Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

6 akcií, do kterých se vyplatí investovat během medvědího trhu – Vytěžte z výprodejů na finančních trzích maximum

6 akcií, do kterých se vyplatí investovat během medvědího trhu – Vytěžte z výprodejů na finančních trzích maximum
Zdroj: acorns.com

Ještě v minulém roce velká část investorů očekávala, že nový rok bude počátkem postupného zotavení ekonomiky a zklidnění situace na finančních trzích. Bohužel jejich přání nebyla vyslyšena a začátek roku přinesl další nečekané události. Probíhající válka na Ukrajině přinesla novou vlnu nejistoty, se kterou musí investoři chtě nechtě bojovat.

V souvislosti s tím v průběhu prvních tří měsíců letošního roku poklesly indexy Dow Jones Industrial Average a S&P 500 o více než 10 %. Hůře na tom byl index Nasdaq Composite, který si za stejné období odepsal přes 22 % a jako první se oficiálně ocitl v medvědím trhu. Ten nás však podle některých analytiků nemine ani na ostatních burzách, a proto není od věci se začít připravovat, nebo alespoň plánovat své kroky dopředu.

Medvědí trh totiž s sebou nese spoustu příležitostí, které vám mohou v budoucnu přinést nemalé zisky. Inspirovat se můžete i radou jednoho z největších investorů Warrena Buffetta, který se celý život řídí jediným pravidlem – investuje zejména v dobách, kdy se ostatní investoři bojí. Při náhlém poklesu trhu na něm lze naleznete spoustu kvalitních akciových titulů, které můžete nakoupit s výraznou slevou.

Dneska se podíváme na 6 akcií, do kterých se možná vyplatí investovat během medvědího trhu.

1. Airbnb (ABNB)

Poznámka

Burza: NASDAQ

Tržní hodnota: 111,3 miliardy dolarů

Načítání
Načítání
Kupte si akcie AirBNB Váš kapitál může být ohrožen*

Logo sponzora Koupit!

Airbnb si v posledních letech získalo pozornost zejména kvůli svým problémům s regulačními úřady napříč světem. Oblíbený zprostředkovatel bydlení nabízí své služby již od roku 2008, kdy byl založen, kde jinde než v San Francisku. Jeho úspěch ho řadí mezi jedny z nejlepších start-upů pocházejících se Silicon Valley za posledních 15 let.

Princip společnosti je přitom jednoduchý – vlastníci domů a apartmánů pronajímají své nemovitosti prostřednictvím jednoduché platformy. I tento na první pohled jednoduchý obchodní model přinesl kýžené výsledky a aktuálně se se svojí tržní hodnotou přesahující 102 miliard dolarů řadí mezi největší technologické společnosti na světě.

Není tedy divu, že se investoři v roce 2020 dočkali i dlouho očekávaného IPO. V současnosti jsou počty booknutí o 8 % níže než před dvěma lety, za což může zejména pandemie koronaviru a s ní spojená omezení v cestování. Nic ale není ztraceno, hned když bude možné cestovat bez omezení, můžeme očekávat oživení tohoto akciového titulu.

V minulém roce se jí podařilo získat výnosy ve výši 6 miliard dolarů, což představuje 77% meziroční růst. EBITDA následně dosáhly 1,6 miliardy dolarů, což je skvělý pokrok od roku 2020, kdy zaznamenal ztrátu.

V roce 2021 si u ní objednali uživatelé přes 300 milionů pobytů a zážitků, což bylo meziročně o 56 % více. Každopádně odvětví cestování má stále velký potenciál, přičemž jeho hodnota v roce 2021 představovala 1,3 bilionu dolarů. Velká část analytiků předpovídá této společnosti zářnou budoucnost, a to především s rostoucí oblibou dlouhodobých pobytů.

2. Match Group (MTCH)

Poznámka

Burza: NASDAQ

Tržní hodnota: 31,1 miliardy dolarů

Zdroj: Google.com
Graf ceny akcií Match Group
Graf ceny akcií Match Group

Logo Match Group

Match Group stojí za jedněmi z nejznámějších datingových aplikací včetně Tinderu, OurTime, Hinge či Plenty of Fish, díky čemuž se řadí mezi lídry ve svém odvětví. Velkou část výnosů se jí daří generovat právě prostřednictvím Tinderu, který jí v minulém roce přinesl 1,65 miliard dolarů.

