Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Akcie ČEZ – Enormní růst zisku a horentní výhled pro dividendu

Publikováno
Akcie ČEZ – Enormní růst zisku a horentní výhled pro dividendu
Zdroj: cncenter.cz

Akcie ČEZ mají po reportu výsledků za první kvartál letošního roku. Výsledky jsou horentně pozitivní, jelikož zisk meziročně vzrostl o více jak 200 % – nepřekvapivě dáno rychlým růstem cen energií a komodit obecně. Konkrétní čísla si ovšem za chvíli ukážeme. Jakmile si představíme hospodářská čísla, zpracujeme také základní technickou analýzu cenového grafu.

ČEZ indikuje vyšší dividendu na příští rok

ČEZ díky horentnímu růstu zisku zveřejnil mnohem lepší výhled na dividendu. Za rok 2022 má ČEZ v plánu vyplatit dividendy v rozmezí 67 – 73 korun za akcii. Což je v souladu s jejich politikou vyplácet 60 – 80 % ze zisku akcionářům. V relativních číslech to proto znamená, že ČEZ příští rok vyplatí asi 6,6 – 7,2 % běžného výnosu formou dividendy. Přitom ještě minulý rok byl odhad, že za rok 2022 vyjde dividenda ve výši 35 korun.

Růst dividendy samozřejmě pravděpodobně přiláká další investory. Inflace je sice dvojnásobná, ale je to více, než kolik vám mohou nabídnout státní dluhopisy nebo spořicí účty.

Hospodářské výsledky ČEZ

ČEZ před pár dny reportoval vskutku silný první kvartál. Provozní výnosy meziročně vzrostly o 29 %, z 59,1 miliardy korun na 76 miliardy korun. Je ale pravda, že tržní konsensus byl mírně vyšší. Provozní zisk před odpisy (EBITDA) vzrostl z 25,8 miliard korun na 43,7 miliard korun, což je meziročně vzestup o 119 %. Tržní konsensus byl mnohem nižší, 29,7 miliardy korun. Konkrétně tržby z prodejů vzrostly o 33 % na 7,2 miliardy korun.

Zdroj: cez.cz
Tržby
Tržby

ČEZ ve své prezentaci uvádí segmenty, které přispěly k tolik dramatickému růstu EBITDA. Primárně se na růstu EBITDA podepsal vliv extrémního růstu tržních cen komodit na velkoobchodním trhu (+13,8 mld. Kč). Následně zisk z obchodování s komoditami (+4,9 mld. Kč). A následně dočasný vliv z titulu emisních povolenek (+4,3 mld. Kč).

Zdroj: cez.cz
Hlavní důvody změn v EBITDA
Hlavní důvody změn v EBITDA

Čistý zisk stoupl z 8,4 miliardy korun o 218 % na 26,7 miliardy korun. Tržní konsensus činil jenom 16,4 miliardy korun. Zisk na akcii (EPS) je tedy skoro 50 bodů.

Zdroj: cez.cz
Tržby výhled
Tržby výhled

ČEZ v reportu uvádí i velmi pozitivní výhledy za celý rok 2022. Energetický gigant předpokládá, že za celý rok 2022 dosáhne tržeb ve výši 32,1 miliardy korun. To je o 30 % více než v roce 2021.

Zdroj: cez.cz
EBITDA a očištěný zisk výhled
Výhled EBITDA a očištěný zisk

ČEZ odhaduje úroveň EBITDA za celý rok 2022 na 95 – 99 miliard korun. Zatímco odhad čistého zisku se pohybuje v rozmezí 45 – 49 miliard korun.

Technická analýza akcie ČEZ

Akcie ČEZ jdou více jak dva roky takřka jenom nahoru. A jdou nahoru dost agresivně, díky čemuž se titul z tržního minima roku 2020 zhodnotil o téměř 200 %. Akcie ČEZ navíc překonaly psychologickou hladinu, která je 1 000 korun. Na takových úrovní byl trh posledně v roce 2008. Čili se jedná vážně o významný progres, který je holt tažen současným makroekonomickým prostředím. Dokud je inflace vysoká, ČEZu zisky prostě porostou. To znamená vyšší dividendy. A vyšší dividendy lákají další nakupující.

Týdenní graf akcie ČEZ
Týdenní graf akcie ČEZ

Nic ale neroste do nebes. Akcie ČEZ již vykazují známky přepáleného trhu, který zoufale žádá pročištění. Do grafu jsem proto zakreslil tři diagonály, abych tím znázornil, že se nám v grafu tvoří vertikála. A jak často opakuji, vertikály nikdy moc dlouho nevydrží. Když se podobné struktury v grafech objeví, brzy přijde minimálně komplexnější korekce. Nesmíme zapomínat i na indikátor RSI. Hodnoty indikátoru jsou opětovně nad 70 body, což jsou překoupené oblasti. Sami se můžete přesvědčit, že když se sem trh dostal, relativně brzy na to následovalo pročištění.

Bohužel vrchol těchto vertikál se špatně odhaduje. Kurz může agresivně stoupat ještě dalších několik týdnů, nebo se struktura zhroutí už zítra. Jedná se o vskutku nevyzpytatelné situace. Když by došlo ke korekci v blízké době, prvním takovým silnějším supportem je S/R level 875 korun. Druhý support je 790 korun.

Závěrem

Akcie ČEZ jsou nejsilnější český titul, který markantně převyšuje ostatní. Což není nic překvapivého, protože se jedná o polostátní energetický gigant. Těm výhledům, které nám ČEZ představil, do puntíku věřím. Ta inflace tahá všechny energie nahoru a minimálně do konce roku to tak zůstane. Proto nepovažuji jejich růst výhledu na rok 2022 ze nereálný.

Líbil se vám tento článek?
17
2

Autor

Vystudovaný ekonom a znalec díla Adama Smithe, Davida Ricarda a Johna Keynese, který publikuje obsah o technické analýze kapitálových trhů, fundamentální analýze, makroekonomii a měnové politice.

Jaroslav je přesvědčen, že právě tyto disciplíny jsou zásadní pro pochopení celého kontextu finančního trhu, a snaží se čtenáře vybavit ucelenou myšlenkovou mapou pro přemýšlení nad finančním světem.

“Pro investory je důležitý komplexní znalostní základ, díky kterému může každý minimalizovat rizika.”

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 78 % účtů retailových investorů peníze.
U 67,85 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
U 68 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
U 76 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Investování zahrnuje rizika ztrát.‎