Finex.cz logo
Menu
Finex » Investice » Jak investovat, když akciový trh padá? Nezapomínejte na těchto 8 nejdůležitějších pravidel!

Jak investovat, když akciový trh padá? Nezapomínejte na těchto 8 nejdůležitějších pravidel!

Jak investovat, když akciový trh padá? Nezapomínejte na těchto 8 nejdůležitějších pravidel!
Zdroj: depositphotos.com

V posledních letech se akciovým trhům dařilo napříč státy i sektory a investoři z jejich růstu těžili. Nízké úrokové sazby na spořicích účtech v kombinaci s inflací nutily snad každého, kdo se alespoň trochu zajímá o zhodnocení svých peněz, hledat nové možnosti. Právě díky nim se noví investoři rekrutovali z řad neodborné veřejnosti a mladých lidí, kteří se začali zapojovat do pracovního procesu.

Také díky moderním technologiím je investování jednodušší než kdykoliv v minulosti.

Všechny tyto trendy způsobily, že momentálně na akciových trzích celého světa působí mnoho nových a mladých investorů, kteří na ně vstoupili v době blahobytu. Za svoji krátkou investiční kariéru nezažili žádný větší otřes trhů a současná situace je nenechává v klidu.

Vzbuzuje ve vás současná korekce trhu nejistotu a obavy? Řešíte, kam až může akciový trh klesnout? Vaše portfolio se propadlo a vy pošilháváte po nových investičních poučkách, přestože by vás to ještě před pár dny vůbec nenapadlo? Přinášíme Vám 8 pravidel, na která byste neměli zapomínat. Proč? Protože tyto rady byly prověřeny korekcemi, krizemi i válkami a drží se jich i slavný Warren Buffett.

1) Diverzifikace – alfa a omega úspěšného portfolia

Pokud jste v posledních letech koncentrovali své portfolio do technologického sektoru a kryptoměn, pravděpodobně jste dosahovali závratných výnosů. Bohužel právě v posledních týdnech tato úzce zaměřená portfolia zaznamenala vyšší ztráty než portfolia těch, kteří začali rozkládat riziko už v době blahobytu.

Diverzifikací portfolia do většího množství různorodých aktiv získáte stabilitu, jistotu a budete efektivně řídit investiční riziko.

2) Čas – váš přítel

Pokud investujete dlouhodobě a investiční horizont máte nastavený na vyšší řády let nebo desítky let, nemusíte se korekcemi 10-20 % vůbec zabývat. Naopak pro ty, kteří spekulují na cenu akcie na denní nebo týdenní bázi, se může jednat o značný zásah do jejich každodenního života.

V minulosti se mnohokrát potvrdilo, že ceny akcií dříve či později překonaly svá předkrizová maxima a dlouhodobí investoři na situaci vydělali.

3) Prodávejte, když chce, ne když musíte

Teď nemluvíme o řízeném vybírání peněz v době, kdy investor dosáhl rentiérské fáze svého života a rozhodl se odejít do důchodu. Pokud na své finanční nezávislosti teprve pracujete a investujete na akciových trzích, měli byste mít finanční rezervu pro případ nečekané události.

Samostatnou kapitolou jsou nákupy a prodeje akcií, které provádějí denní tradeři. Tito lidé často nakupují na páku, jednoduše řečeno, na dluh vůči brokerovi. Pád trhu může jejich pozice významně ovlivnit.

4) Nakupujte levně a akcie držte

Korekce trhu je příležitost k nákupu kvalitních akcií za nižší cenu. Přestože je během poklesu trhu psychologicky těžké držet pozice, které se začínají propadat do červených čísel, pro rozumného investora je to šance k levnému nákupu. Pokud investujete do stabilních a etablovaných společností, není v dlouhodobém horizontu mnoho důvodůobavám ze ztráty investovaných peněz.

Díky nákupu za nižší cenu dosáhnete vyššího zisku v budoucnosti.

5) Žádná volatilita, žádné zisky

Na volatilitu akciového trhu si museli zvyknout všichni úspěšní investoři a v budoucnu tomu nebude jinak. Pokud chcete investovat na akciovém trhu, je nutné se smířit s tím, že vám nikdo neposkytne žádnou jistotu a cena akcií se bude stále pohybovat nahoru a dolů.

Využijte ji ve svůj prospěch a doplňujte portfolio o akcie kvalitních společností, když se trhu zrovna nedaří.

6) Držte se své strategie

Disciplína je základním stavebním kamenem každého úspěšného investičního portfolia. I sebelepší portfolio může investorova psychika odsoudit k záhubě. Investor musí být vytrvalý a musí věřit tomu, čeho chce investicemi dosáhnout.

Korekci tedy berte jako zkoušku své trpělivosti a vůle. Otestujete si, jak velké poklesy dokážete unést a jaký je váš skutečný investiční horizont.

7) Nic není věčné

Při poklesu mějte na paměti, že růst ani pokles nebude trvat navždy. Dříve nebo později se trh zase vzpamatuje a vy opět pocítíte sílu a krásu býčího trhu. Zároveň se během poklesu nesnažte časovat trh. Nikdo na světě nedokáže přesně odhadnout, kde se nachází dno a od jakého okamžiku cena poroste.

Pokud budete akcie nakupovat průběžně, budete těžit jak z růstu, tak z poklesu.

8) Nestyďte se nevědět

Mnoho lidí má pocit, že pokud investují na akciových trzích, musí být odborníky minimálně na úrovni manažerů velkých podílových fondů, přestože se ve své profesi věnují úplně jinému zaměření. Nemusíte se však stydět, pokud neznáte důvod korekce. Mohou to být vyšší sazby amerického FEDu nebo zpomalující růst ekonomiky, geopolitické napětí, případně úplně jiné důvody. Pokud však máte dobře nastavené investiční portfolio a nezajímáte se o tyto informace, je to v pořádku.

Nevědomost vám naopak může pomoci udržet chladnou hlavu a pokračovat v nastavené strategii. Časem si třeba uvědomíte, že jste ustáli několik korekcí, aniž by to ovlivnilo váš soukromý život.

Investovat v těžších časech je velká výzva pro každého investora, protože sledování propadu hodnoty vlastního portfolia není pro psychiku nic příjemného. Při propadech trhu je, víc než kdy jindy, důležité mít na paměti, proč jste vlastně začali investovat a co je vaším cílem. Nastavte si své portfolio správně a investujte dlouhodobě do stabilních společností bez zbytečných emocí.

Ohodnoťte tento článek!

Připojte se k diskuzi
Akcie
Komodity
Krypto
Indexy
ETF
Aktuální cena 24h
Tesla Inc. ---
N/A
ČEZ ---
N/A
Apple ---
N/A
Moneta ---
N/A
Komerční banka ---
N/A
Philip Morris ČR ---
N/A
Erste group ---
N/A
RECENZE

TOP Nejlepší brokeři

eToro logo
eToro Reklama
U 80.2 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
XTB logo
XTB ★ 93 %
U 82 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
RoboMarkets logo
RoboMarkets ★ 92 %
U 78.16 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Trading212 logo
Trading212 ★ 91 %
U 68 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Degiro logo
Degiro ★ 89 %
Investování zahrnuje rizika ztrát.

Velký test: Investujeme vlastní peníze do investičních platforem

Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Sledujte nás na Facebooku, ať vám nic neunikne!
Facebook icon Jít na Facebook
Finex.cz logo