Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Lidé už nemají zájem o hypotéky. Hypoteční trh zaznamenal propad o více než 25,5 miliardy korun

Publikováno
Lidé už nemají zájem o hypotéky. Hypoteční trh zaznamenal propad o více než 25,5 miliardy korun

Úrokové sazby hypotečních úvěrů stále klesají, ale lidé o ně i tak nejeví zájem. To má za důvod propad hypotečního trhu o více než 25,5 miliardy korun a zpomalování trhu s nemovitostmi.

Úrokové sazby pokračují ve svém sedmiměsíčním poklesu

Během srpna jsme mohli pozorovat pokles úrokových sazeb hypotečních úvěrů o sedm setin z 2,68 % na 2,61 %. Srpen se tak stal již sedmým měsícem, který se nesl v duchu poklesu úrokových sazeb.

I tak jsou stále vyšší než v loňském roce, kdy se jejich výše pohybovala okolo 2,28 až 2,53 %.

Graf hypotečních úrokových sazeb během let 2004-2019 (zdroj: Kurzy.cz)
Graf hypotečních úrokových sazeb během let 2004-2019 (zdroj: Kurzy.cz)

Podle odborníků se však pokles úrokových sazeb ještě prohloubí. A to kvůli konkurenčnímu boji mezi bankami, které se pomocí jejich snížení snaží přivést nové zákazníky.

Češi už nemají takový zájem o hypotéky

I když úrokové sazby klesají lidé nemají o hypotéky zájem. Jedním z hlavních důvodů sníženého zájmu o hypoteční úvěry jsou vysoké ceny nemovitostí, ale i přísnější doporučení od České národní banky (ČNB).

Pro případné zájemce je tedy výhodnější vyčkávat na příznivější situaci na trhu nemovitostí a větší pokles úrokových sazeb na hodnoty z minulého roku.

Ačkoli menší zájem o hypotéky reálně zaznamenávám, není se čemu divit. Uplynulé 2 roky byly (co se týče objemu sjednaných úvěrů) rekordní a pokles je tedy přirozený. Díky tomuto trendu v příštích letech očekávám i pokles ceny nemovitostí v menších městech a odlehlých lokalitách.

Jakub Kupka, Specialista na osobní finance

Banky se i tak ve svém snažení přilákat nové zákazníky nevzdávají. Na snížení úrokových sazeb vsadila například Fio banka, Wüstenrot anebo Česká spořitelna. Ani tento krok jim však nepřivedl mnoho nových zákazníků.

Hypoteční trh na to odpověděl propadem o více než 25,5 miliardy korun

S nízkým zájmem o hypoteční úvěry se propadá i samotný hypoteční trh, který zaznamenal pokles o více než 25,5 miliardy korun v porovnání s minulým rokem. Během něj se objem sjednaných úvěrů vyšplhal na 138,89 miliardy korun. V letošním roce se však objem snížil na 113,33 miliardy korun.

Během srpna letošního rok si pro hypoteční úvěr přišlo 6153 klientů s objemem 14,294 miliardy korun. Propad tedy můžeme pozorovat i v porovnání s červencem, kdy byl objem o jednu miliardu vyšší a pro sjednání úvěru si přišlo o 462 klientů více, což potvrzuje i stále snižující se zájem ze strany klientů.

Líbil se vám tento článek?
13
0

Autor

Milovnice a nadšenkyně do financí, investování a kryptoměn. O finančních, ale i technologicky laděných tématech píše již od roku 2016. Kromě akciových trhů s nadšením sleduje nejnovější trendy v oblasti startupů, ale i velkých hráčů v široké škále odvětví od e-commerce a AI až po elektromobilitu nejen ve světě, ale i v našem malém českém rybníčku.

Nikola se však věnuje i tématům spojených s bankovnictvím, pojišťovnictvím či půjčkami, jejichž recenzování věnuje podstatnou část svého času. Ve všech případech jí však záleží na tom, aby si její texty našly cestu nejen ke zkušeným čtenářům a investorům, ale i úplným nováčkům ve světě financí.

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 77 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Při investování a obchodování hrozí ztráty. Vaše investice mohou stoupat i klesat a můžete získat zpět méně, než jste investovali.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Investování zahrnuje rizika ztrát.‎