Finex.cz logo
Menu
Finex » Akcie » Dividendové akcie » Analýza akcie ČEZ – Úspěšný hospodářský výsledek tažený cenami energií spolu s vysokou dividendou

Analýza akcie ČEZ – Úspěšný hospodářský výsledek tažený cenami energií spolu s vysokou dividendou

Analýza akcie ČEZ – Úspěšný hospodářský výsledek tažený cenami energií spolu s vysokou dividendou
Zdroj: ihned.cz

Akcie ČEZ mají za sebou úspěšný hospodářský rok 2021. Alespoň tak je to hojně prezentováno. My si hospodářská čísla za malý okamžik ukážeme. Vedení ČEZu mimo jiné navrhlo dividendu, kterou valná hromada musí ještě schválit. Nejedná rozhodně o nízkou výplatu, ale je to méně než v roce 2021, kdy ČEZ vyplácel druhou největší dividendu v historii. Až si dokončíme hospodářský rozbor, zpracujeme si stručnou technickou analýzu cenového grafu.

Vývoj akcií ČEZ v posledních 2 letech
CZK
USD
EUR
Normální graf
Logaritmický graf
1D
1W
1M
3M
6M
1Y
MAX

Tržní ceny energií

Ještě než se podíváme na dividendu, ČEZ ve své výroční zprávě zmiňuje i tržní ceny elektřiny, plynu a emisních povolenek. Ceny energií šly na trhu za minulý rok strmě nahoru, především v druhé polovině roku.

Jak si za chvíli ukážeme, 4. kvartál roku 2021 byl díky tomu naprosto rekordní. Více jak polovina zisku za rok 2021 totiž plyne z posledního čtvrtletí.

Tržní ceny energií
Tržní ceny energií
Zdroj: cez.cz

Dividenda za rok 2021

Výplata dividendy ze zisku bude za rok 2021 činit 44 korun za akcii. Respektive vedení firmy tuto částku navrhlo a valná hromada to musí odsouhlasit. A nejspíš odsouhlasí, nikde jsem nenašel zmínku o tom, že by to mělo být jinak. Nás ovšem zajímá, kolik je běžný výnos. Ten činí vzhledem k aktuální ceně něco přes 5 %. Nominálně se samozřejmě jedná o skvělou částku – ČEZ si může vysokou výplatu dovolit. Jaký je ale reálný výnos?

Vývoj výplat dividendy
Vývoj výplat dividendy
Zdroj: cez.cz

Bohužel je inflace v tuzemsku už 11,1 %. Čili reálný výnos dosahuje -6 %. Tady vidíte, co s výnosy z cenných papírů udělá inflace. Udělá z nich jedno velké nic a příčina spočívá v příliš uvolněné měnové a fiskální politice. Česká národní banka sice už začala mírně ťukat na brzdu, ale to neplatí pro fiskální politiku – ta požene inflaci i tento rok nahoru. Proto všude trochu s nadsázkou tvrdím, že do konce roku dosáhne tuzemská inflace 20 %. Samozřejmě je to „střílení od boku“, ale nedivil bych se, když by se moje věštění z křišťálové koule naplnilo.

Jakmile začala válka na východě, hned jsem avizoval, že se do léta dočkáme inflace kolem 15 %. A skutečně před pár dny guvernér ČNB Jiří Rusnok potvrdil, že máme brzy počítat s inflací téměř 14 % (kvůli růstu cen pohonných hmot). Proč to vůbec řeším? Dividendové výnosy jsou již na podobných úrovní jako výnosy z úroků na spořicích účtech. Je jisté, že základní sazby půjdou na 5 % a dost možná i výše. A málokterý tuzemská dividendová akcie si může dovolit tak vysokou dividendu jako ČEZ. Čili ta poptávka po dividendových titulech půjde asi brzy dolů.

Inflace vám požere vše, co získáte a ještě si ukousne velký díl z hodnoty vašeho aktiva nebo úspor. Tohle je pro každého investora noční můrou. Avšak zrovna akcie ČEZ patří do energetického odvětví, které se na inflaci „veze“. Takže kapitálový výnos může inflační náklad s přehledem pokrýt.

Je dobré i ještě uvést, že vedení ČEZ na rok 2022 odhaduje dividendu v rozmezí 56-62 korun na akcii. Nominálně se přirozeně jedná o velmi solidní částky. Záleží ovšem, kde budou na začátku roku 2023 kurzy akcie – k aktuálním kurzům je to výnos 6,5 – 7,2 %.

