Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Akcie Virgin Galactic (SPCE) na dně, je vysoká šance na odraz?

Akcie Virgin Galactic (SPCE) na dně, je vysoká šance na odraz?
Zdroj: neozone.org

Akcie Virgin Galactic (SPCE) mají za sebou hodně divoký rok. Někdy jdou rychle na vrchol, jindy jdou velmi rychle ke dnu. Tržní volatilita je velice nadstandardní a mnozí si z titulu udělali velmi spekulativní instrument. Již několik týdnů se toho ale moc na trhu neděje, kurz pouze postupně klesal na své dno. Dokonce se ani moc zpráv ve spojitosti s Virgin Galactic neobjevuje. Přitom ještě před několika měsíci se jednalo o miláčka mainstreamu. Což bylo zrovna v době, kdy akcie stoupaly na svá historická maxima.

Prvně si tedy zkusíme odpovědět na otázku, co se s titulem vlastně stalo, že o něj nyní není takový zájem. Ukážeme si v rámci fundamentální analýzy hospodářská čísla za poslední kvartál a následně se vrhneme na technickou analýzu.

Načítání
Načítání
Koupit akcie SPCE! Váš kapitál může být ohrožen*

Logo sponzora Koupit!

Velká konkurence pro Virgin Galactic

Hlavní problém Virgin Galactic spočívá v tom, že má silnou konkurenci ze strany Blue Origin, kterou vlastní zakladatel Amazonu Jeff Bezzos. Druhá konkurence je SpaceX, kterou založil Elon Musk. Ten je znám hlavně díky akciím Tesla. Blue Origin uskutečnila již třetí let s pasažéry, ale bez posádky. Firma Blue Origin totiž vsadila na bezpilotní systémy. Poslední prosincový let byl specifický i tím, že se letu účastnil maximální počet pasažérů – 6 lidí.

Celkově se tak dostalo do kosmu s Blue Origin “už” 14 lidí. Zatímco Virgin Galactic měla prozatím pouze 3 pasažéry. Uskutečnil se i jenom jeden let. Jedná se sice jenom o začátky, ale hlavní konkurenci se evidentně daří lépe.

SpaceX je taktéž dost napřed, protože má úzkou spolupráci s NASA. Americká vesmírná agentura využívá raket SpaceX, aby vůbec dostala své kosmonauty do vesmíru. Za přibližně rok jich do vesmíru dostala deset. SpaceX plánuje i soukromé lety, které mají proběhnout již v roce 2022.

Další významný rozdíl je v tom, že Blue Origin a SpaceX nejsou veřejně obchodovatelné společnosti. Zatím není ani známo, že by bylo v plánu IPO. Já si ale troufám tvrdit, že minimálně u SpaceX lze IPO v následujících letech očekávat.

I přestože se nedá konkurence obchodovat na volném trhu, Virgin Galactic působí vedle těchto dvou jako malý bratříček. A to nemusí být zrovna příhodné.

Prodej letů vypadá slibně

Zas na druhou stranu se Virgin Galactic daří prodávat lístky na jejich lety. Společnost potvrdila, že pravidelné vesmírné lety startují během posledního čtvrtletí roku 2022. Existoval však ještě starší harmonogram, který kalkuloval s třetím kvartálem. To se ale v říjnu 2021 změnilo. Jako důvod bylo uvedeno, že výrobní součásti jsou od jednoho jejich dodavatele vadné.

Lístky se ovšem začaly prodávat již v srpnu 2021. Jednalo se o první příležitost zajistit si svá místa mezi prvními. Prodalo se na 700 – 1 000 lístků při ceně 450 tisíc USD za místo. To už je docela slušný. Jakmile se to projeví v hospodářství podniku, budou analýzy mnohem směrodatnější. Momentálně z těch čísel nic moc nevykouzlíme.

Fundamentální analýza akcie Virgin Galactic (SPCE)

Co se týká výnosů, druhý kvartál zaznamenal pouhých 571 tisíc USD, ale za třetí má Virgin Galactic 2,58 milionů USD. Firma zaznamenala ztrátu 48,37 milionů USD, takže marže jsou též záporné. EBITDA je -80 milionů USD. Cash flow je očekávaně též záporné, -53 milionů USD.

Zdroj: tradingview.com
Zisk a výnos
Zisk a výnos

Ukazatele P/E, rentabilitu vlastního kapitálu a rentabilitu na investovaný kapitál nemá smysl uvádět, když podnik negeneruje žádný zisk. Můžeme se ovšem podívat na ukazatele likvidity a solventnosti.

