Finex.cz logo
Menu
Finex » Analýzy » Akcie Erste Group Bank – Růst výnosů a výhled tažený úrokovými sazbami, negativní prognóza pro ČR

Akcie Erste Group Bank – Růst výnosů a výhled tažený úrokovými sazbami, negativní prognóza pro ČR

Akcie Erste Group Bank – Růst výnosů a výhled tažený úrokovými sazbami, negativní prognóza pro ČR
Zdroj: e15.cz

Akcie Erste Group Bank mají čerstvě po zveřejnění hospodářských výsledků za první čtvrtletí letošního roku. Stejně jako jsme si říkali v článku na akcie Moneta Money Bank, i u Erste jsou výsledky obecně vzato nad očekávanými odhady. I samotná banka zlepšuje prognózu, což není až tak překvapivé vzhledem k rostoucím úrokovým sazbám. V rámci dnešního článku si tedy představíme hospodářská čísla, zpracujeme technickou analýzu, po čemž následuje stručný závěr.

Hospodářské výsledky Erste Group Bank za Q1

Čistý úrokový výnos meziročně vzrostl o 18,8 % z 1,172 miliardy EUR na 1,392 miliardy. Mezikvartálně jde o růst o 6,5 %. Čistá úroková marže vzrostla o 2,14 %. Čistý výnos z poplatků a provizí se meziročně zvedl o 13,9 % na 615 milionů EUR. Tak solidní růst výnosů je samozřejmě důsledkem růstu úrokových sazeb, primárně v České republice. Pak následuje Maďarsko a Rumunsko.

Úrokový výnos a marže
Úrokový výnos a marže
Zdroj: Erste Group

Jak jsem říkal již v úvodu, díky růstu úrokových sazeb se zlepšila i prognóza Erste do dalších období. Původně se totiž kalkulovalo s tím, že ČNB skončí svůj cyklus růstu sazeb na 5 %. Nyní je jisté, že tuzemská centrální banka se zvyšováním na 5 % nepřestane. Navíc inflace drtí celý svět, s čímž musí měnové autority bojovat – nakonec sazby zvýší každý.

Provozní trendy
Provozní trendy
Zdroj: Erste Group

Erste ponížila předpověď růstu HDP na rok 2022 v zemích, kde skupina operuje. Nejhorší ponížení připadlo na Českou republiku, z 3,2 % na 0,6 %. Proč je to ponížení tak markantní oproti jiným zemím? Zřejmě kvůli jestřábí politice tuzemské centrální banky. Nicméně Maďaři mají základní úrokové sazby už na 5,4 % (z původních 0,5 %), ale prognóza není ani zdaleka tak negativní. No, jak říkají Slováci, dobre už bolo.

Prognóza HDP
Prognóza HDP
Zdroj: Erste Group

Provozní náklady vzrostly o 12 % na 1,235 miliardy EUR. Což je důsledek inflace, skrze růst mezd a pojištění vkladů. Náklady na riziko meziročně vzrostly o více jak 75 %. z 39 milionů EUR na 59 mil. EUR. Mezikvartálně náklady na riziko klesly o 45 %.

EPS a ROE
EPS a ROE
Zdroj: Erste Group

Čistý zisk díky řečeným faktorům meziročně vzrostl o horentních 26,4 % na 449 milionů EUR. Mezikvartálně je to pokles o téměř 5 %, z 472 milionů EUR. Zisk na akcii (EPS) dosahuje 1,05 bodů. Rentabilita vlastního kapitálu (ROE) činí 11,2 %. Kapitálová pozice Erste Group Bank je na úrovni 17,9 %. Oproti minulému roku mírně poklesla, kdy oscilovala kolem 19 %.

Co se týká dividendy, vedení Erste Group Bank navrhne na nadcházející květnové valné hromadě výplatu dividendy ze zisku roku 2021 ve výši 1,6 EUR na akcii. Což je vzhledem k aktuální tržní ceně akcií něco přes 5% dividendový výnos.

Technická analýza akcie Erste Group Bank

Akcie Erste Group Bank mají za sebou dost volatilní období. Prvně strmý propad z února a následně rychlé vytažení ceny po odrazu od S/R levelu 25 EUR. Po odrazu akcie Erste velmi rychle vzrostly o více jak 45 %. Logická reakce trhu na předešlé panické výprodeje. Pak stačil jeden silný support a slušný odraz je na světě. Cenová expanze byla tedy rychlá, ale na druhou stranu ani dlouho netrvala. Postup kurzu se relativně rychle zastavil a od té chvíle trvá mírný pokles.

Týdenní graf akcie Erste Group Bank
Týdenní graf akcie Erste Group Bank
Zdroj: tradingview.com

Postupem času se nejspíše dočkáme opětovnému poklesu ceny k S/R levelu 25 EUR. Trh totiž vůbec nemá momentum a nezdá se proto, že by byla síla alespoň k navrácení ceny k S/R levelu 42 EUR. První řečená úroveň je každopádně silná a jestli se sem kurz vrátí, určitě zaznamenáme obranu ze strany nakupujících.

Závěrem

Z hospodářského reportu vyplývá, že fundamentálně titul těží z aktuální makroekonomické situace. Akcelerující inflace implikuje růst úrokových sazeb. A růst úrokových sazeb je pro bankovní systém životadárná tekutina. Kvůli inflaci sice rostou i náklady, ale to se zatím nějak příliš neprojevuje.

Mne osobně hodně zaujala ta makroekonomická prognóza Erste Group Bank. Ze střední Evropy nás totiž dle prognózy čeká vůbec nejhorší průběh výstupu ekonomiky za celý rok 2022.

Ohodnoťte tento článek

Připojte se k diskuzi
Akcie
Komodity
Krypto
Indexy
ETF
Cena 24h
Tesla Inc. ---
N/A
ČEZ ---
N/A
Apple ---
N/A
Avast ---
N/A
Moneta ---
N/A
Komerční banka ---
N/A
RECENZE

TOP Akcioví brokeři

eToro logo
eToroReklama
U 68 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
XTB logo
XTB★ 93 %
U 73 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
RoboMarkets logo
RoboMarkets★ 92 %
U 66.8 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Degiro logo
Degiro★ 89 %
Investování zahrnuje rizika ztrát.

Velký test: Investujeme vlastní peníze do investičních platforem

Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Sledujte nás na Facebooku, ať vám nic neunikne!
Facebook icon Jít na Facebook
Finex logo