Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Akciové trhy opět na cenových historických maximech, protože Fed začne snižovat úrokové sazby. Půjdou trhy mnohem výše?

Předseda Fed Jerome Powell v tomto týdnu vypovídal před Senátem a Sněmovnou reprezentantů USA, kde zazněly indicie, že v následujících měsících začnou snižovat úrokové sazby.

Akciové trhy zase vyskočily na nová cenová historická maxima, díky čemuž býčí trh směle pokračuje. Tentokrát byl však pohon pro růst v podobě informací, které tento týden zazněly z úst předsedy Fed Jeroma Powella.

Ze slyšení vyplývá, že se po vskutku dlouhé době investoři a spekulanti dočkají prvního poklesu v úrokových sazbách. Původně trhy propisovaly, že k první poklesu dojde již na začátku letošního roku.

Jak to tak ale chodí, trhy jsou soustavně v omylu. Proto se nevyplácí si něco předčasně malovat, když k tomu není potvrzení.

Nyní je situace odlišná. Máme již jistá objektivní potvrzení, že Fed může se sazbami skutečně dolů. Ačkoliv uvolnění nepotvrzují úplně všechna data. Je však pokles v úrokových sazbách sám o sobě něco, co bychom měli za každou cenu chtít?

Uvolnění měnové politiky jako vábnička pro investory

Jak vyplývá z přiloženého grafu, derivátový trh (futures na Fed funds rates) měl od začátku roku tendenci propisovat až sedminásobný pokles v úrokových sazbách.

Tohle očekávání vydrželo až do března, kdy jsme ale dostávali řadu nových dat, které uvolnění měnové politiky vyloženě rozporovaly. Načež zase zpřísnil svou rétoriku i Fed, takže se změnilo i očekávání trhů.

Poznámka

Nyní derivátový trh propisuje maximálně dvojnásobný pokles v úrokových sazbách pro letošní rok. Výhled Fedu kalkuluje pouze s jedním snížením.

Zdroj: Charlie Biello
Očekávání trhu ohledně vývoje úrokových sazeb na začátku roku a nyní
Očekávání trhu ohledně vývoje úrokových sazeb na začátku roku a nyní

Přestože se od začátku významně posouvá startovní linie pro začátek uvolnění měnové politiky, na akciových trzích to nejde příliš znát. Člověk by běžnou logikou čekal, že dojde k repricingu. Nicméně nic takového se nestalo. Jak je to možné?

Investoři a spekulanti se totiž soustřeďují pouze na fakt, že úrokové sazby relativně brzy klesnou. Že se počátek poklesu soustavně oddaloval, je proto ani tolik nezajímá.

Bez kontextu jde přirozeně o krátkozraké myšlení.

I kdyby se Fedu povedl ten největší majstrštyk a svými restrikcemi nezpůsobil ekonomickou recesi, stejně nelze očekávat, že by úrokové sazby šly kdovíjak rychle dolů.

Dochází zase ke stejné chybě, kdy si investoři malují, jak půjdou sazby rychlým tempem níže. Že půjdeme třeba zase blízko k nule. Nicméně to by se stalo pouze za předpokladu, že Fed své restrikce přehnal.

A to pak býka na trzích skutečně neuvidíte. Spoléhat se akorát na pivot Fedu je bez debat hloupé.

Osel a úrokové sazby
Uvolnění měnové politiky jako vábnička

Proč víme, že letos začnou klesat úrokové sazby?

Jak bylo v úvodu řečeno, předseda Fed Jerome Powell měl před Senátem a Sněmovnou reprezentantů své pravidelné slyšení, kde zaznělo několik podstatných informací, na které trhy právě reagovaly růstem.

Podle mě byla vůbec nejdůležitější informace, že americká ekonomika již není “overheated” a trh práce je plně v rovnováze. Když není ekonomika lidově řečeno přepálená, není důvod držet úrokové sazby na restriktivních úrovních.

Příliš napjatý trh práce byl klíčovým argumentem, proč jsou restrikce nutné. Jestli se však trh práce dostal do rovnováhy, je naopak nežádoucí, aby úrokové sazby zůstávaly na restriktivních úrovních.

