Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Akcie jsou na historických maximech a investoři bezhlavě nakupují. Je to dobrý nápad?

Investoři se hrnou do amerických akcií na historických maximech, ale nestávají se trhy iracionálními? Přečtěte si více a zjistěte to.

Publikováno
Akcie jsou na historických maximech a investoři bezhlavě nakupují. Je to dobrý nápad?
Zdroj: depositphotos.com

Oblíbená strategie “Buy the dip” – neboli oblíbená rada Warrena Buffetta, abyste akcie nakupovali, když jsou nízko a ostatní se bojí, se dala uplatnit naposledy tak v březnu 2020.

Dnes investoři houfně nakupují americké akcie na maximech. Indexy Nasdaq a S&P 500 vzrostly ve 14 z posledních 15 týdnů a překonaly rekordní maxima v sérii, která nemá v tomto tisíciletí obdoby.

Investoři by si tak pochopitelně měli klást otázku, zda se trhy nestaly iracionálními.

Vývoj hodnoty indexů S&P 500 a Nasdaq 100 za poslední tři měsíce

Aktuální cena
Změna
S&P500 / SPX
Načítání
Načítání
Načítání
NASDAQ-100 / NDX
Načítání
Načítání
Načítání

Na Wall Street se tomu zřejmě příliš neděje, nicméně investoři se mohou opřít o historická data. Historicky index S&P 500 dosáhl v roce následujícím po dosažení rekordu návratnosti v průměru 14 %.

Proti aktuálnímu trendu – investovat v blízkosti historických maxim pak není ani fundamentální analýza:

  • Index S&P 500 je levnější než během býčího období v letech 2021-2022. Poměr forwardové ceny k zisku (P/E), který měří cenu akcie v poměru k zisku na následujících 12 měsíců, dosáhl v aktuálním období býčího trhu vrcholu 30,18 bodu, ale klesl na 20,38 bodu, což je blízko jeho dlouhodobého průměru 17,96 bodu.
  • Podobně příznivý je i ukazatel forward price-to-book (P/B), který porovnává cenu akcií s hodnotou aktiv společnosti, a to 4,15 bodu ve srovnání s dlouhodobým průměrem 2,76 bodu – ano, trh se optikou tohoto měřítka jeví nadhodnoceně, ovšem nikterak výrazně.

Mají americké korporace šťávu, která by podpořila další růst akciového trhu?

Podle společnosti FactSet Wall Street očekává, že tržby a zisky společností z indexu S&P 500 v letošním roce vzrostou o 5,4 %, resp. 10,9 % – což by se mohlo v příštích 12 měsících promítnout do růstu o dalších asi 9 % na 5 452 bodů. To se může jevit pozitivně.

Jednak je však rozumné brát předpovědi analytiků s rezervou, a aby trhy pokračovaly v rally, budou muset společnosti tyto prognózy překonat, což závisí na tom, zda spotřebitelé a podniky udrží své peněženky otevřené.

  • Nálada amerických spotřebitelů se minulý měsíc vyšplhala na nejvyšší úroveň od roku 2021 – zůstala však pod svým dlouhodobým průměrem a má prostor pro růst.
  • Podle Nicholase Colase ze společnosti DataTrek mají také investoři vysokou důvěru v americkou ekonomiku a politiku a domnívá se, že ke změně jejich názoru bude pravděpodobně zapotřebí exogenního šoku.

O jaké šoky by se mohlo jednat? Investoři se potýkají s větší nejistotou na Blízkém východě a na Ukrajině, které již destabilizovaly lodní dopravu, energetické trhy a výrobu.

Trhy by také mohly ovlivnit prezidentské volby v roce 2024, zejména pokud zvítězí republikánský favorit Donald Trump a obnoví politiku obchodní války, čímž se USA může dostat do sporu s Čínou nebo Mexikem.

Asi tak nedává smysl, dávat od amerického akciového trhu ruce pryč, nicméně jistá obezřetnost je na místě.

Jako obvykle zůstává platná obecná rada, že nic nezkazíte, pokud budete pravidelně každý měsíc investovat drobné částky do některého z ETF, které svým složením kopíruje index S&P 500.

Mějte přehled o tom, co se děje na trzích!

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru a už vám nic neuteče.

Jednou týdně vám do schránky přijde naše Burza s odstupem, ve které odhalujeme to nejzajímavější, co se na finančních trzích stalo.

Dvakrát měsíčně se pak můžete těšit na sérii Kam tečou peníze, kde se do hloubky věnujeme ekonomice, politice a tomu do jakých finančních aktiv může být zajímavé investovat.

Je to úplně zadarmo a kdykoliv se můžete odhlásit. Mějte všechny důležité informace ve své emailové schránce. Pomůžeme vám dělat chytrá finanční rozhodnutí. Stačí se přihlásit k odběru vyplněním formuláře níže.

Líbil se vám tento článek?
2
1

Autor

O investování a finanční trhy se zajímám od roku 2013. Krátce na to jsem se spálil jako aktivní day trader. Zaplacené „školné“ se mi však celkem vyplatilo. Vrhnul jsem se do studia a od roku 2017 dlouhodobě investuji, přičemž v rámci své strategie kombinuji pasivní a aktivní investiční přístup s výhradním zaměřením na akciové trhy.
Inspirací mi jsou především Warren Buffett a jeho učitel Benjamin Graham, z českých investorů pak Daniel Gladiš. Nabyté vědomosti se snažím předávat čtenářům, přičemž se nejraději věnuji textům o investičních strategiích, psychologii obchodování a analýzám jednotlivých akcií.

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 76 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Při investování a obchodování hrozí ztráty. Vaše investice mohou stoupat i klesat a můžete získat zpět méně, než jste investovali.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Investování zahrnuje rizika ztrát.‎