Finex.cz logo
Menu
Finex » Akcie » Akcie L’Oreal nezadržitelně rostou, stejně jako celý kosmetický segment

Akcie L'Oreal nezadržitelně rostou, stejně jako celý kosmetický segment

Akcie L'Oreal nezadržitelně rostou, stejně jako celý kosmetický segment
Zdroj: depositphotos.com

Hodnota akcií této francouzské společnosti dělá investorům velkou radost. Akcie L'Oreal rostou již 11 let a to bez jakýchkoliv výrazných korekcí. Ruce si mohou mnout nejen příznivci L'Oreal, ale také investoři působící v celém kosmetickém segmentu.

Jak si stojí konkurenti L'Oreal a jak si tento tržní segment vede jako celek? V tomto článku si přiblížíme faktory ovlivňující trh s kosmetikou, zohledníme postavení společnosti L'Oreal vůči jejím konkurentům a na závěr se budeme zabývat prognózami budoucího vývoje kosmetického trhu z pohledu investora.

Kosmetický průmysl v číslech

Velikost globálního trhu s kosmetikou činila před vypuknutím pandemie Covid-19 v roce 2020 277,67 miliard USD. V roce 2021 trh sice vykázal zpomalení růstu o téměř 11 % v porovnání s růstem v letech 2017-2019, ale i tak si uchoval svojí atraktivitu. Ta spočívá především v nárůstu prodejů kosmetických přípravků zaměřených na péči o pleť a přípravků revitalizujících pokožku, oslabenou častým nošením pomůcek chránících dýchací cesty.

Celosvětová pandemie se na trhu s kosmetikou nepodepsala pouze negativně, v podobě zpomalení růstu tohoto tržního segmentu, ale také pozitivně a to v podobě přeorientování prodeje kosmetických přípravků z kamenných prodejen do prostředí internetu.

Podle výroční zprávy společnosti L'Oreal za rok 2020 se tržby společnosti zvýšily o 62 % u elektronických obchodů napříč všemi divizemi.

Toto enormní navýšení zisků z elektronických prodejů je dobrou zprávou především pro opětovné otevírání offline prodejen. Předpokládá se totiž, že jejichž tržby ještě navýší celkové zisky v celém kosmetickém segmentu. Analytici proto předpokládají růst trhu s kosmetikou až do roku 2028.

Sloupový graf růstu trhu s kosmetikou
Sloupcový graf růstu trhu s kosmetikou
Zdroj: fortunebusinessinsights.com

Oblíbenost, nebo také potřeba přípravků péče o pleť se promítá i do celkového složení kosmetického trhu, ve kterém jsou tyto produkty zastoupeny v největším měřítku a tvoří 35 % celkové produktové nabídky kosmetických společností. V závěsu je kosmetika určená pro vlasy, jejíž celkový podíl na produktovém složení je zobrazen na následujícím grafu.

Výsečový graf produktového složení kosmetického trhu
Výsečový graf produktového složení kosmetického trhu
Zdroj: fortunebusinessinsights.com/

Klíčoví hráči v odvětví

Kromě kosmetické ikony v podobě společnosti L'Oreal, které se budeme za chvilku věnovat, patří do odvětví kosmetiky také následující společnosti z celého světa: 

L'Oreal jako nekorunovaný král

Akciový graf společnosti L’Oréal
CZK
USD
EUR
Normální graf
Logaritmický graf
1D
1W
1M
3M
6M
1Y
MAX

Akcie této společnosti zaznamenaly v období krize (2020-2022) velmi zajímavý růst, který se prozatím zastavil na hodnotě 120 %. Meziroční tržby společnosti vzrostly o 7 % (především zásluhou nárůstu on-line nákupů) a EBITDA činí zajímavých 19,35 %. Společnost L'Oreal je rovněž zajímavým lákadlem pro dividendové investory, kterým nabízí roční dividendový výnos téměř 2 % a akcionářům je proplacená dividenda ve výši 9,16 $. Více se o dividendových akciích dozvíte ve speciální rubrice. 

Drobnou kaňkou na jinak excelentní fundamentální analýze je hodnota ukazatele P/E, která činní 54,82, což je hodnota překoupeného instrumentu. Na druhou stranu, vzhledem k velmi pozitivním vyhlídkám pro celý kosmetický trh, nemusí být hodnota tohoto ukazatele tou nejdůležitější proměnou. Ostatně růst celého kosmetického segmentu koresponduje i s individuálním růstem zisků L'Oreal, který je pro rok 2022 odhadován na 39,33 miliard USD.

Sloupcový graf zisků společnosti L'Oreal
Sloupcový graf zisků společnosti L'Oreal (2021 a 2022 odhadem)
Zdroj: seekingalpha.com

Technická analýza

Z technického pohledu vykazuje akciový graf krásně vyhlazenou exponenciální křivku, jejíž růst se s postupujícím časem zrychluje. Neutuchající růst této akcie je demonstrován i na postavení klouzavých průměrů, jejichž průběh je jednotlivými svíčkami respektován.

Měsíční akciový graf L’Oréal
Měsíční akciový graf L’Oréal
Zdroj: tradingview.com

Nejbližší supportní zóna se nachází na cenové úrovni 355 EUR za akcii, kde v kombinaci s 23,6 % Fibonacciho Retracementu tvoří zajímavou konfluenci, kde lze očekávat zvýšenou aktivitu investorů. Vzhledem k tomu, že graf nevykazuje téměř žádnou korekční aktivitu, je otázkou, zda vůbec bude tato cenová úroveň testovaná.

Závěr

Velmi pozitivní fundament a vyhlazený průběh akciového grafu jistě na mnoha tvářích investorů vykouzlí nejeden úsměv. Pokud se naplní prognózy o růstu kosmetického trhu, je dosti pravděpodobné, že akcie společnosti L'Oreal budou právě těmi, kde se globální růst tohoto trhu promítne jako první.

Rovněž je ale potřeba střízlivě přiznat, že minulost nabídla již mnoho očekávání, jejichž nenaplnění s sebou přineslo nejeden propad, ale také dlouhodobější vznik nedůvěry v akciovou společnost.

Ohodnoťte tento článek

Připojte se k diskuzi
Akcie
Komodity
Krypto
Indexy
ETF
Cena 24h
Tesla Inc. ---
N/A
ČEZ ---
N/A
Apple ---
N/A
Avast ---
N/A
Moneta ---
N/A
Komerční banka ---
N/A
RECENZE

TOP Akcioví brokeři

eToro logo
eToroReklama
U 68 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
XTB logo
XTB★ 93 %
U 73 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
RoboMarkets logo
RoboMarkets★ 92 %
U 66.8 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Degiro logo
Degiro★ 89 %
Investování zahrnuje rizika ztrát.

Velký test: Investujeme vlastní peníze do investičních platforem

Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Sledujte nás na Facebooku, ať vám nic neunikne!
Facebook icon Jít na Facebook
Finex logo