Pod tímto profilem publikují články a recenze autoři stránek Finex.cz a další redaktoři nebo hosté, kteří nejsou stálými autory.
Americké technologické firmy dlouhodobě dominují a evropské jim nestačí. Kde je největší problém? A můžeme v dohledné době očekávat změnu?
Poslední rok přinesl neskutečný růst indexu technologických akcií Nasdaq 100 – o více než 50 %, což je jeho nejlepší výsledek od éry dotcom boomu v roce 1999. Na druhé straně Atlantiku však index technologických akcií Euro Stoxx za stejnou dobu vzrostl “jen” o 19 %.
Velkolepá sedmička tedy sedm největších amerických technologických společností – Alphabet (Google), Amazon, Apple, Meta Platforms, Microsoft, Nvidia a Tesla, se může pyšnit kombinovanou tržní hodnotou přesahující úctyhodných 12 bilionů dolarů.
Jejich hodnota je téměř srovnatelná s kombinovaným hrubým domácím produktem čtyř největších evropských ekonomik: Německa, Spojeného království, Francie a Itálie, jejichž hodnota činí 13 bilionů dolarů.
Naopak, kombinovaná tržní kapitalizace sedmi největších evropských technologických společností činí pouhých 705 miliard dolarů, což je zhruba 20krát méně než u jejich amerických protějšků.
Ze srovnání tržeb vycházejí evropské technologické společnosti vůči těm americkým snad ještě hůře. Za posledních 12 měsíců překonala velkolepá sedmička hranici 1 720 miliard dolarů tržeb, zatímco evropští konkurenti inkasovali pouze 133 miliard dolarů.
Důležité je si uvědomit, že tato americká technologická dominance není novým jevem – jedná se o konzistentní trend trvající více než deset let. Zejména v odvětvích s vysokou přidanou hodnotou, jako jsou polovodiče a elektrická vozidla, nebo nově umělá inteligence.
Za poslední dekádu dosáhla průměrná roční míra růstu tržeb hlavních amerických technologických společností úžasných 27 %, zatímco evropské technologické společnosti zaostávaly s průměrným ročním růstem tržeb pouze 10 %.
Společnost Tesla s tržní kapitalizací 817 miliard dolarů je nyní více než 10x větší než největší německý výrobce automobilů Volkswagen.
A co polovodičový průmysl? Největší evropský výrobce čipů, ASML Holding, má pouze pětinu tržní hodnoty společnosti Nvidia.
Důvody, proč evropské technologické firmy stále zaostávají za svými americkými konkurenty, tkví v dlouhodobém trendu americké dominance v hitech odvětví. Americké technologické firmy vedou trh už tak dlouho, že jejich možnosti investovat do inovací a výzkumu jsou nezměrně větší než u jejich evropských protějšků.
Dalším faktorem je i kupní síla srovnávaných oblastí. Firmy v USA se na trhu setkávají s daleko silnější poptávkou než společnosti na evropském trhu.
Evropská legislativa a regulace je navzdory veškerému vývoji v Evropské unii i jejímu rozšiřování stále roztříštěná a v rámci evropského trhu panují značné rozdíly mezi jednotlivými státy. Každý stát lze tedy z určitého pohledu považovat za oddělený trh a vstup na něj je pochopitelně náročnější pro firmu ze sousedního státu.
A snad tady také hraje roli mentalita obyvatel, kdy v USA je mnohem větší koncentrace podnikavějších, inovátorsky přemýšlejících jedinců, kteří jsou ochotní na sebe brát riziko.
Každý týden přinášíme krátký podcast Burza s odstupem, kde odhalujeme tajemství toho nejlepšího a nejzajímavějšího, co se na finančních trzích děje. Získáte také exkluzivní pohled na investiční strategie a naučíte se, jak správně nakládat s osobními financemi a investicemi.
Chcete-li mít přehled o tom, co se děje, a současně posílit své finanční znalosti, odebírejte a poslouchejte náš podcast.
Pod tímto profilem publikují články a recenze autoři stránek Finex.cz a další redaktoři nebo hosté, kteří nejsou stálými autory.
Diskuze (0 komentářů)
Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.