I tentokrát se odkazoval, že je jejich politika odvislá od dat.

Nechtěl proto nijak mluvit o časování pro první pokles. Osobně si ale nemyslím, že k němu dojde dříve jak na konci roku. Respektive po prezidentských volbách v USA.

Derivátový trh však propisuje něco jiného. Dle nástroje Fed Watch je více jak 70% pravděpodobnost, že úrokové sazby na zářijovém zasedání klesnou. Výše jsme si ale ukázali, že derivátový trh má tendenci se hodně mýlit.

Poznámka

Přiznám se, že jsem taky příliš nečekal, že k poklesu dojde tak pozdě. Ačkoliv jsem hned varoval, že očekávání trhů je extrémně optimistické. Můj původní odhad byl červencové nebo srpnové zasedání.

Zdroj: cmegroup.com
Očekávání ohledně úrokových sazeb dle Fed Watch
Očekávání ohledně úrokových sazeb dle Fed Watch

Když si to shrneme, záleží v následujících měsících na inflačním vývoji. Když inflace zase nabere klesající momentum, skutečně se letos dočkáme poklesu v úrokových sazbách.

Existuje i možnost, že se poklesu sazeb nedočkáme. Stačí, aby inflace zůstávala vzpurně na současných nebo vyšších úrovních.

Závěrem: Jsou akciové trhy krátkozraké?

Je nesmysl být nezainvestovaný a jenom čekat na hromadě hotovosti. I když nijak nerozporuji, že je třeba mít i nějakou tu hotovostní rezervu, která se vám alespoň úročí sazbou, která je blízko základní sazby.

Přesto si myslím, že v následujících letech nebudou vítězi vyloženě americké akciové trhy, které jsou jednoduše příliš drahé.

Podle mě bude vítězem zlato (akcie těžařů) a dluhopisový trh. Naopak akciové trhy dost možná čekají špatné časy.

Avšak nic nepredikuji. Do budoucnosti nevidím. Leč valuace, psychologie a ekonomická historie je jasná. My, co jsme opatrnější, se mohou mýlit. Když se zmýlíme, vyděláme méně. Když se ukáže, že máme pravdu, vyděláme více.

To se ovšem nedá říct o agresivních spekulantech, co “honí” technologické akcie.

Uvažujete o investování do akcií? Zvážit můžete některého z námi recenzovaných brokerů:

Favorit redakce

Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 77 % účtů retailových investorů peníze.
Výhody
  • Nákup a prodej akcií i ETF bez poplatku
  • Možnost nákupu frakčních akcií a ETF
Nevýhody
  • Absence některých oblíbených finančních instrumentů – opce, dluhopisy, podílové fondy apod.
  • Danění českých dividend 35% sazbou
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.

Staňte se součástí naší investiční rodiny na Discordu

Naše komunita je místem, kde se setkávají nováčci i vášniví obchodníci a zkušení investoři. Sdílejte své obchodní tipy, strategie a bavte se o aktuálních událostech na trzích. Každý den je novou příležitostí a každý člen naší komunity může přinést jedinečný pohled na svět financí.

Připojte se k nám a objevte sílu kolektivní moudrosti, která vám pomůže dosáhnout vašich investičních cílů. S námi není obchodování jen o číslech, ale o společenství, které vám dává klíč k úspěchu!

Pokud s Discordem teprve začínáte, připravili jsme pro vás také stručný návod, jak ho používat.

Líbil se vám tento článek?
1
0

Autor

Vystudovaný ekonom a znalec díla Adama Smithe, Davida Ricarda a Johna Keynese, který publikuje obsah o technické analýze kapitálových trhů, fundamentální analýze, makroekonomii a měnové politice.

Jaroslav je přesvědčen, že právě tyto disciplíny jsou zásadní pro pochopení celého kontextu finančního trhu, a snaží se čtenáře vybavit ucelenou myšlenkovou mapou pro přemýšlení nad finančním světem.

“Pro investory je důležitý komplexní znalostní základ, díky kterému může každý minimalizovat rizika.”

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 77 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Při investování je váš kapitál vystaven riziku a může se vám vrátit méně, než jste investovali. Minulá výkonnost nezaručuje budoucí výsledky.
U 64 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.