Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

6 zákonů akciového trhu, jejichž dodržování vede k lepším investičním výsledkům – Znáte je?

6 zákonů akciového trhu, jejichž dodržování vede k lepším investičním výsledkům – Znáte je?
Zdroj: depositphotos.com

Čím více investorů bude, tím bude i pestřejší paleta investičních přístupů a strategií. Každý investor má své individuální vnímání rizika, očekávání ohledně ziskovosti anebo investuje ne kvůli zisku, ale “jen” kvůli ochraně svého kapitálu. Individuální jsou i časové horizonty, ve kterých je očekáváno zhodnocení. Nicméně všechny výše popsané proměnné spadají pod křídla 6 zákonů trhů, které jsou platné na všech investičních instrumentech ve všech možných tržních podmínkách. V tomto článku se na tyto nadčasové zákony investování podíváme blíže.

Investování je poměrně náročná disciplína, protože investor musí zohledňovat velké množství proměnných, které ve většině případů nemá možnost ovlivnit. Jediné co investor může udělat, je řídit riziko své investice a to buď pasivní cestou, díky excelentní investiční přípravě, nebo aktivní cestou, díky řízení svého portfolia. K dosažení lepších investičních výsledků nám může pomoci dodržování následujících 6 zákonů.

1) Důležitost načasování

Tento bod není až tolik důležitý v případě pasivně řízené investice, kdy je spoléháno především na dlouhodobý akciový růst. Zato jeho význam stoupá se zkracujícím se horizontem a aktivním obchodování, tradingu. Kvalitního časování vstupu do investice lze dosáhnout například pomocí technické analýzy, sledováním hospodářských nebo sezónních cyklů, pozitivního fundamentu nebo přívětivé makroekonomické situace. Pokud proběhne špatné načasování investice, která půjde nejprve do ztráty, prodlužuje se tím doba její návratnosti.

2) Investice s dlouhodobým zaměřením

Investice je činnost, která počítá s minimální délkou vázání kapitálu jeden rok. Pokud se časování investice příliš nepovede, prodlužuje se tím doba její návratnosti. Především z pohledu psychologické pohody je ideální stanovit si časový horizont návratnosti na více let, během kterých se počítá s růsty, ale i propady hodnoty investice.

Na jednu stranu, čím delší bude investiční horizont, tím více bude investor zažívat poklesů, ale na stranu druhou dává trhu prostor pro dlouhodobý růst. Délka investice by tedy měla být uzpůsobená psychologii investora.

3) Selektivní výběr akcií

Výběr akcií by měl probíhat nezúčastněným stylem s přirozeným rozlišováním perspektivního tržního prostředí a schopného manažerského týmu. Jedním z problémů investorů bývá opomíjení důležitosti TOP managementu v ziskovosti společnosti. I když bude mít společnost dobrý fundament v zádech, nekvalitní manažerský tým nemusí tuto příležitost využít. Naopak kvalitní manažerský tým dokáže řídit společnost efektivně i v nepříznivém tržním prostředí.

Investoři by se měli zaměřit kromě technické a fundamentální analýzy také na analýzu vnitropodnikové struktury a alespoň trochu se seznámit s vůdčími osobnostmi, jejichž schopnosti budou mít významný vliv na ziskovost jejich investice.

4) Důvody investice

Nejenom na začátku investování, ale i během něj, by měl mít investor na paměti, proč se do dané investice pustil a co je jeho cílem. Pokud je důvodem investice ochrana kapitálu nebo rodinného majetku, je velmi zatěžující očekávat nějaká dramatická zhodnocení, protože investice s tímto cílem nebyla projektována. Důvody realizace investice by měly být před jejím zahájením jasně dané a určitě by se nemělo jednat o činnost pod vlivem emocí, nebo dokonce FOMO efektu.

5) Držte se svého plánu

Tržní výkyvy, změny volatility a změny v makro i mikroekonomické situaci, mohou v investorech vyvolávat negativní pocity, jako je strach nebo nejistota. V těchto chvílích je potřeba mít na paměti, že změna je jednou z přirozených vlastností trhu a bez krátkodobých cenových propadů by nemohl nastat růst. Pokud byla investice plánována jako pasivně řízená, bývá mnohdy lepší “zapomenout”, že nějaká investice probíhá a zkontrolovat její vývoj pouze jednou ročně, případně v ještě delších časových intervalech.

6) Nečekat krátkodobé zisky

Jak jsme si již řekli, investice je plánována více jak na jeden rok (investice pod jeden rok, je označována jako obchod). Proto očekávat rychlé zhodnocení během úvodních pár měsíců, je pouze přání, bez jakýchkoliv reálných důvodů. Samozřejmě k tomuto scénáři dojít může, ale investor by se při plánování investice určitě neměl spoléhat na náhodu, ale realisticky zhodnotit časový úsek, který bude potřebný pro realizaci jím očekávaného výnosu.

Závěr

Investice během svého zhodnocování nepodléhají pouze tržním výkyvům, ale také náladám a osobním bariérám investora. Předčasné ukončení investice, ukvapená exekuce, nebo nedostatečně promyšlený plán, to vše jsou velmi zásadní parametry, které ovlivňují ziskovost jakékoliv investiční snahy. Aplikování výše popsaných 6 zákonů do praxe, může pomoci zlepšit rozhodovací proces před a během investice, což se jistě pozitivně promítne jak do její ziskovosti, tak i do psychické pohody investora.

Líbil se vám tento článek?
4
1

Autor

Soukromý obchodník a investor, který se pohybuje na finančních trzích již od roku 2014. Obchoduje swingové obchodní strategie na forexu, akciích a komoditách. Mezi jeho oblíbené analytické nástroje patří především technická analýza cenového grafu. Své obchodní dovednosti podpořil také veřejnou equity svého obchodního účtu.

Martin získal titul Ph.D. z oboru financí a své znalosti a zkušenosti využívá nejen při vlastním obchodování, ale také při svých analýzách finančních trhů. Díky tomu může čtenářům předat mnoho drobných postřehů z chování trhů, které nemusejí být na první pohled zřejmé, ale tvoří tenkou hranici mezi úspěchem a neúspěch na finančních trzích.

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.