Finex.cz logo
Menu
Finex » Akcie » 5 společností, kterým se letos akcie zhodnotily o více než 30 % - Svezli jste se s trendem?

5 společností, kterým se letos akcie zhodnotily o více než 30 % - Svezli jste se s trendem?

5 společností, kterým se letos akcie zhodnotily o více než 30 % - Svezli jste se s trendem?
Zdroj: depositphotos.com

Letošní akciový trh překvapil mnoho investorů svou medvědí povahou, při které se mnoho akcií dostalo do rudých čísel. Trh se ovšem pohybuje v cyklech, a proto mohl letošní rok také nabídnout řadu příležitostí, pro nakoupení řady akcií ve slevě. V tomto článku se ovšem podíváme na společnosti, jejichž akcie v letošním roce nezaváhaly a stále si drží svůj růstový potenciál, který v době, kdy svět balancuje na hraně recese, přesáhl úctyhodných 30 %. Pojďme si představit oněch 5 růstových akcií, které se ani medvěda nezalekly.

Recese, inflace, problémy s dodavatelskými řetězci, pandemie a v poslední době se začínají objevovat i zprávy o vypuknutí stagflace, to vše jsou strašáci, kteří nejenže posílají ekonomiku do červených čísel, ale také znehodnocují peníze lidí a tím i jejich práci. Tomuto koktejlu, který se v letošním roce začal na finančních trzích míchat, ovšem unikly následující společnosti. V jakých segmentech působí, čím jsou odlišné a jaké jsou predikce jejich budoucích tržeb a akciového růst, se podíváme právě nyní.

1) Merck & Company

Tato společnost působní v segmentu farmacie a veteriny a to po celém světě. Dále vykazuje meziroční nárůst tržeb 27,84 %, přičemž se počítá s udržením částky 59 miliard USD i v příštím roce. Merck nabízí investorům dividendový výnos 2,54 %, což činí dividendu 0,69 USD za akcii, s kvartální frekvencí vyplácení.

Akcie Merck & Company se obchodují v dlouhodobě rostoucí trendovém pásmu, který byl ovšem proražen směrem vzhůru velmi silnou nákupní aktivitou. Díky průrazu trendové čáry může nyní nastat situace pullback, kdy trh půjde otestovat trendovou čáru a následně se odrazí opět do aktuálního růstu. Akcie této společnosti v letošním roce posílily o téměř 46 %.

Měsíční akciový graf společnosti Merck & Company 
Měsíční akciový graf společnosti Merck & Company
Zdroj: tradingview.com

2) AbbVie

Akciový růst u této farmaceutické společnosti není tak oslnivý, jako u její kolegyně výše, ale i tak se jedná o roční zhodnocení akcií o 32 %. Trh při korekčním pohybu reagoval na cenovou úroveň 38,2 % Fibonacciho retracementu, od kterého se trh odrazil a v současné době míří vstříc novým maximům. V případě poklesu mohou akcie AbbVie propadnout až na cenu 120 USD, kde se nachází velmi silná supportní úroveň.

Tato společnost vykázala prozatím meziroční nárůst tržeb 4,8 %. V letošním roce jsou očekávány rekordní tržby ve výši 58,3 miliard USD, ovšem v příštím roce je predikován pokles na hodnotu 54,37 miliard USD. AbbVie nabízí dividendový výnos 3,74 %, což pro investory znamená kvartální dividendu 1,48 USD.

Měsíční akciový graf společnosti AbbVie
Měsíční akciový graf společnosti AbbVie
Zdroj: tradingview.com

3) Eli Lilly

A do třetice farmaceutická společnost, která vykázala největší akciový růst, a to téměř 50,5 %. Akcie Eli Lilly se od roku 2020 obchodují ve snadno identifikovatelném trendovém kanále, který je charakteristický nízkou volatilitou. V současné době se akcie této společnosti obchodují na horní hraně rostoucího trendového kanálu, což může znamenat buď průraz této rezistence, nebo další korekci na spodní hranu kanálu, jako se to stalo v minulosti již mnohokrát.

