Finex.cz logo
Menu
Finex » Akcie » Dividendové akcie » Akcie Coca-Cola – 3 fakta vyplývající z oznámení hospodářských výsledků, která by vám rozhodně neměla uniknout

Akcie Coca-Cola – 3 fakta vyplývající z oznámení hospodářských výsledků, která by vám rozhodně neměla uniknout

Akcie Coca-Cola – 3 fakta vyplývající z oznámení hospodářských výsledků, která by vám rozhodně neměla uniknout
Zdroj: depositphotos.com

Coca-Cola získává status ideální akcie pro období hospodářského oživení. Nápojový gigant minulý týden vykázal výrazný meziroční růst tržeb (o 41,6 %) i ziskovosti (o 48,45 %). Svůj úspěch zdůvodnil tím, že lidé více cestují a vracejí se do restaurací, na sportovní akce a koncerty živé hudby. Spotřeba nejenom slazených nápojů tak přirozeně roste. Co se týče příjmů jednalo se o nejlepší výkon Coca-Coly od Q3 2016.

V konferenčním hovoru s analytiky za druhé čtvrtletí generální ředitel společnosti, James Quincey, a jeho tým varovali investory před budoucími riziky pro podnikání společnosti, včetně nových variant viru covid-19, které by potenciálně mohly opět přinést zavírání maloobchodních prodejen či restaurací. Trendy v poptávce jsou však natolik silné, že Coca-Cola zvýšila výhled růstu tržeb, zisku i peněžních toků.

Pojďme si blíže rozebrat některá klíčová fakta plynoucí z tohoto hovoru s analytiky.

Vývoj objemu kvartálních tržeb společnosti Coca-Cola.
Vývoj objemu kvartálních tržeb společnosti Coca-Cola. Zdroj: macrotrends.net

1. Akcie Coca-Cola se vrací zpět na dříve ztracené pozice

Výrobce ikonického černého nápoje zmírnil obavy investorské obce, že jeho podnikání trvale zasáhly změny v nákupním chování spotřebitelů související s pandemií. Coca-Cola více než rok ztrácela podíl na trhu, protože lidé více nakupovali především v tradičních obchodech a její doména – restauratérství – byla velmi výrazně poznamenaná pandemickou situací. Tento trend se však obrací a jde ruku v ruce s rostoucí mírou proočkovanosti proti covid-19. Akcie Coca-Cola se tak pomalu škrábou na své předpandemické hodnoty.

V nárůstu tržeb i zisku Coca-Cola předčila své více diverzifikované konkurenty, jako je PepsiCo, a ukazuje, jak výrazně by měla těžit z oživení ekonomiky. „Náš podíl na celkové hodnotě nápojového trhu je dnes vyšší než v roce 2019, což potvrzuje, že naše efektivní budování značky a inovace spolu s pokročilým řízením růstu tržeb fungují,“ uvedl CEO James Quincey.

Vývoj ceny akcií Coca-Cola za poslední 2 roky
CZK
USD
EUR
Normální graf
Logaritmický graf
1D
1W
1M
3M
6M
1Y
MAX

2. Společnost dosáhla výrazného růstu zisků i provozní marže

Růst ziskovosti společnosti byl zesílen příklonem ke značkám s vyšší marží a také zvýšením cen v celém produktovém portfoliu. Tyto pozitivní faktory spolu se špičkovou ziskovostí Coca-Coly v rámci odvětví a neobvykle slabému období předchozího roku přispěly k výraznému meziročnímu růstu čistého zisku. Po zohlednění změn měnových kurzů zisk vzrostl o 46 %.

Vedení společnosti přičítá většinu tohoto úspěchu vyšším prodejům nejznámější značky nápojů Coca-Cola. K pozitivním výsledkům hospodaření však patrně přispělo i snižování nákladů v loňském roce. Provozní marže společnosti tak vzrostla na 32 % z loňských 30 %. Například největší globální konkurent společnosti, PepsiCo, se může pochlubit pouze 15% provozní marží. V rámci odvětví je na tom lépe pouze Monster, nicméně se jedná o podstatně menší společnost.

Srovnání provozní marže Coca-Coly s jejími konkurenty.
Srovnání provozní marže Coca-Coly s jejími konkurenty. Zdroj: gurufocus.com

3. Nesmíme zapomínat na nesporná rizika

Coca-Cola varovala, že několik jejích trhů je pod novým tlakem bující pandemie a že je celé její podnikání velmi citlivé na epidemie obecně, protože ovlivňují mobilitu spotřebitelů. Náklady také rostou rychleji, než se očekávalo, a to na vše od pracovní síly až po suroviny pro výrobu nápojů. Vysoká úroveň inflace, kterou můžeme momentálně globálně sledovat, se nevyhýbá samozřejmě ani Coca-Cole. Společnost má naštěstí trumf v rukávu. Díky cenové síle může navyšovat cenu svých nápojů, aniž by se musela obávat výrazného odlivu zákazníků.

Přesto silné trendy v prvním pololetí přesvědčily vedení společnosti, aby zvýšilo výhled růstu tržeb, cash flow a zisku na rok 2021. Z prognóz vyplývá, že společnost bude bezprostředně po pandemii mnohem silnějším podnikem, než byla před ní. Dividendový aristokrat koneckonců již nyní zaznamenává prodejní rekordy, a to i v době, kdy na několika trzích panují intenzivní sociální a distanční omezení.

Proto by investoři měli vnímat akcie Coca-Cola jako víc než jen sázku na obnovení ekonomiky. Nápojový gigant může mít samozřejmě dočasně potíže kvůli lokálním epidemiím nebo zpomalení ekonomického růstu. Jeho podnikání je však připraveno na rychlejší celkový růst a rozšiřování ziskovosti do konce roku 2021 a dále do budoucna.

A jaký je váš názor na akcie Coca-Cola? Zapojte se do diskuze pod článkem.

Ohodnoťte tento článek

Připojte se k diskuzi
Akcie
Komodity
Krypto
Indexy
ETF
Cena 24h
Tesla Inc. ---
N/A
ČEZ ---
N/A
Apple ---
N/A
Avast ---
N/A
Moneta ---
N/A
Komerční banka ---
N/A
RECENZE

TOP Akcioví brokeři

eToro logo
eToro Reklama
U 78 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
XTB logo
XTB ★ 93 %
U 73 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
RoboMarkets logo
RoboMarkets ★ 92 %
U 66.8 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Degiro logo
Degiro ★ 89 %
Investování zahrnuje rizika ztrát.

Velký test: Investujeme vlastní peníze do investičních platforem

Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Sledujte nás na Facebooku, ať vám nic neunikne!
Facebook icon Jít na Facebook
Finex logo