Finex.cz logo
Menu
Finex » Akcie » Dividendové akcie » Tyto 4 dividendové akcie stojí před koncem roku 2022 za úvahu

Tyto 4 dividendové akcie stojí před koncem roku 2022 za úvahu

Tyto 4 dividendové akcie stojí před koncem roku 2022 za úvahu
Zdroj: depositphotos.com

Konec roku je obvykle vynikající dobou pro hledání zajímavých investic. V roce 2022 ponížil ceny akcií medvědí trh způsobený růstem úrokových sazeb v reakci na nejvyšší inflaci za posledních čtyřicet let. Listopadový obrat v klesajícím trendu způsobil mírné oživení. Některé akcie, které byly v průběhu roku přeprodané, jsou však stále výrazně níže a potenciálně podhodnocené. Je tedy vynikající čas na revizi portfolia dividendových akcií a průzkum potenciálních investic pro konec roku 2022.

Níže se podíváme na čtyři kvalitní dividendové akcie se solidním dividendovým výnosem a růstem při přijatelném ocenění. Zaměřujeme se na dividendové akcie, které charakterizuje spolehlivost a potenciál dlouhodobých výnosů.

1. Verizon

Vývoj hodnoty akcií Verizon za posledních 12 měsíců
Normální graf
Logaritmický graf
CZK
USD
EUR
1D
1W
1M
3M
6M
1Y
MAX

Akcie Verizon činí atraktivní kombinace podhodnocení a vysokého dividendového výnosu. Cena akcií se v posledních několika týdnech trochu odrazila od letošního dna, ale stále se nachází výrazně pod svým historickým maximem, přičemž je Verizon na základě historických ukazatelů výrazně podhodnocený.

Společnost poskytuje mobilní a širokopásmové internetové služby běžným lidem, maloobchodním a firemním zákazníkům. Verizon obsluhuje zhruba 120 milionů bezdrátových přípojek, 6,7 milionu širokopásmových přípojek a přibližně 25 milionů pevných telekomunikačních přípojek. Celkové tržby v roce 2021 činily 136 miliard dolarů, což z firmy činí druhou největší telekomunikační společnost ve Spojených státech.

Verizon vyplácí téměř 7% dividendový výnos, což je těsně pod nedávným maximem a téměř nejvyšší výnos za posledních deset let. Společnost spolehlivě zvyšuje dividendu o 2 % ročně, když tak činí již 18 let. Bezpečnost dividendy je navíc poměrně udržitelná, neboť výplatní poměr činí přibližně 47 %, což zmírňuje obavy ze snížení dividendy.

Kombinace medvědího trhu a slabého růstu maloobchodních tržeb tlačila na cenu akcií a současně zvyšovala dividendový výnos a snižovala ocenění. Verizon se obchoduje za přibližně 8násobek zisku, což je jedna z nejnižších hodnot za posledních 10 let. Akcie tak může být vhodná pro investory, kteří hledají růst dividend a příjmů.

2. Procter & Gamble

Vývoj hodnoty akcií Procter & Gamble za posledních 12 měsíců
Normální graf
Logaritmický graf
CZK
USD
EUR
1D
1W
1M
3M
6M
1Y
MAX

Procter & Gamble je jedním z nejznámějších dividendových králů a dividendových aristokratů. Jeho akcie je zřídkakdy podhodnocená. V roce 2022 však poklesla přibližně o desetinu, což možná znamená, že je vhodná doba pro její nákup.

Firma prodává spotřební zboží po celém světě a působí v pěti obchodních segmentech. Těmito pěti obchodními segmenty jsou kosmetika, péče o tělo, péče o zdraví, péče o tkaniny a domácnost a péče o děti, ženy a rodinu. Mezi značky společnosti patří Tide, Pampers, Charmin, Oral-B, Crest a Old Spice. Většina značek přitom je číslo 1 nebo 2 ve svých tržních segmentech. Za prodej svých produktů přitom Procter & Gamble inkasoval v roce 2021 více než 80 miliard dolarů.

Procter & Gamble má jednu z nejdelších dividendových sérií – část zisků vyplácí akcionářům přes 100 let. Také již 66 let vyplácí rostoucí dividendu – jedna z mála společností, která dosáhla 60leté hranice. Navíc je růst dividendy stabilní a v posledních pěti letech dosahuje zhruba 4,9 % a v posledních 10 letech přibližně 5,2 % ročně. Výhledový dividendový výnos činí přibližně 2,6 %, což je podpořeno rozumným 60% výplatním poměrem, přičemž konzistentní zisky a cash flow omezují riziko snížení dividendy.

Navzdory nižší ceně akcií v roce 2022 se Procter & Gamble obchoduje s poměrem ceny k zisku 25. Tato hodnota není nijak skvělá, ale je v rámci pětiletého i desetiletého rozpětí. Zajímavá je však především nízká volatilita akcií v kombinaci s rostoucí dividendou.

