Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Tyto 4 dividendové akcie stojí před koncem roku 2022 za úvahu

Publikováno
Tyto 4 dividendové akcie stojí před koncem roku 2022 za úvahu
Zdroj: depositphotos.com

Konec roku je obvykle vynikající dobou pro hledání zajímavých investic. V roce 2022 ponížil ceny akcií medvědí trh způsobený růstem úrokových sazeb v reakci na nejvyšší inflaci za posledních čtyřicet let. Listopadový obrat v klesajícím trendu způsobil mírné oživení. Některé akcie, které byly v průběhu roku přeprodané, jsou však stále výrazně níže a potenciálně podhodnocené. Je tedy vynikající čas na revizi portfolia dividendových akcií a průzkum potenciálních investic pro konec roku 2022.

Níže se podíváme na čtyři kvalitní dividendové akcie se solidním dividendovým výnosem a růstem při přijatelném ocenění. Zaměřujeme se na dividendové akcie, které charakterizuje spolehlivost a potenciál dlouhodobých výnosů.

1. Verizon

Načítání
Načítání
Kupte si akcie Verizon Váš kapitál může být ohrožen*

Sponsored logo Koupit!

Akcie Verizon činí atraktivní kombinace podhodnocení a vysokého dividendového výnosu. Cena akcií se v posledních několika týdnech trochu odrazila od letošního dna, ale stále se nachází výrazně pod svým historickým maximem, přičemž je Verizon na základě historických ukazatelů výrazně podhodnocený.

Společnost poskytuje mobilní a širokopásmové internetové služby běžným lidem, maloobchodním a firemním zákazníkům. Verizon obsluhuje zhruba 120 milionů bezdrátových přípojek, 6,7 milionu širokopásmových přípojek a přibližně 25 milionů pevných telekomunikačních přípojek. Celkové tržby v roce 2021 činily 136 miliard dolarů, což z firmy činí druhou největší telekomunikační společnost ve Spojených státech.

Verizon vyplácí téměř 7% dividendový výnos, což je těsně pod nedávným maximem a téměř nejvyšší výnos za posledních deset let. Společnost spolehlivě zvyšuje dividendu o 2 % ročně, když tak činí již 18 let. Bezpečnost dividendy je navíc poměrně udržitelná, neboť výplatní poměr činí přibližně 47 %, což zmírňuje obavy ze snížení dividendy.

Kombinace medvědího trhu a slabého růstu maloobchodních tržeb tlačila na cenu akcií a současně zvyšovala dividendový výnos a snižovala ocenění. Verizon se obchoduje za přibližně 8násobek zisku, což je jedna z nejnižších hodnot za posledních 10 let. Akcie tak může být vhodná pro investory, kteří hledají růst dividend a příjmů.

2. Procter & Gamble

Načítání
Načítání
Kupte si akcie PG Váš kapitál může být ohrožen*

Sponsored logo Koupit!

Procter & Gamble je jedním z nejznámějších dividendových králů a dividendových aristokratů. Jeho akcie je zřídkakdy podhodnocená. V roce 2022 však poklesla přibližně o desetinu, což možná znamená, že je vhodná doba pro její nákup.

Firma prodává spotřební zboží po celém světě a působí v pěti obchodních segmentech. Těmito pěti obchodními segmenty jsou kosmetika, péče o tělo, péče o zdraví, péče o tkaniny a domácnost a péče o děti, ženy a rodinu. Mezi značky společnosti patří Tide, Pampers, Charmin, Oral-B, Crest a Old Spice. Většina značek přitom je číslo 1 nebo 2 ve svých tržních segmentech. Za prodej svých produktů přitom Procter & Gamble inkasoval v roce 2021 více než 80 miliard dolarů.

Procter & Gamble má jednu z nejdelších dividendových sérií – část zisků vyplácí akcionářům přes 100 let. Také již 66 let vyplácí rostoucí dividendu – jedna z mála společností, která dosáhla 60leté hranice. Navíc je růst dividendy stabilní a v posledních pěti letech dosahuje zhruba 4,9 % a v posledních 10 letech přibližně 5,2 % ročně. Výhledový dividendový výnos činí přibližně 2,6 %, což je podpořeno rozumným 60% výplatním poměrem, přičemž konzistentní zisky a cash flow omezují riziko snížení dividendy.

Navzdory nižší ceně akcií v roce 2022 se Procter & Gamble obchoduje s poměrem ceny k zisku 25. Tato hodnota není nijak skvělá, ale je v rámci pětiletého i desetiletého rozpětí. Zajímavá je však především nízká volatilita akcií v kombinaci s rostoucí dividendou.

