkem, kterého může trh v druhé polovině roku dosáhnout (nebo začátkem následujícího roku). Hodně záleží na dynamice vývoje. Křišťálovou kouli nemáme, takže s přesností nevíme, kdy té ceny dosáhneme. Ani nemáme jistotu, že jí vůbec dosáhneme. Trh nás na ni pouze nasměroval.

Líbil se vám tento článek?
4
2

Autor

Vystudovaný ekonom a znalec díla Adama Smithe, Davida Ricarda a Johna Keynese, který publikuje obsah o technické analýze kapitálových trhů, fundamentální analýze, makroekonomii a měnové politice.

Jaroslav je přesvědčen, že právě tyto disciplíny jsou zásadní pro pochopení celého kontextu finančního trhu, a snaží se čtenáře vybavit ucelenou myšlenkovou mapou pro přemýšlení nad finančním světem.

“Pro investory je důležitý komplexní znalostní základ, díky kterému může každý minimalizovat rizika.”

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.