Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

5 silně shortovaných akcií, které mohou zaujmout komunitu WallStreetBets

5 silně shortovaných akcií, které mohou zaujmout komunitu WallStreetBets
Zdroj: Depositphotos.com

Short-selleři jsou jednoduše řečeno investoři, kteří sází na pokles ceny akcií. Protože cena akcií společnosti nemůže klesnout pod 0 dolarů, jsou zisky pesimistů omezeny na 100 %. Jelikož však neexistuje žádný teoretický strop, jak vysoko může cena akcie vyletět, jsou ztráty pro prodejce nakrátko neomezené. Jakmile začne cena těchto akcií růst, investoři často své krátké pozice houfně zavírají, což vede k tzv. short squeezu.

Short squeeze je velmi krátkodobá událost, při které short-selleři hromadně zavírají své pozice. Aby ji mohli opustit, musí nakoupit akcie dané společnosti, což jen dále zhoršuje situaci ostatních shortařů – rostoucí poptávka po shortovaných akciích posouvá jejich cenu opět výše.

Promeškali jste začátkem roku mánii kolem akcií GameStop a AMC? Chtěli byste si zaspekulovat a doufáte v další short squeeze? Mohou být následující akcie dobrou volbou? Jedná se o 5 silně shortovaných akcií, které se mohou dostat do hledáčku komunity WallStreetBets

1. Nikola

Přestože jsou akcie elektromobilů mezi investory oblíbené, akcie Nikola přilákaly poměrně dost pesimistů. K 27. 7. 2021 bylo hned 26 % akcií společnosti drženo nakrátko. Jedná se však o dokonalý příklad akcie, kde je pesimismus oprávněný.

Přestože v USA i v zahraničí existuje prostor pro spoustu výrobců elektromobilů, Nikola často pokouší důvěru investorů. Společnost přeháněla technologické možnosti svého elektrického návěsu Nikola One a její zakladatel Trevor Milton následně uprostřed noci odstoupil z funkce výkonného ředitele prostřednictvím Twitteru.

Vybudování společnosti vyrábějící elektromobily od základů je náročný proces, který vyžaduje velké množství peněz. Když se k tomu všemu přidají špatné vztahy s veřejností a nedůvěra investorů, je snadné se této akcii vyhnout. To pravděpodobně minimalizuje i její šance na short squeeze.

Načítání
Načítání
Kupte si akcie Nikola Váš kapitál může být ohrožen*

Logo sponzora Koupit!

2. Riot Blockchain

Ačkoli mladí investoři milují kryptoměny a prakticky cokoliv s nimi související, short-selleři se vrhli na akcie těžaře kryptoměn Riot Blockchain ve velkém. V polovině července bylo shortováno zhruba 20 milionů akcií, přičemž počet volně obchodovatelných akcií Riot Blockchain na trhu činí 72 milionů akcií.

Těžba Bitcoinu může znít velmi zajímavě, problémem ale je, že akcie tohoto těžaře velmi výrazně korelují s cenou nejstarší kryptoměny. Ta za posledních deset let prošla třemi samostatnými korekcemi o nejméně 80 %. Riot Blockchain je tak zcela závislý na rostoucí ceně Bitcoinu, která ovlivňuje jeho příjmy a zisky.

Dalším problémem je, že odměny za vytěžené bloky Bitcoinu se každé čtyři roky snižují na polovinu. Do roku 2024 se odměna za blok opět sníží z 6,25 bitcoinu na 3,125 bitcoinu. Akcie těžařů kryptoměn jsou v podstatě odkázány na vývoj ceny kryptoměny, kterou těží. To nezní jako recept na udržitelný obchodní model. Pokud byste stavěli potenciální short squeeze na tom, že bude cena Bitcoinu výrazně růst, udělali byste možná lépe, kdybyste ho nakoupili napřímo.

Načítání
Načítání
Kupte si akcie RIOT Váš kapitál může být ohrožen*

Logo sponzora Koupit!

3. Inovio Pharmaceuticals

Short-selleři se vrhli ve velkém také na společnost Inovio Pharmaceuticals. K 15. červenci bylo přibližně 45,6 milionu akcií shortováno, přičemž počet obchodovatelných akcií nyní činí 206 milionů.

Na jedné straně Inovio nabízí rozsáhlý seznam medicínských studií, který představuje 11 různých léků v jednotlivých klinických fázích. Na druhou stranu společnost působí na trhu již více než čtyři desetiletí a dosud nevyvinula žádnou terapii, která by byla schválena americkým Úřadem pro kontrolu potravin a léčiv (FDA).

Dalším důvodem ke skepsi je experimentální vakcína INO-4800 proti onemocnění covid-19. Ačkoli to zpočátku vypadalo, že společnost bude v USA patřit mezi přední výrobce vakcín, FDA pozastavil její klinickou studii ve 2. ze 3 studijních fází a vyžádal si další informace o vakcíně a zařízení Cellectra, kterým by měla být aplikovaná. O několik měsíců později americká federální vláda zrušila další financování této studie a donutila společnost hledat (zatím neúspěšně) mezinárodní financování.

