Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Analýza akcie Apple (AAPL) – Fundamentálně král, který je na růstovou akcii vcelku stabilní

Analýza akcie Apple (AAPL) – Fundamentálně král, který je na růstovou akcii vcelku stabilní
Zdroj: depositphotos.com

Akcie Apple (AAPL) zaznamenávají též kurzové ztráty jako zbytek akciového trhu. Titul zrovna patřil mezi akcie, které se poměrně dlouhou dobu držely na vysokých cenových úrovních. Respektive na úrovních blízko historickému maximu. To se ale začíná měnit, před čímž jsem několik měsíců varoval – prvně se začnou sypat tituly se zjevnými problémy (Netflix, Facebook) a následně se přidají i fundamentálně mnohem silnější akcie jako je např. Apple.

V rámci dnešní analýzy si představíme hospodářská čísla, která jsou zveřejněná od 28. dubna. Ještě předtím si ale povíme pár důležitých zajímavostí, které s titulem souvisí. Nezapomeneme na technickou analýzu cenového grafu.

Načítání
Načítání
Koupit akcie Apple! Váš kapitál může být ohrožen*

Logo sponzora Koupit!

Apple se více soustředí na Indii a Vietnam, aby zvýšil produkci

Fenomén nedostatečné nabídky čipů způsobil, že jednotlivé technologické společnosti se musí mnohem více soustředit na rozšíření výroby tohoto nedostatkového artiklu. Což samozřejmě nelze ze dne na den. V posledních měsících se hodně mluvilo o tvrdých lockdownech, které Čína uvaluje. Město Šanghaj bylo proto zcela uzavřené a občané nemohli ani ven ze svého obydlí.

Takové restrikce mají samozřejmě neblahý vliv na tamní výrobu, na které je celý svět závislý. Což nutí dané firmy jednat. Společnost Apple proto začala některým ze svých smluvních výrobců oznamovat, že v Indii a Vietnamu hledají nové výrobní kapacity. Ve snaze snížit svou závislost na Číně, protože přísná politika čínské vlády vytváří překážky v dodavatelském řetězci.

Jedni z těchto smluvních výrobců jsou Foxconn a Wistron. Řečené firmy již zakládají nové výrobní kapacity na území Indie a Vietnamu na výrobu iPhonů. A to primárně pro uspokojení poptávky na tamních trzích.

Čína je pro Apple druhým největším spotřebitelským trhem. Společnost koncem dubna varovala, že omezení dodávek způsobí ve třetím fiskálním čtvrtletí škody ve výši 4 až 8 miliard USD. Finanční ředitel společnosti Apple Luca Maestri uvedl, že odstávky související s Covidem měly nemalý dopad na poptávku zákazníků v Číně.

Apple se těší ze silné čínské poptávky

Čína je, co se týče poptávky po produktu iPhone, velmi silným trhem. Což má potenciál přinést lepší než očekávané finanční výsledky za další čtvrtletí. Chytré telefony iPhone stále dominují v prodejích Applu. Prodeje těchto telefonů se podílí na 55 % příjmů za první polovinu účetního roku 2022 – Apple má účetní období posunuté o jeden kvartál oproti kalendářnímu.

Za to stejné období představovala samotná Čína až 20 % příjmů Applu. Čína je proto pro Apple nesmírně důležitá. Což investoři vědí. A vzhledem k současné politice Číny rostou obavy, že tamní výrobní kapacity čeká zastavení produkce. Nemluvě o očekávané ekonomické recesi.

Dividenda a zpětné odkupy

Apple vyplácí dividendu, což je informace, která se v souvislosti s tímto titulem příliš neřeší. Proč? Ta dividenda je totiž velmi nízká. Vlastně je to pouze takový malý bonus ke kapitálovým výnosům. Běžný výnos ve formě dividendy dosahuje pouhých 0,61 %. Což je dáno dividendovou politikou Applu, kdy se ze zisku momentálně vyplácí pouze 14,3 %. Zas na druhou stranu, je to 0,6 % ročně takřka zadarmo.

Nemluvě o tom, že Apple dlouhodobě provádí zpětné odkupy akcií. Firma relativně čerstvě představila nový program zpětných odkupů ve výši 90 miliard USD. Minulý rok to bylo přes 85 miliard USD. A jak už jsme si několikrát řekli, ze zpětných odkupů mají investoři stejný prospěch jako z dividendy.

Zdroj: tradingview.com
Dividenda Apple
Dividenda Apple

Fundamentální analýza akcie Apple (AAPL)

Kvartální výsledky

Společnost Apple zaznamenala za druhý účetní kvartál výnos 97,28 miliardy USD, což je mezikvartálně pokles o 21,5 %. Meziročně je to však růst o 8,6 %. Provozní zisk zaznamenal pokles o 28 % na 30 miliard USD. Leč meziročně je to pořád růst o 9 %. Apple má čistý zisk ve výši 25 miliard USD, což je mezikvartálně pokles o 28 %. Meziročně jde o růst o skoro 6 %. EBITDA je 32,72 miliardy USD.

