Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Týdenní fundamentální komentář k vývoji hlavních měn (21.-25. únor 2022) – Válečná “panika” na trzích!

Publikováno
Týdenní fundamentální komentář k vývoji hlavních měn (21.-25. únor 2022) – Válečná “panika” na trzích!
Zdroj: Depositphotos.com

Vítáme vás u pravidelného týdenního komentáře zaměřeného na ekonomické události, které ovlivnily obchodování měn na forexovém trhu.

Začátek minulého obchodního týdne probíhal v poměrně klasickém duchu obchodování. To se ovšem změnilo ve čtvrtek, kdy Ruská federace ve 4 hodiny ráno, středoevropského času (SEČ), zaútočila na Ukrajinu. Trhy tak ovládla panika a strach z toho, co se bude dít.

Čtěte dále a dozvíte se více!

EUR (euro)

Hned ze startu týdne přišla první data z eurozóny, která se týkala především změny Indexů nákupních manažerů (PMI). Ty vyšly v celku pozitivně a staly se tak pro euro býčím signálem, protože vyšší hodnoty jsou považovány pro měnu za pozitivní.

  • Manufacturing PMI – aktuální: 58,4/předchozí: 58,7
  • Composite PMI – aktuální: 55,8/předchozí: 52,3
  • Services PMI – aktuální: 55,8/přechozí: 51,1

Uprostřed týdne vyšla ještě data ohledně změny Indexu spotřebitelských cen (CPI), který měří cenu zboží a služeb z pohledu spotřebitele, a stává se tak jedním z klíčových způsobů měření nákupních trendů a inflace. Aktuální číslo vyšlo beze změny (5,1 %) a stalo se pro měnu spíše neutrálním.

GBP (britská libra)

Nově přicházející data ohledně Indexu nákupních manažerů (PMI), jsme mohli zpozorovat začátkem týdne také na libře, kde stejně jako na euru vyšla pozitivněji, a dala tak britské měně býčí signál.

  • Manufacturing PMI – aktuální: 57,3 (beze změny)
  • Composite PMI – aktuální: 60,2/předchozí: 54,2
  • Services PMI – aktuální: 60,8/předchozí: 54,1

USD (americký dolar)

Americká měna má za sebou poněkud rušnější týden. Po pondělním americkém svátku, nesoucím název “Den prezidentů”, který Američané oslavují každé třetí pondělí v únoru, přišla nová ekonomická data týkající se opět Indexu nákupních manažerů (PMI). Stejně jako pro obě výše zmíněné měny, tak i tato data vyšla pro americký dolar pozitivněji, než se předpokládalo.

  • Manufacturing PMI – aktuální: 57,5/předchozí: 55,5
  • Composite PMI – aktuální: 56,0/předchozí: 51,1
  • Services PMI – aktuální: 56,7/předchozí: 51,2

Druhá polovina týdne potom přinesla nová čísla, týkající se amerického mezičtvrtletního HDP, která byla mírně silnější, než předchozí (aktuální: 7,0 %, předchozí: 4,9 %).

Na konci týdne zveřejnil americký Fed svoji zprávu o měnové politice.

Fed poznamenal, že je pevně odhodlán k dosáhnutí cíle měnové politiky, kterou mu dal Kongres. Cesta ekonomiky ovšem nadále bude záviset na průběhu viru a souvisejících opatření, které omezí jeho šíření.

AUD (australský dolar)

Australská měna toho minulý týden nezažila nic moc nového. Náměstek guvernéra – Christopher Kent, který působí v Reserve bank of Australia (RBA), na svém projevu hovořil o tom, že RBA mění své ceny a podmínky pro operace na volném trhu.

Kent ovšem poznamenal, že tyto provozní změny neposkytují žádné vodítko pro budoucí směr měnové politiky.

CAD (kanadský dolar)

Kanadská měna toho minulý týden také nic moc nepřinesla. Po pondělním svátku zvaný “Family day”, který slaví většina provincií Kanady, vždy třetí pondělní v únoru, přišla akorát nová data ohledně kanadského velkoobchodního prodeje. Ten měří změnu celkové hodnoty tržeb na velkoobchodní úrovni, a je tak hlavním ukazatelem spotřebitelských výdajů (aktuální: 1,3 %, předchozí: 0,7 %).

NZD (novozélandský dolar)

Pestřejší data přišla na novozélandskou měnu ve druhé polovině týdne, která byla zaměřena především na změnu úrokových sazeb Nového Zélandu a čísla z maloobchodního prodeje.

