Finex.cz logo
Menu
Finex » Akcie » Výsledky hospodaření Q2 2021 – Nvidia překonala očekávání analytiků, ale objem prodejů čipů těžařům kryptoměn klesl

Výsledky hospodaření Q2 2021 – Nvidia překonala očekávání analytiků, ale objem prodejů čipů těžařům kryptoměn klesl

Výsledky hospodaření Q2 2021 - Nvidia překonala očekávání analytiků, ale objem prodejů čipů těžařům kryptoměn klesl
Zdroj: depositphotos.com

Společnost Nvidia ve středu 18. 8. oznámila výsledky hospodaření za druhé čtvrtletí, které skončilo 1. srpna. Největší výrobce polovodičů překonal odhady Wall Street v oblasti čistého zisku i výše tržeb zejména díky vysokým prodejům grafických karet.

Objem prodeje kryptoměnových těžebních procesorů (CMP) klesl. Společnost ještě v květnu očekávala, že se jí podaří utržit v této kategorii 400 milionů dolarů, reálný výsledek však byl o 134 milionů dolarů horší. Další oblasti podnikání společnosti však zářily a proto akcie Nvidia v poobchodní fázi vzrostly přibližně o 2 %.

Souhrn výsledků hospodaření společnosti Nvidia za 2. čtvrtletí 2021.
Souhrn výsledků hospodaření společnosti Nvidia za 2. čtvrtletí 2021
Zdroj: nvidianews.nvidia.com

Společnosti se podařilo dosáhnout 68% meziročního růstu tržeb. Čistý zisk společnosti pak meziročně stoupl dokonce o 92 %. Na aktuální čtvrtletí pak Nvidia předpovídá tržby ve výši 6,8 miliardy dolarů, tedy výrazně nižší mezikvartální růst, než se jí podařilo dosáhnout nyní.

Grafický segment společnosti Nvidia, který tvoří především grafické karty, vzrostl o 87 % na 3,91 miliardy dolarů a rostl rychleji než segment výpočetní techniky a sítí, který zahrnuje čipy pro datová centra. Výpočetní a síťový segment vzrostl o 46 % na 2,6 miliardy dolarů.

Nvidia se nachází v období trvalého a masivního růstu svého podnikání, protože panuje celosvětový nedostatek polovodičů a poptávka po procesorech, na které se společnost specializuje, prudce roste. Čipy, které Nvidia vyrábí, jsou stále důležitější pro nejrůznější trendové technologie včetně gamingu, umělé inteligence a těžby kryptoměn.

Rozčleníme-li podnikání společnosti podle trhů namísto segmentů, byl nejvýznamnější oblastí herní trh, který vzrostl o 85 % na 3,06 miliardy dolarů. Významnému růstu se společnosti podařilo dosáhnout navzdory tomu, že má od konce loňského roku problémy s dodávkami. Její nejnovější řada grafických karet zůstala v obchodech většinou vyprodána a společnost v květnu uvedla, že očekává problémy s dodávkami až do druhé poloviny roku. Ve středu společnost potvrdila pokračující problémy, když oznámila, že v celém svém dodavatelském řetězci zaznamenává delší dodací lhůty.

Nárůst prodeje herních produktů byl přitom způsoben jak prodejem grafických karet GeForce tak i čipů, které prodává výrobcům herních konzolí, jako je například procesor, který je srdcem konzole Nintendo Switch.

Na historické maximum se dostaly také tržby společnosti Nvidia v oblasti datových center, které meziročně vzrostly o 35 % na 2,37 miliardy dolarů, což společnost přičítá vyšším prodejům grafických karet pro datová centra, a to jak v průmyslovém využití tak mezi poskytovateli cloudových služeb.

Investoři bedlivě sledují, do jaké míry koreluje podnikání společnosti Nvidia s cenami kryptoměn

Tržby z oblasti kryptoměn nenaplnily očekávání, když společnost vykázala tržby z prodeje CMP ve výši 266 milionů dolarů, což je o 33 % méně, než se očekávalo. Nvidia v květnu předpověděla, že specializované čipy, které vyrábí pro těžbu kryptoměn, budou mít v srpnovém čtvrtletí tržby kolem 400 milionů dolarů.

Vývoj ceny akcií Nvidia za posledních 12 měsíců
CZK
USD
EUR
Normální osa
Logaritmická osa

Nvidia tvrdí, že pokles prodejů čipů pro těžbu kryptoměn byl způsoben snahou zajistit dostatek čipů pro hráče počítačových her. Polovodičový gigant však chce být na vývoji kryptoměn minimálně závislý, o čemž svědčí fakt, že na své grafické procesory aplikoval software, který má zabránit možnosti jejich využití pro těžbu digitálních aktiv. Finanční ředitelka společnosti Nvidia, Colette Kressová, navíc uvedla, že do budoucna očekává minimální příspěvek z prodeje CMP.

Segment profesionální vizualizace společnosti Nvidia, tedy především grafické karty pro špičkové profesionální pracovní stanice, vzrostl meziročně vůbec nejvýrazněji, a to o 156 % na 519 milionů dolarů. Automobilový byznys pak nadále zůstává malou částí tržeb společnosti, s příjmy ve výši 152 milionů dolarů, což je méně než v Q1 2021, ovšem o 37 % více než ve stejném čtvrtletí loňského roku. To se ale automobilový průmysl nacházel uprostřed celosvětové pandemie, která přerušila výrobu automobilů.

Ohodnoťte tento článek

Připojte se k diskuzi
Akcie
Komodity
Krypto
Indexy
ETF
Cena 24h
Tesla Inc. ---
N/A
ČEZ ---
N/A
Apple ---
N/A
Avast ---
N/A
Moneta ---
N/A
Komerční banka ---
N/A
Gazprom ---
N/A

Investovali jsme 100 000 Kč do kryptoměn

Přečtěte si: Jak se naší investici daří?
Přečtěte si: Jak se naší investici daří?

Velký test: Investujeme vlastní peníze do investičních platforem

Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Sledujte nás na Facebooku, ať vám nic neunikne!
Facebook icon Jít na Facebook
Finex logo