Finex.cz logo
Menu
Finex » Investice » 3 tipy, jak překonat index S&P 500 a vyzrát na trh

3 tipy, jak překonat index S&P 500 a vyzrát na trh

3 tipy, jak překonat index S&P 500 a vyzrát na trh
Zdroj: depositphotos.com

Index S&P 500 patří mezi světově nejznámější akciové indexy. Sdružuje akcie 500 největších společností, které se obchodují na americké burze. Sám Warren Buffett uvádí, že většina investorů bude dlouhodobě úspěšných, pokud vloží své peníze do fondu či ETF, které sledují právě tento index.

Není se čemu divit, vždyť index S&P 500 dosáhl za posledních 10 let zhodnocení o 302 % a za posledních 30 let neuvěřitelných 2 000 %.

Na druhé straně však existují investoři, kteří jsou ochotni na sebe vzít větší míru rizika s vidinou vyššího výnosu. Pokud tito investoři budou postupovat systematicky, mají potenciál dosáhnout vyšší celkové výkonnosti než zmíněný index.

Existuje nějaká možnost, jak toho dosáhnout i pokud nejste investorská hvězda? Bohužel žádný přesný návod na překonání trhu není, ale za jistých okolností toho lze dosáhnout. My vám v tomto článku přinášíme několik typů, jak je možné na spekulativní investování dívat. Pokud by vás tento přístup oslovil, je na místě si investování vyzkoušet na demo účtu a dále se v této oblasti vzdělávat, zde máme prostor pro to, popsat vám hlavní myšlenku.

1) Myslete v malém, vydělávejte ve velkém

Zdvojnásobit zisky u společností s obrovskou hodnotou dle tržní kapitalizace, které vydělávají desítky nebo stovky miliard dolarů ročně, může být poměrně obtížné. Tyto společnosti jsou na trhu již etablované, mají své věrné zákazníky, přestály kdejakou krizi a zdvojnásobení zisků by mohlo trvat desetiletí.

Naproti tomu existují malé, začínající společnosti, které mají potenciál zněkolikanásobit své zisky během pár let nebo i měsíců – na což pravděpodobně bude pozitivně reagovat i cena akcie. Důležité je, aby společnost měla skutečně kvalitní a udržitelnou konkurenční výhodu.

S podstoupením vyššího rizika můžete investicemi v řádu měsíců až let dosáhnout velice zajímavého zhodnocení. Stačí "jenom" hledat kvalitní, rychle rostoucí mikro, malé či středně velké společnosti.

Investor však nesmí zapomenout na podstupované investiční riziko, protože malá společnost (zejména strat-up) může hůře odolávat krizi a šance krachu zde může být poměrně vysoká. Naproti tomu však úspěch může vynést jejich akcie do závratných výšin.

Vývoj akcií Shopify od roku 2015
CZK
USD
EUR
Normální graf
Logaritmický graf
1D
1W
1M
3M
6M
1Y
MAX

2) Vyhrajte psychologickou válku

Jedním z nejsilnějších faktorů, který ovlivňuje investorovo chování na trhu, je právě psychika. Většina začínajících investorů se diví, že profesionální správci fondů nedokážou překonat trh, kdy předčasně prodají své akcie, poté, co trh spadne, nebo naopak nenakoupí, když je cena dole, podcení výběr společnosti apod.

Může to znít nudně, ale statistika dokazuje, že většina investorů nedokáže časovat své nákupy tak, aby dosáhli lepšího zhodnocení než jaké nabízí dlouhodobá investice do indexu S&P 500 (viz odkaz v odstavci výše). Opravdu to nemusí být zrovna snadné.

Je velmi důležité porozumět tomu, co společnost dělá. Pokud chápete, z čeho vybrané společnosti plynou peníze, bude vaše psychika daleko klidnější a pravděpodobně se vyhnete investičních chybám. Výběr správné růstové společnosti je u spekulativního investování stejně důležitý, jako u dlouhodobého investování.

3) Když jsou výsledky moc dobré na to, aby to byla pravda

Spousta investorů doplácí také na svoji nenasytnost. Často se stane, že nakoupí začínající společnost, která dostojí svému potenciálu růstu a cena jejích akcií začne strmě stoupat. Investor často nabude dojmu, že tento růst bude trvat věčně a nechá se uchlácholit představou své vlastní geniality na poli akciových trhů.

Bohužel se velmi často jedná o krátkodobý efekt, který je způsobený uzavíráním krátkodobých pozic. Poté, co jsou ceny akcií nereálně vyšponovány nahoru, dojde k vybírání zisků a strmému pádu. Následně trvá i velmi dlouho, než se cena akcie dostane opět na dráhu růstu, popř. na své dosavadní cenová maxima.

Jak poznat, zda je akcie správně ohodnocena? Existují ukazatelé, které vám mohou pomoci odpovědět na tuto nelehkou otázku. Ukazatel P/E vám říká, jaký je poměr ceny a zisku společnosti, přičemž jako střední hodnota se (velice obecně řečeno) považuje hodnota okolo 15 bodů. Další užitečný ukazatel je P/B, tedy poměr účetní hodnoty a zisku společnosti aj.

Shrnutí

Pokud chcete, aby vaše spekulace na hodnotu byly úspěšné, musíte respektovat určitá pravidla, jinak o svůj kapitál přijdete.

Také je důležité vědět, proč kupujete akcie konkrétní společnosti. Musíte znát její obchodní model i konkurenční výhodu a mít nastavena očekávání, čeho chcete investicí dosáhnout. Neméně důležité je držet svoji psychiku pod kontrolou a následovat svůj plán, což je zejména pro začínající investory náročné. Velkou výhodou je také praxe a schopnost sebereflexe, tedy poučit se ze svých chyb.

Pokud se vám však podaří tato pravidla aplikovat, máte dobrou šanci stát se úspěšným krátkodobým investorem s velmi výkonným portfoliem, dokonce výkonnějším, než je samotný index S&P 500.

Ohodnoťte tento článek

Připojte se k diskuzi
Akcie
Komodity
Krypto
Indexy
ETF
Cena 24h
Tesla Inc. ---
N/A
ČEZ ---
N/A
Apple ---
N/A
Avast ---
N/A
Moneta ---
N/A
Komerční banka ---
N/A
RECENZE

TOP Akcioví brokeři

eToro logo
eToroReklama
U 68 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
XTB logo
XTB★ 93 %
U 73 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
RoboMarkets logo
RoboMarkets★ 92 %
U 66.8 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Degiro logo
Degiro★ 89 %
Investování zahrnuje rizika ztrát.

Velký test: Investujeme vlastní peníze do investičních platforem

Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Sledujte nás na Facebooku, ať vám nic neunikne!
Facebook icon Jít na Facebook
Finex logo