Přestože se během klinických zkoušek může stát cokoliv, skeptici mají v případě akcií společnosti Inovio Pharmaceuticals výraznou šanci na úspěch.

Načítání
Načítání
Kupte si akcie INO Váš kapitál může být ohrožen*

Logo sponzora Koupit!

4. Blink Charging

Další společnost, o kterou se mimořádně zajímají prodejci na krátko, je poskytovatel zařízení a sítí pro nabíjení elektromobilů Blink Charging. Aktuálně je hned 35 % všech jeho akcií shortováno.

Stejně jako v případě společnosti Nikola je i kolem infrastruktury pro elektromobily spousta humbuku a nepochybně se najdou i vítězové. Společnost Blink Charging však pravděpodobně nebude jedním z nich, především, protože neinvestuje téměř žádný svůj kapitál do výzkumu a vývoje. Inovace jsou v oblasti elektromobilů a infrastruktury pro elektromobily zcela nezbytné. Na nabíjecích zařízeních společnosti Blink ani na jejích sítích není nic specifického, co by naznačovalo, že se stanou primární volbou samospráv a výrobců automobilů zaměřených na ekologii.

Společnost Blink Charging, jejíž celoroční tržby jsou v současnosti na úrovni 12 milionů dolarů, ale jejíž tržní kapitalizace stále dosahuje 1,3 miliardy dolarů, je rovněž vhodným kandidátem na to, aby ji short-selleři poslali ještě níže.

Načítání
Načítání
Kupte si akcie BLNK Váš kapitál může být ohrožen*

Logo sponzora Koupit!

5. MicroStrategy

Posledním výrazně shortovaným titulem je poskytovatel podnikového analytického softwaru MicroStrategy. Tato vysoce prosperující společnost má velmi malý počet akcií v oběhu, pouze 7,78 milionu, z nichž 27 % je v současné době drženo nakrátko.

MicroStrategy však nemůžeme považovat za typickou softwarovou společnost. Její CEO, Michael Saylor, je velkým propagátorem Bitcoinu. K 27. červenci tak vlastnila společnost 105 085 bitcoinů v celkové hodnotě 3,99 miliardy dolarů (při ceně 38 000 dolarů za bitcoin).

Jak už bylo naznačeno výše, Bitcoin má tendenci vstupovat do vleklých medvědích trhů, kde ztrácí až 80 % své hodnoty. I v letošním roce už stihl odepsat ze svých historických maxim více než 50 % hodnoty. Ze zaujetí Saylora pak plyne pro společnost největší riziko – většina finančních prostředků společnosti vynaložených na nákup bitcoinů pochází z emise dluhopisů. MicroStrategy byla jinými slovy zatížena dluhem řádově v miliardách dolarů, aby koupila vysoce volatilní investiční aktivum.

Kromě toho prodeje podnikového softwaru společnosti již šest let po sobě klesají. Člověk by předpokládal, že se bude generální ředitel soustředit na změny v podnikání. Zdá se však, že Saylor tráví více času propagací Bitcoinu na Twitteru. Akcie MicroStrategy tak velmi pravděpodobně rovněž nevytlačí short-sellery z jejich pozic.

Načítání
Načítání
Kupte si akcie MSTR Váš kapitál může být ohrožen*

Logo sponzora Koupit!

Slovo závěrem

Problémem short squeeze investování je, že se obvykle jedná o špatnou investiční strategii s velmi malou šancí na úspěch. Společnosti, jejichž akcie jsou výrazně shortované jsou často podniky s problémy a právem se jim vyplatí vyhnout.

Přestože zmíněných pět akcií s vysokým podílem krátkých pozic může být potenciálně v hledáčku investorů ve skupině WallStreetBets, byl by u nich případný short squeeze velmi nečekaný.

Líbil se vám tento článek?
1
0

Autor

O investování a finanční trhy se zajímám od roku 2013. Krátce na to jsem se spálil jako aktivní day trader. Zaplacené „školné“ se mi však celkem vyplatilo. Vrhnul jsem se do studia a od roku 2017 dlouhodobě investuji, přičemž v rámci své strategie kombinuji pasivní a aktivní investiční přístup s výhradním zaměřením na akciové trhy.
Inspirací mi jsou především Warren Buffett a jeho učitel Benjamin Graham, z českých investorů pak Daniel Gladiš. Nabyté vědomosti se snažím předávat čtenářům, přičemž se nejraději věnuji textům o investičních strategiích, psychologii obchodování a analýzám jednotlivých akcií.

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 77 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Při investování je váš kapitál vystaven riziku a může se vám vrátit méně, než jste investovali. Minulá výkonnost nezaručuje budoucí výsledky.
U 64 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.