Hospodářské výsledky ČEZ

Za poslední kvartál roku dosáhl ČEZ výnosu téměř 72 miliard korun, což je meziroční nárůst o 23,4 %. EBITDA dosahovala 15,7 miliard korun – meziroční růst o 12,9 %. Čistý zisk byl naprosto rekordní, meziročně vzrostl o 31,7 % na 5,4 miliardy korun. Zisk na akcii (EPS) je ve výši 10,1 bodů.

Dle vyjádření generálního ředitele ČEZ Daniela Beneše bylo dosaženo tak vysokého zisku především díky obchodování na komoditních trzích. Mimo jiné má na růstu zisku velký podíl i strmý vzestup tržních cen vyrobené elektřiny.

Očištěný čistý zisk
Očištěný čistý zisk o mimořádné vlivy
Zdroj: cez.cz

Za celý rok 2021 vzrostly výnosy podniku o 7 % na 227,8 miliard korun. Zatímco neočištěný čistý zisk stoupl o 81 %, z 5,5 miliard korun na 9,9 miliard korun. EBITDA zůstala téměř nezměněná, za celý rok byla 63,2 miliardy korun. Provozní cash flow se snížilo o 18 %, z 72,2 miliard korun na 59,2 miliard korun.

Technická analýza akcie ČEZ

Akcie ČEZ se od března z roku 2020 zhodnotily téměř o 150 %. To je na tuzemský titul něco nevídaného, ale zase na druhou stranu to není až tak překvapující. Na hospodářských číslech totiž vidíme, jak podnik vydělává velké částky hlavně díky růst cen energií. A bohužel je zřejmé, že ceny energií zůstanou vysoko ještě dost dlouho. Respektive to inflační očekávání s tím počítá.

Týdenní graf akcie ČEZ
Týdenní graf akcie ČEZ
Zdroj: lynxbroker.cz

Do cenového grafu jsem zaznačil několik S/R levelů, které považuji za důležité. Nejnižší zakreslená úroveň je až na 585 korunách. Je to tedy poměrně hluboko od současných úrovní, ale nelze vyloučit, že se sem někdy nedostaneme. Pokud ano, dá se úroveň považovat za dlouhodobější příležitost. Ostatní levely jsou 645, 710 a 790 korun.

V grafu jsem dále zvýraznil tržní strukturu, která z mého pohledu ukazuje na velkou volatilitu, která se na trhu drží už po mnoho měsíců. Respektive tyhle volatilní struktury bývají předzvěstí toho, že se blížíme k tržnímu vrcholu – minimálně střednědobému. Ty hluboké propady jsou totiž způsobeny nemalými obraty prodejů. Sice se to daří následně vykupovat, ale ono samo o sobě není dobrou zprávou, že se někdo zbavuje velkých objemů.

Jinak dle horních knotů u týdenních svící předpokládám, že kolem 900 korun bude dlouhodobá rezistence. Bohužel nejsou dostupná dlouhodobější data, takže to akorát dedukuji z čerstvého price action. Na indikátoru RSI bychom určitě neměli ignorovat skoro trojnásobnou medvědí divergenci. Může z toho vzejít hodně hluboký propad.

Závěrem

ČEZ se jednoznačně veze na rychlém růstu cen energií. Proto jsou odhady na rok 2022 též velmi pozitivní. Obecně vzato se spíše očekává, že tržní ceny elektřiny a plynu zůstanou na vyšších úrovní. Což jsou rostoucí výnosy a další zisk pro ČEZ.

Ohodnoťte tento článek

Připojte se k diskuzi
Akcie
Komodity
Krypto
Indexy
ETF
Cena 24h
Tesla Inc. ---
N/A
ČEZ ---
N/A
Apple ---
N/A
Avast ---
N/A
Moneta ---
N/A
Komerční banka ---
N/A
RECENZE

TOP Akcioví brokeři

eToro logo
eToroReklama
U 68 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
XTB logo
XTB★ 93 %
U 73 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
RoboMarkets logo
RoboMarkets★ 92 %
U 66.8 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Degiro logo
Degiro★ 89 %
Investování zahrnuje rizika ztrát.

Velký test: Investujeme vlastní peníze do investičních platforem

Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Sledujte nás na Facebooku, ať vám nic neunikne!
Facebook icon Jít na Facebook
Finex logo