Velkou výhodou pro ni byla v posledních letech zejména rostoucí obliba online prostředí a zájem o alternativní způsoby seznamování, díky čemuž navýšila své výnosy od roku 2017 o 124 %. Podle výsledků navíc generuje přibližně polovinu všech výnosů v tomto odvětví, které v minulém roce přesáhly hranici 5,6 miliardy dolarů – za stejné období výnosy Match Group dosáhly 2,98 miliard dolarů.

Datingové aplikace jsou navíc velmi daleko od úplné saturace trhu – aktuálně jejich služeb využívá zhruba 323 milionů uživatelů napříč světem, což je v porovnání s 6 miliardami vlastníků smartphonů poměrně málo. Současný vývoj na finančních trzích má samozřejmě vliv i na akcie Match Group, které již zaznamenaly mírný pokles. Pokud se dostaneme do opravdového medvědího trhu, mohou investoři očekávat ještě větší slevu.

3. PubMatic (PUBM)

Poznámka

Burza: NASDAQ

Tržní hodnota: 1,37 miliardy dolarů

Načítání
Načítání
Kupte si akcie PubMatic Váš kapitál může být ohrožen*

Logo sponzora Koupit!

PubMatic své podnikaní zakládá na digitální reklamě, která se stává součástí životů stále většího procenta populace. Výprodeje probíhající od roku 2021 snížily cenu akcií o 65 % – aktuálně je tedy můžete nakoupit opravdu levně. Velkou část jeho výnosů tvoří hlavně CTV reklamy, kterou se snaží aplikovat čím dál tím více společností.

V souvislosti s tím PubMatic zaznamenal prudký růst výnosy během pandemie koronaviru, kdy dosáhl rekordních 226,9 milionů dolarů, což představuje 53% meziroční růst. Výkon společnosti v roce 2021 je pouze jedním z několika důvodů, proč jsou akcie PubMatic přesvědčivou investicí.

Zajímavým argumentem je i předpokládaný růst trhu s digitální reklamou, který by měl vzrůst do roku 2024 až o 10 %. Kromě toho společnost vytvořila vlastí cloudovou infrastrukturu, díky čemuž se nemusí spoléhat na třetí stranu. Po porovnání všech dat, je tak možné očekávat, že výnosy během let 2022 a 2023 vzrostou téměř o 25 %.

4. American Tower (AMT)

Poznámka

Burza: NYSE

Tržní hodnota: 117,1 miliardy dolarů

Načítání
Načítání
Kupte si akcie AMT Váš kapitál může být ohrožen*

Logo sponzora Koupit!

Již zaběhlou klasikou, se kterou se u nás setkáte opravdu často, je americká datová a telekomunikační společnost American Tower. Ta se již delší dobu veze na vlně rostoucí popularity online prostředí, které se ve své podstatě stalo už nutností.

V tomto případě se nejedná o klasickou společnost, ale o takzvanou REIT, která disponuje širokým portfoliem datových center. Za zmínku ale stojí i fakt, že se jedná o druhé největší REIT na světě (největší je Prologis, kterému se dnes také koukneme na zoubek) a zároveň největšího světového provozovatele telekomunikačních věží a telekomunikační infrastruktury.

Už na první pohled je tedy jasné, že máme, co dočinění s opravdu velkým hráčem, kterému v tomto sektoru šlape na paty jen málokterá společnost. I přesto někteří investoři měli v minulosti obavy o budoucí růst společnosti – ten se jí podařilo nakopnout skrze adaptaci nové 5G sítě a expanzi do dalších zemí světa.

V roce 2021 výnosy společnosti vzrostly meziročně o 16,4 %. V posledním roce společnost přidala dalších 33 data center do svého portfolia v hodnotě 20,8 miliard dolarů. Právě tato investice pravděpodobně přinese společnosti další růst na straně výnosů.

5. Prologis (PLD)

Poznámka

Burza: NYSE

Tržní hodnota: 122,7 miliardy dolarů

Načítání
Načítání
Kupte si akcie Prologis Váš kapitál může být ohrožen*

Logo sponzora Koupit!

Konečně se dostáváme, k již zmíněnému Prologis, které je aktuálně největší REIT na světě. Na rozdíl od American Tower působí v průmyslu, přičemž je jeho portfolio plné průmyslových nemovitostí a skladů – právě proto je jedním z jeho největších zákazníku i Amazon.

Aktuálně společnosti hraje do karet rostoucí cena nájemného (meziročně vzrostla o 11 %), díky čemuž se jí daří profitovat i v takto nestabilním prostředí. Dobrou zprávou je větší poptávka v oblasti e-commerce, což vede i k větší potřebě využívat jí nabízených prostor.