3. Microsoft

Načítání
Načítání
Kupte si akcie Microsoft Váš kapitál může být ohrožen*

Sponsored logo Koupit!

Cena akcií Microsoft se ocitla v propadu v souladu s vývojem technologického sektoru. Na rozdíl od některých jiných technologických akcií je však Microsoft výrazně ziskový a jeho tržby stále rostou. Společnost navíc včas přistoupila ke snížení počtu zaměstnanců (podobně jako další technologičtí giganti), což je známkou zkušeného a rozvážného managementu.

Microsoft je celosvětovým lídrem v oblasti osobního a podnikového softwaru. Prodává také herní hardware a tablety. Mezi jeho hlavní značky patří Windows, Outlook, Skype, LinkedIn, SharePoint, Surface, Bing a Xbox. Celkové tržby v roce 2021 činily 198,27 miliard dolarů.

Překvapivě je Microsoft akcií s rostoucí dividendou. Společnost ji začala vyplácet v roce 2012 a každoročně ji zvyšuje. Míra růstu se v posledních deseti letech pohybuje kolem 13 %. Skromný výplatní poměr ve výši zhruba 29 % naznačuje mnoho dalších zvýšení v budoucnu. Ačkoliv společnost nepatří mezi akcie s vysokým výnosem, v současné době má výnos 1 %, což je pod pětiletým průměrem, zajímavá je však především skálopevná bezpečnost dividend podpořená rozvahou s ratingem AAA a dvouciferným růstem dividend v poslední dekádě.

Akcie je na základě historického rozpětí podhodnocená. Výhledový ukazatel P/E je 22, což se zdá být vysoké, pohybuje se však v rámci pětiletého a desetiletého rozpětí.

4. Medtronic

Načítání
Načítání
Kupte si akcie Medtronic Váš kapitál může být ohrožen*

Sponsored logo Koupit!

Medtronic není tak známá jako další tři dividendové akcie v tomto článku. Společnost je však jednou z největších světových společností vyrábějících zdravotnické přístroje. Cena akcií klesla v roce 2022 a blíží se minimům z počátku pandemie koronaviru. Společnost se potýká s vyšší inflací, varovným dopisem od amerického Úřadu pro kontrolu potravin a léčiv (FDA) a špatnými výsledky nedávné studie zdravotnických prostředků. Přesto má vysokou kvalitu.

Společnost má čtyři obchodní segmenty, což přináší značnou diverzifikaci příjmů – skupina pro kardiologii a cévní medicínu (přibližně 36 % celkových příjmů), skupina pro minimálně invazivní terapii (přibližně 29 % celkových příjmů), skupina pro restorativní terapii (přibližně 27 % celkových příjmů) a skupina pro diabetes (přibližně 8 % celkových příjmů). Celkové tržby v roce 2021 činily 30,117 miliardy dolarů.

Medtronic je známá svou 45letou sérií zvyšování dividend, což z ní činí dividendového aristokrata. V posledních pěti letech se zvyšovala v průměru o 8,1 %, což je úctyhodná výše. Dividendový výnos se pohybuje nad hranicí 3 %, což je nejvyšší hodnota za deset let. Je však podpořen přiměřeným výplatním poměrem ve výši přibližně 57 %, což naznačuje, že by budoucí zvyšování mělo pokračovat.

Díky poklesu ceny akcií se Medtronic stal výhodným obchodem. Obchoduje se za nejnižší ocenění za poslední roky. Výhledový ukazatel P/E činí přibližně 13, což je pod pětiletým a desetiletým rozmezím.

Líbil se vám tento článek?
23
0

Autor

O investování a finanční trhy se zajímám od roku 2013. Krátce na to jsem se spálil jako aktivní day trader. Zaplacené „školné“ se mi však celkem vyplatilo. Vrhnul jsem se do studia a od roku 2017 dlouhodobě investuji, přičemž v rámci své strategie kombinuji pasivní a aktivní investiční přístup s výhradním zaměřením na akciové trhy.
Inspirací mi jsou především Warren Buffett a jeho učitel Benjamin Graham, z českých investorů pak Daniel Gladiš. Nabyté vědomosti se snažím předávat čtenářům, přičemž se nejraději věnuji textům o investičních strategiích, psychologii obchodování a analýzám jednotlivých akcií.

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 78 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
U 68 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
U 76 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Investování zahrnuje rizika ztrát.‎