Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Výsledky hospodaření Q2 2021 – Nvidia překonala očekávání analytiků, ale objem prodejů čipů těžařům kryptoměn klesl

Publikováno
Výsledky hospodaření Q2 2021 – Nvidia překonala očekávání analytiků, ale objem prodejů čipů těžařům kryptoměn klesl
Zdroj: depositphotos.com

Společnost Nvidia ve středu 18. 8. oznámila výsledky hospodaření za druhé čtvrtletí, které skončilo 1. srpna. Největší výrobce polovodičů překonal odhady Wall Street v oblasti čistého zisku i výše tržeb zejména díky vysokým prodejům grafických karet.

Objem prodeje kryptoměnových těžebních procesorů (CMP) klesl. Společnost ještě v květnu očekávala, že se jí podaří utržit v této kategorii 400 milionů dolarů, reálný výsledek však byl o 134 milionů dolarů horší. Další oblasti podnikání společnosti však zářily a proto akcie Nvidia v poobchodní fázi vzrostly přibližně o 2 %.

Zdroj: nvidianews.nvidia.com
Souhrn výsledků hospodaření společnosti Nvidia za 2. čtvrtletí 2021.
Souhrn výsledků hospodaření společnosti Nvidia za 2. čtvrtletí 2021

Společnosti se podařilo dosáhnout 68% meziročního růstu tržeb. Čistý zisk společnosti pak meziročně stoupl dokonce o 92 %. Na aktuální čtvrtletí pak Nvidia předpovídá tržby ve výši 6,8 miliardy dolarů, tedy výrazně nižší mezikvartální růst, než se jí podařilo dosáhnout nyní.

Grafický segment společnosti Nvidia, který tvoří především grafické karty, vzrostl o 87 % na 3,91 miliardy dolarů a rostl rychleji než segment výpočetní techniky a sítí, který zahrnuje čipy pro datová centra. Výpočetní a síťový segment vzrostl o 46 % na 2,6 miliardy dolarů.

Nvidia se nachází v období trvalého a masivního růstu svého podnikání, protože panuje celosvětový nedostatek polovodičů a poptávka po procesorech, na které se společnost specializuje, prudce roste. Čipy, které Nvidia vyrábí, jsou stále důležitější pro nejrůznější trendové technologie včetně gamingu, umělé inteligence a těžby kryptoměn.

Rozčleníme-li podnikání společnosti podle trhů namísto segmentů, byl nejvýznamnější oblastí herní trh, který vzrostl o 85 % na 3,06 miliardy dolarů. Významnému růstu se společnosti podařilo dosáhnout navzdory tomu, že má od konce loňského roku problémy s dodávkami. Její nejnovější řada grafických karet zůstala v obchodech většinou vyprodána a společnost v květnu uvedla, že očekává problémy s dodávkami až do druhé poloviny roku. Ve středu společnost potvrdila pokračující problémy, když oznámila, že v celém svém dodavatelském řetězci zaznamenává delší dodací lhůty.

Nárůst prodeje herních produktů byl přitom způsoben jak prodejem grafických karet GeForce tak i čipů, které prodává výrobcům herních konzolí, jako je například procesor, který je srdcem konzole Nintendo Switch.

Na historické maximum se dostaly také tržby společnosti Nvidia v oblasti datových center, které meziročně vzrostly o 35 % na 2,37 miliardy dolarů, což společnost přičítá vyšším prodejům grafických karet pro datová centra, a to jak v průmyslovém využití tak mezi poskytovateli cloudových služeb.

Investoři bedlivě sledují, do jaké míry koreluje podnikání společnosti Nvidia s cenami kryptoměn

Tržby z oblasti kryptoměn nenaplnily očekávání, když společnost vykázala tržby z prodeje CMP ve výši 266 milionů dolarů, což je o 33 % méně, než se očekávalo. Nvidia v květnu předpověděla, že specializované čipy, které vyrábí pro těžbu kryptoměn, budou mít v srpnovém čtvrtletí tržby kolem 400 milionů dolarů.

Načítání
Načítání
Kupte si akcie Nvidia Váš kapitál může být ohrožen*

Logo sponzora Koupit!

Nvidia tvrdí, že pokles prodejů čipů pro těžbu kryptoměn byl způsoben snahou zajistit dostatek čipů pro hráče počítačových her. Polovodičový gigant však chce být na vývoji kryptoměn minimálně závislý, o čemž svědčí fakt, že na své grafické procesory aplikoval software, který má zabránit možnosti jejich využití pro těžbu digitálních aktiv. Finanční ředitelka společnosti Nvidia, Colette Kressová, navíc uvedla, že do budoucna očekává minimální příspěvek z prodeje CMP.

Segment profesionální vizualizace společnosti Nvidia, tedy především grafické karty pro špičkové profesionální pracovní stanice, vzrostl meziročně vůbec nejvýrazněji, a to o 156 % na 519 milionů dolarů. Automobilový byznys pak nadále zůstává malou částí tržeb společnosti, s příjmy ve výši 152 milionů dolarů, což je méně než v Q1 2021, ovšem o 37 % více než ve stejném čtvrtletí loňského roku. To se ale automobilový průmysl nacházel uprostřed celosvětové pandemie, která přerušila výrobu automobilů.

Líbil se vám tento článek?
2
0

Autor

O investování a finanční trhy se zajímám od roku 2013. Krátce na to jsem se spálil jako aktivní day trader. Zaplacené „školné“ se mi však celkem vyplatilo. Vrhnul jsem se do studia a od roku 2017 dlouhodobě investuji, přičemž v rámci své strategie kombinuji pasivní a aktivní investiční přístup s výhradním zaměřením na akciové trhy.
Inspirací mi jsou především Warren Buffett a jeho učitel Benjamin Graham, z českých investorů pak Daniel Gladiš. Nabyté vědomosti se snažím předávat čtenářům, přičemž se nejraději věnuji textům o investičních strategiích, psychologii obchodování a analýzám jednotlivých akcií.

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.