Důležité jsou však výsledky, podle kterých ve čtvrtém čtvrtletí minulého roku společnost pronajímala 94 % všech svých nemovitostí. Poptávka po skladovacích prostorech stále neoslabuje, díky čemuž mohlo Prologis nedávno odměnit i své investory 25% navýšením dividend. Ty se ale zatím stále nemohou chlubit nějak zvlášť vysokým dividendovým výnosem, který se stále drží na 2 %.

6. CrowdStrike Holdings (CRWD)

Poznámka

Burza: NASDAQ

Tržní hodnota: 52,6 miliardy dolarů

Načítání
Načítání
Kupte si akcie CRWD Váš kapitál může být ohrožen*

Logo sponzora Koupit!

Posledním titulem, do kterého se vyplatí investovat během výprodejů, je americká společnost CrowdStrike Holdings. Ta se zabývá kyberbezpečností jak na soukromé, tak i komerční úrovni. Jelikož se právě kyberbezpečnost stává jedním z nejdiskutovanějších témat, stala se i tato společnost terčem velké části investorů.

Většina z nich navíc předpovídá společnostem v tomto odvětví slibnou kariéru, kdy se pravděpodobně stanou nepostradatelnými, čímž si dobudou místo mezi zaběhlými společnostmi z odvětví zdravotnictví či spotřebního zboží. Otázkou však zůstává, zda je CrowdStrike opravdu tak výjimečný, jak se někteří domnívají.

Jeho největší výhodou je implementace umělé inteligence (AI) v jeho bezpečnostní platformě Falcon. Ta je schopná zpracovat až 1 bilion akcií, ze kterých sbírá potřebná data a učí se rozpoznávat možná rizika. Jedná se tedy o mnohem efektivnější bezpečnostní platformu, která je schopná rozpoznávat i úplně nové typy útoků, aniž by ji na ně musel upozornit někdo z vnějšku.

I to je jedním z důvodů proč během posledních pěti let vzrostl počet uživatelů této platformy z 450 na více než 16 tisíc – v průměru se společnosti daří dosahovat meziročního růstu uživatelů ve výši 105,1 %. CrowdStrike je navíc velmi schopný v oblasti akvizice a retence nových zákazníků. Podle všeho má tedy společnost pořádně našlápnuto k tomu, stát se velkým hráčem v odvětví kyberbezpečnosti.

Závěr

Naším cílem bylo vybrat zejména ty akciové tituly, které vám při správném vývoji trhu dokážou v budoucnu nabídnout zajímavé zhodnocení. V investování se však nikdy nedá vsázet na to, že půjde vše podle plánu, a proto jsem se zaměřili raději na společnosti, které jsou buď již lídry ve svém odvětví, nebo k tomu mají dobře našlápnuto.

Některé společnosti navíc nabízí i zajímavé dividendy, díky čemuž můžete diverzifikovat své portfolio nebo podpořit svůj pasivní příjem, který již delší dobu budujete. Každopádně by byla chyba nevyužít možného medvědího trhu ve svůj prospěch a nenakoupit akcie společností, které mají velký potenciál do budoucna.

Samozřejmě každá investice s sebou nese svá rizika, se kterými je potřeba dopředu počítat. Námi vybrané akcie tedy neberte jako investiční doporučení, ale pouze jako inspiraci, kterou můžete při svém rozhodování vzít v úvahu. Pokud si nevíte rady, jak bezpečně investovat, nebo jak pracovat s mírou rizika, přečtěte si náš článek – Investiční riziko – proč jej podstupovat a jak ho minimalizovat?

Líbil se vám tento článek?
16
1

Autor

Milovnice a nadšenkyně do financí, investování a kryptoměn. O finančních, ale i technologicky laděných tématech píše již od roku 2016. Kromě akciových trhů s nadšením sleduje nejnovější trendy v oblasti startupů, ale i velkých hráčů v široké škále odvětví od e-commerce a AI až po elektromobilitu nejen ve světě, ale i v našem malém českém rybníčku.

Nikola se však věnuje i tématům spojených s bankovnictvím, pojišťovnictvím či půjčkami, jejichž recenzování věnuje podstatnou část svého času. Ve všech případech jí však záleží na tom, aby si její texty našly cestu nejen ke zkušeným čtenářům a investorům, ale i úplným nováčkům ve světě financí.

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 77 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Při investování je váš kapitál vystaven riziku a může se vám vrátit méně, než jste investovali. Minulá výkonnost nezaručuje budoucí výsledky.
U 64 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.