Ukazatel pohotové likvidity (quick ratio) je horentních 6,41 bodů. Zase připomínám, že obecně vzato se v literatuře uvádí, že poměr by měl být roven 1. Když je poměr roven 1, podnik je schopen se vyrovnat se svými závazky okamžitě vyrovnat. Aniž by prodával jakýkoliv svůj majetek.

Zároveň ale neplatí, že vyšší poměr je lepší. V tomto ohledu ale považuji těch 6,41 bodů za opodstatněné. Firma má prostě mnohem méně závazků, což je rozumné. Virgin Galactic drží většinu kapitálu v podobě hotovosti a krátkodobých aktiv (oběžná aktiva).

Ukazatel běžné likvidity (current ratio) je 6,65 bodů. Zase obecné se uvádí, že poměr by měl být kolem 2 bodů. Ale v tomto případě dává smysl, že má firma hodně krátkodobého majetku vůči krátkodobým závazkům. Když se podíváme na ukazatele solventnosti firmy, dluh vůči vlastnímu kapitálu (D/E) je 0,03 bodů. Dlouhodobý dluh vůči celkovým aktivům je 0,02 bodů. Virgin Galactic tudíž téměř vůbec nevyužívá dluhového financování.

Technická analýza akcie Virgin Galactic (SPCE)

Tržní struktura akcie Virgin Galactic působí na první pohled zajímavě. Máme rovnou dva strmé vrcholy kolem 60 USD. Vývoj byl vskutku podobný – strmý růst, strmý pád, strmý růst a zase strmý pád. Dočkáme se tedy dalšího strmého růstu? Uděláme třetí vrchol kolem 60 USD? Na to vám nikdo jasně neodpoví, protože nic jako věštecké schopnosti neexistují.

Lze pouze konstatovat, že při prvním strmém letošním propadu se kurz zastavil na S/R levelu 14,3 USD. Zde přišel odraz, po kterém následovala dynamická cenová expanze o zhruba 285 %. Je potom proto logické, že někteří spekulují na to, že přijde druhý odraz o podobné síle.

Zdroj: tradingview.com
Denní graf akcie Virgin Galactic
Denní graf akcie Virgin Galactic

Po cenovém vrcholu na 57,5 USD totiž kurz padl o 76 % zase zpátky na již zmíněných 14,3 USD. Tentokrát na uvedené úrovni kurz po mnoho dní konsoliduje. Ono v podstatě celé cenové pásmo 14,3 – 20,3 USD je akumulační, protože se uvnitř vymezené hranice vyskytuje dle objemového profilu likvidní cluster.

Mimo jiné je na denním indikátoru RSI mohutná býčí divergence, která čeká na uplatnění. Tudíž ta pravděpodobnost cenového odrazu od 14,3 USD je nemalá. Navíc ta pomyslná pružina je už dost stlačená. Co jde dolů, musí někdy i nahoru? Osobně jsem ale skeptický, že bude mít trh dostatek sil na podobné rally jako tomu bylo u těch předchozích dvou expanzí. Prvně je ale nutné otestovat levely 24 USD a 34 USD, kde jsou rezistenční konfluence.

Závěrem

K hospodářské oblasti nemám nic, co bych dodal. Zatím to lze hodnotit jenom dost povrchně, protože Virgin Galactic ještě nezačal 100% provozovat svůj byznys. Jakmile se toho dočkáme, bude vskutku zajímavé sledovat, jak se bude vše vyvíjet.

U té techniky trhu je očividné, že máme po hodně hlubokém propadu a kurz se nachází u ročního dna. Což je zrovna úroveň, která byla dříve spolehlivá. Už jenom proto by silnější odraz dával smysl. Nicméně v kontextu toho, že Federální rezervní banka začala sundávat nohu z plynu, může to právě velmi rizikové typy akcií jako je Virgin Galactic dost poškodit.

Chcete neustále vědět, co se děje na trzích?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru, který vám budeme jednou týdně posílat. Z něj se dozvíte to nejdůležitější, co se za poslední týden na finančních trzích stalo a neuteče vám nic podstatné. Chcete-li odebírat náš pravidelný newsletter a mít všechny důležité informace ve své emailové schránce, připojte se vyplněním formuláře níže.

Líbil se vám tento článek?
13
0

Autor

Vystudovaný ekonom a znalec díla Adama Smithe, Davida Ricarda a Johna Keynese, který publikuje obsah o technické analýze kapitálových trhů, fundamentální analýze, makroekonomii a měnové politice.

Jaroslav je přesvědčen, že právě tyto disciplíny jsou zásadní pro pochopení celého kontextu finančního trhu, a snaží se čtenáře vybavit ucelenou myšlenkovou mapou pro přemýšlení nad finančním světem.

“Pro investory je důležitý komplexní znalostní základ, díky kterému může každý minimalizovat rizika.”

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.