3. Microsoft

Vývoj hodnoty akcií Microsoft za posledních 12 měsíců
Normální graf
Logaritmický graf
CZK
USD
EUR
1D
1W
1M
3M
6M
1Y
MAX

Cena akcií Microsoft se ocitla v propadu v souladu s vývojem technologického sektoru. Na rozdíl od některých jiných technologických akcií je však Microsoft výrazně ziskový a jeho tržby stále rostou. Společnost navíc včas přistoupila ke snížení počtu zaměstnanců (podobně jako další technologičtí giganti), což je známkou zkušeného a rozvážného managementu.

Microsoft je celosvětovým lídrem v oblasti osobního a podnikového softwaru. Prodává také herní hardware a tablety. Mezi jeho hlavní značky patří Windows, Outlook, Skype, LinkedIn, SharePoint, Surface, Bing a Xbox. Celkové tržby v roce 2021 činily 198,27 miliard dolarů.

Překvapivě je Microsoft akcií s rostoucí dividendou. Společnost ji začala vyplácet v roce 2012 a každoročně ji zvyšuje. Míra růstu se v posledních deseti letech pohybuje kolem 13 %. Skromný výplatní poměr ve výši zhruba 29 % naznačuje mnoho dalších zvýšení v budoucnu. Ačkoliv společnost nepatří mezi akcie s vysokým výnosem, v současné době má výnos 1 %, což je pod pětiletým průměrem, zajímavá je však především skálopevná bezpečnost dividend podpořená rozvahou s ratingem AAA a dvouciferným růstem dividend v poslední dekádě.

Akcie je na základě historického rozpětí podhodnocená. Výhledový ukazatel P/E je 22, což se zdá být vysoké, pohybuje se však v rámci pětiletého a desetiletého rozpětí.

4. Medtronic

Vývoj hodnoty akcií Medtronic za posledních 12 měsíců
Normální graf
Logaritmický graf
CZK
USD
EUR
1D
1W
1M
3M
6M
1Y
MAX

Medtronic není tak známá jako další tři dividendové akcie v tomto článku. Společnost je však jednou z největších světových společností vyrábějících zdravotnické přístroje. Cena akcií klesla v roce 2022 a blíží se minimům z počátku pandemie koronaviru. Společnost se potýká s vyšší inflací, varovným dopisem od amerického Úřadu pro kontrolu potravin a léčiv (FDA) a špatnými výsledky nedávné studie zdravotnických prostředků. Přesto má vysokou kvalitu.

Společnost má čtyři obchodní segmenty, což přináší značnou diverzifikaci příjmů – skupina pro kardiologii a cévní medicínu (přibližně 36 % celkových příjmů), skupina pro minimálně invazivní terapii (přibližně 29 % celkových příjmů), skupina pro restorativní terapii (přibližně 27 % celkových příjmů) a skupina pro diabetes (přibližně 8 % celkových příjmů). Celkové tržby v roce 2021 činily 30,117 miliardy dolarů.

Medtronic je známá svou 45letou sérií zvyšování dividend, což z ní činí dividendového aristokrata. V posledních pěti letech se zvyšovala v průměru o 8,1 %, což je úctyhodná výše. Dividendový výnos se pohybuje nad hranicí 3 %, což je nejvyšší hodnota za deset let. Je však podpořen přiměřeným výplatním poměrem ve výši přibližně 57 %, což naznačuje, že by budoucí zvyšování mělo pokračovat.

Díky poklesu ceny akcií se Medtronic stal výhodným obchodem. Obchoduje se za nejnižší ocenění za poslední roky. Výhledový ukazatel P/E činí přibližně 13, což je pod pětiletým a desetiletým rozmezím.

Ohodnoťte tento článek!

Připojte se k diskuzi
Akcie
Komodity
Krypto
Indexy
ETF
Aktuální cena 24h
Tesla Inc. ---
N/A
ČEZ ---
N/A
Apple ---
N/A
Moneta ---
N/A
Komerční banka ---
N/A
Philip Morris ČR ---
N/A
Erste group ---
N/A
RECENZE

TOP Nejlepší brokeři

eToro logo
eToro Reklama
U 77 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
XTB logo
XTB ★ 93 %
U 82 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
RoboMarkets logo
RoboMarkets ★ 92 %
U 78.16 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Trading212 logo
Trading212 ★ 91 %
U 68 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Degiro logo
Degiro ★ 89 %
Investování zahrnuje rizika ztrát.

Velký test: Investujeme vlastní peníze do investičních platforem

Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Sledujte nás na Facebooku, ať vám nic neunikne!
Facebook icon Jít na Facebook
Finex.cz logo