Zdroj: tradingview.com
Zisk, výnos a zisková marže
Zisk, výnos a zisková marže

Hrubá marže je za druhý účetní kvartál téměř 44 %. Provozní marže dosahovala skoro 31 %. Čistá marže byla blízko 26 %. Jak vyplývá z přiložených grafů, marže nijak oproti ostatním obdobím nevyčnívají.

Zdroj: tradingview.com
Jednotlivé statistické metriky
Jednotlivé statistické metriky

Zisk na akcii (EPS) je 1,52 bodů. Ukazatel P/E byl k druhé účetnímu čtvrtletí 28,4 bodů. Avšak díky posledním kurzovým propadům akcie Apple, je nyní P/E něco přes 23 bodů. Tak nízké P/E jsme tu neměli od roku 2019. Rentabilita vlastního kapitálu (ROE) je více jak 149 %. Rentabilita na investovaný kapitál (ROIC) činí 58,5 %.

Zdroj: tradingview.com
Celková aktiva a závazky
Celková aktiva a závazky

Ukazatel pohotové likvidity (quick ratio) je k prvnímu kvartálu 0,88 bodů a ukazatel běžné likvidity (current ratio) 0,93 bodů. Oba ukazatele jsou víceméně v pořádku. Leč druhý ukazatel by se učebnicově správně měl pohybovat kolem 1,5 bodu. V každém případě nám ukazatele říkají, že firma drží téměř dostatek likvidity pro uspokojení závazků, které mají v dohledné době splatnost.

Co se týká absolutních čísel, v hotovosti Apple drží skoro 22 miliard USD. Zatímco v krátkodobých investicích 29,5 miliardy USD. Celková aktiva společnosti jsou na úrovni 350 miliard USD. Zatímco celkové závazky činí více jak 283 miliard USD. Čili vlastní kapitál je 67,4 miliardy USD.

Poměr dluhu vůči vlastnímu kapitálu D/E je 1,78 bodů. Ten poměr je nepřekvapivě vyšší – už z vysokého ROE člověk může poznat, že podnik nejspíš využívá větší finanční páky (úvěry). Celkový dluh je skoro 120 miliard USD. Poměr dlouhodobého dluhu vůči celkovým aktivům je 0,29 bodů.

Technická analýza akcie Apple (AAPL)

Jak už jsem říkal v úvodu, akcie Apple se poměrně dlouho držely v cenových úrovních blízkých historického maxima. Mnohé lukrativní akciové tituly se ovšem už hroutily, takže jsem varoval, že je jenom otázka času, než se to projeví i na “top” titulech. A skutečně kurz po několik týdnů soustavně klesá. Když to vezmeme od historického maxima (183 USD), celkově ztráta dosáhla více jak 27 %.

Zdroj: tradingview.com
Akcie Apple
Denní graf akcie Apple

Kurzový propad se zastavil až pod S/R pásmem 140 USD. Jak si můžete snadno všimnout, pod uvedeným pásmem je dle objemového profilu historicky velmi dobrá likvidita. A jakmile se sem kurz dostal, skutečně se v těchto cenách kupci našli. A ti cenu dostali zpátky nad S/R pásmo 140 USD. Ten odraz je zatím docela solidní, takže uvidíme, kam se cena ještě vyšplhá.

Je však nutno si uvědomit, že akcie Apple ještě skutečně mají kam padat. Je zřejmé, že ten růstový trend se láme úplně stejně jako na jiných růstových akciových titulech. Leč Apple je fundamentálně král, takže se cena pořád drží na vyšších hladinách. A o tom to je. Dobrý fundament vám v období medvědího trhu zajistí, že ty poklesy kurzu nemusí být až tolik hluboké.

Závěrem

Akcie Apple jsou fundamentálně králem, díky čemuž nejsou ty ztráty tak ohromné jako u jiných růstových titulů. Tím ovšem netvrdím, že lze Apple brát jako vyloženě defenzivní titul. To nikoliv, např. Coca-Cola to vážně není.

Abych byl konkrétnější, výnosy a zisk jsou v obecné rovině pořád hodně dobré. Oproti minulému čtvrtletí je to znatelně nižší číslo, ale v dlouhodobém horizontu to patří mezi nejlepší výsledky. A trh si to určitě uvědomuje. Proto taky akcie Apple nepadly do propasti jako třeba Netflix.

Líbil se vám tento článek?
10
0

Autor

Vystudovaný ekonom a znalec díla Adama Smithe, Davida Ricarda a Johna Keynese, který publikuje obsah o technické analýze kapitálových trhů, fundamentální analýze, makroekonomii a měnové politice.

Jaroslav je přesvědčen, že právě tyto disciplíny jsou zásadní pro pochopení celého kontextu finančního trhu, a snaží se čtenáře vybavit ucelenou myšlenkovou mapou pro přemýšlení nad finančním světem.

“Pro investory je důležitý komplexní znalostní základ, díky kterému může každý minimalizovat rizika.”

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.