Tato společnost očekává v letošním roce tržby 28,7 miliard USD, což je potvrzení aktuálního meziročního růstu 5,34 %. Mírný růst je očekáván i v roce příštím a to na hodnotu 30 miliard USD. Z pohledu dividend se ovšem nejedná o žádnou hitparádu. Společnost nabízí pouze 1% dividendový výnos, což činí kvartální dividendu 0,98 USD za akcii.

Měsíční akciový graf společnosti Eli Lilly 
Měsíční akciový graf společnosti Eli Lilly
Zdroj: tradingview.com

4) Chevron Corp

Z farmaceutického průmyslu jste se přesunuli do segmentu petrochemického, který rovněž zažívá v letošním roce růst. Společnost Chevron letos očekává historické tržby, které atakují hranici 240 miliard USD, ovšem v příštím roce se očekává pokles tržeb o 20 miliard dolarů. Meziroční nárůst tržeb o 68,7 % je dokreslen výší dividendy, která činí 1,42 USD na akcii.

Akcie Chevron po volatilní konsolidaci trhu na ATH opět pokračují směrem vzhůru, přičemž byla otestována cenová úroveň nejbližšího supportu na hodnotě 130 USD. V případě poklesu akcií ze současných maxim, může být podpůrná schopnost tohoto supportu oslabena a cena akcií může klesnout až na hodnotu druhého supportu na ceně 110 USD.

Měsíční akciový graf společnosti Chevron Corp
Měsíční akciový graf společnosti Chevron Corp
Zdroj: tradingview.com

5) ExxonMobil

Tento americký těžař ropy a zemního plynu si letos polepšil v tržbách o 60,7 %. Akcie ExxonMobil se obchodují nad svým dosavadním high, přičemž došlo zároveň k překonání supportní zóny. Trh má tak otevřenou cestu k vyšším cenám. Určitou nevýhodou je absence supportů, které bychom v neustále rostoucí cenové struktuře hledali marně. Nejbližší support se tak nachází až na ceně 65 USD.

ExxonMobil nabízí akcionářům dividendový výnos 3,31 %, což činí kvartální dividendu v hodnotě 0,91 USD na akcii. Díky vysokému růstu tržeb společnost očekává v letošním roce pokoření svých maxim a to díky tržbám okolo 435 miliard USD. I v tomto případě je ovšem predikován pokles tržeb na příští rok a to o 40 miliard dolarů.

Měsíční akciový graf společnosti ExxonMobil
Měsíční akciový graf společnosti ExxonMobil
Zdroj: tradingview.com

Závěr

Výše uvedené společnosti se odpojily od letošního medvědího trendu a investorům ukázaly, jak moc je důležitá diverzifikace investičního portfolia napříč tržními segmenty. Akciový růst těchto společností přesáhl 30 % s tím, že se obchodují převážně na svých maximech, což může značit jak pokračující růstový trend, tak vznik prodejní technické korekce.

Energetické společnosti těží především ze současné krize kvůli válce na Ukrajině, kdežto farmaceutické společnosti stále těží z boje proti nemoci C19. Podle analytiků by ovšem v příštím roce mělo dojít ke snížení tržeb všech uvedených společností, což může být pro investory signál k částečnému výběru zisků z letošního růstu.

Ohodnoťte tento článek!

Připojte se k diskuzi
Akcie
Komodity
Krypto
Indexy
ETF
Aktuální cena 24h
Tesla Inc. ---
N/A
ČEZ ---
N/A
Apple ---
N/A
Moneta ---
N/A
Komerční banka ---
N/A
Philip Morris ČR ---
N/A
Erste group ---
N/A
RECENZE

TOP Nejlepší brokeři

eToro logo
eToro Reklama
U 77 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
XTB logo
XTB ★ 93 %
U 82 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
RoboMarkets logo
RoboMarkets ★ 92 %
U 78.16 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Trading212 logo
Trading212 ★ 91 %
U 68 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Degiro logo
Degiro ★ 89 %
Investování zahrnuje rizika ztrát.

Velký test: Investujeme vlastní peníze do investičních platforem

Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Sledujte nás na Facebooku, ať vám nic neunikne!
Facebook icon Jít na Facebook
Finex.cz logo