Rezervní banka Nového Zélandu (RBNZ) potřetí v řadě zvýšila svou hotovostní sazbu o 25 bazických bodů (aktuální sazba: 1 %, předchozí: 0,75 %) tak, jak se také očekávalo. K posílení novozélandského dolaru také jistě pomohl více jestřábí komentář, který byl překvapením.

RBNZ říká, že je zapotřebí další zpřísnění a její guvernér Adrian Orr na své tiskové konferenci zmínil, že nelze v budoucnu vyloučit i další zvýšení sazeb o 50 bazických bodů.

To byl dostatečný jestřábí komentář k tomu, aby NZD začal dále posilovat.

Zdroj: tradingview.com
Reakce NZD na zvýšení sazeb (30m timeframe).
Reakce NZD na zvýšení sazeb (30m)

Později v druhé polovině týdně vyšla data týkající se novozélandského maloobchodního prodeje, která pozitivně překvapila a dala novozélandské měně další impulzy k posilování (aktuální: 8,6 %, předchozí: -8,1 %).

JPY (japonský jen)

Japonsko 23. února oslavilo Císařovy narozeniny, které jsou každoročním státním svátkem v japonském kalendáři.

Koncem týdne potom přišla data týkající se japonského meziročního Indexu spotřebitelských cen v Tokiu (CPI), která vyšla mírně pozitivně pro japonskou měnu (aktuální: 0,5 %, předchozí: 0,2 %).

24. únor – den, který se zapsal do dějin

Ve čtvrtek 24. února 2022 se svět i finanční trhy probudili do nového rána. Poměrně klasický týden se pro všechny změnil v peklo a nejistotu.

Den po Ruském státním svátku, nesoucím jméno “Defender of the Fatherland Day”, ve 4 hodiny ráno Středoevropského času – SEČ, zaútočila vojska Ruské federace na Ukrajinu.

Tento den se zapíše do dějin, jako válka v Evropě, která v novodobé historii nemá obdoby. Tato dramatická událost nenechala chladnou jen Evropu, která z počátku jen bezmocně přihlížela, ale dala pořádně nečekanou volatilitu i na finanční a měnové trhy, které si zažily pořádný šok!

Zde můžete vidět, jak v krátkém okamžiku oslabila řada evropských měn:

CZK (česká koruna)

Zdroj: tradingview.com
Oslabení české koruny, jako prvotní reakce na vstup ruských vojsk.
Oslabení české koruny, jako prvotní reakce na vstup ruských vojsk na Ukrajinu

HUF (maďarský forint)

Zdroj: tradingview.com
Oslaboval také maďarský forint.
Oslaboval také maďarský forint

PLN (polský zlotý)

Zdroj: tradingview.com
Negativní reakci zaznamenala také polská měna.
Negativní reakci zaznamenala také polská měna

JPY naopak potvrdil svoji prestiž klidného přístavu

Zdroj: tradingview.com
Posílení japonské měny, jako reakce na nejistotu v Evropě.
Posílení japonské měny, jako reakce na nejistotu v Evropě

Příští týden se dočtete

Začátkem příštího týdne přijdou čísla ohledně HDP z eurozóny a Japonska. Druhá polovina týdne potom bude ještě daleko pestřejší, protože Evropská centrální banka (ECB) vydá prohlášení ohledně změny úrokových sazeb a z Ameriky přijdou nová data ohledně Indexů spotřebitelských cen.

Je potřeba být na pozoru, protože mimo tato klasická ekonomická data bude celý svět a sním i trhy sledovat, jak se bude dále vyvíjet eskalující situace kolem války na Ukrajině.

Trhy budou reagovat na každý nový šok a rétoriku, která budou přicházet. Proto se bude očekávat daleko zvýšená volatilita na vybraných měnových párech obsahující evropské měny a japonský jen.

Velkou volatilitu poznal i ruský rubl. Jeho aktuální vývoj a dopad zmrazení rezerv na kurz se dozvíte v následujícím článku, který vydáme již na začátku tohoto týdne. Pečlivě nás sledujte, ať vám ani v příštím týdnu nic neuteče!

Líbil se vám tento článek?
4
0

Autor

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 76 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Při investování a obchodování hrozí ztráty. Vaše investice mohou stoupat i klesat a můžete získat zpět méně, než jste investovali.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Investování zahrnuje rizika ztrát.‎