Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

3 naprosto mylné představy (nejen) začínajících investorů o dividendových akciích

3 naprosto mylné představy (nejen) začínajících investorů o dividendových akciích
Zdroj: Depositphotos.com

Dividendové akcie zaujímají ve světě velkých financí výsadní pozici. Mnozí je považují za jakýsi svatý grál, sestavují se žebříčky titulů podle dividendového výnosu a zejména začínající investoři je s chutí a vervou zařazují do svých portfolií. Vidina pasivního příjmu je zkrátka lákavá, a to snad pro všechny investory bez rozdílu. Dividendové akcie jsou navíc často uváděny jako protipól k akciím růstovým, kde samozřejmě platí za tu bezpečnější a “rozumnější” variantu.

Jak už to ale na finančních trzích bývá, není to tak jednoduché ani jednoznačné. Obrovskou chybou je házet všechny dividendové tituly do jednoho pytle – každá firma svou dividendou sleduje jiné cíle. Zejména začátečníky bohužel často zajímá jen dividendový výnos, což však v případě špatně zvolené firmy může mít zcela opačné důsledky, než zamýšleli.

V tomto článku si představíme tři poměrně rozšířené, ale zcela mylné představy, které panují o dividendových akciích. Tak pojďme na to!

1) Akcie s vysokým výnosem jsou nejlepší

Poznámka

Dividend yield je poměr vyplácené dividendy k ceně akcie vyjádřený v procentech. Dividendový výnos ve výši 10 % znamená, že se vám vaše investice (při zachování stávající ceny dividendového titulu a nezohlednění zdanění) vrátí za 10 let.

Začneme hned tou nejhorší domněnkou. Jak už bylo řečeno v úvodu, spousta začínajících investorů hledí pouze na dividendový výnos (dividend yield).

Pokud však chcete dividendu správně posoudit, musíte vzít v potaz i jiné faktory, např. výplatní poměr (payout ratio). Ten vám napoví, jak velkou část zisku společnost vrací svým investorům. Lze z toho vyvodit spoustu věcí – Třeba to, zda firmě vůbec zůstanou nějaké prostředky k financování dalšího růstu. Anebo zda mimořádně štědrá dividenda není jen nekalou praktikou s cílem odvést pozornost neinformovaných investorů od špatných výsledků firmy.

Poznámka

U některých typů společností je vysoký výplatní poměr dán legislativními požadavky. Je tomu tak třeba u tzv. REITůvíce informací zde.

Jako příklad vysokého výnosu u neatraktivní firmy zde uvedeme společnost Altria, v jejímž případě dividenda v době vzniku tohoto článku činila 7,97 %. Moc krásný výnos od firmy s dlouhou historií, nemyslíte? Jenže Altria je spjata s… tabákovým průmyslem. Máte za to, že se v současné době boje proti tabákovým výrobkům a uvadajícímu zájmu o tyto produkty jedná o vhodnou investici? Má firma dost prostoru k růstu? Podaří se jí svůj byznys vhodně transformovat?

Vysoký výnos není automatickým garantem zisku, spíše by vás měl pobídnout k dalšímu bádání.

Zdroj: www.pixabay.com

dividenda

2) Dividendové akcie jsou za všech okolností bezpečné

Dividendové akcie jsou často považovány za bezpečný protipól k akciím růstovým. Není to pravda. Ačkoliv existují mimo jiné i dividendoví aristokraté, což jsou velké a zavedené firmy vyplácející dividendu, kterou stabilně zvyšují už více než 25 let, ve světě dividendových akcií lze narazit i na vyloženě nevhodné investiční příležitosti.

Největší potíž zde souvisí s vysokým výnosem, o němž jsme psali v předchozím odstavci. Společnost nabízející vysoký dividendový výnos nelze automaticky považovat za vhodnou investici – Je třeba pochopit, proč firma tak vysokou dividendu vlastně vyplácí a co tím sleduje.

A proč nejsou bezpečné? Mnohdy můžete narazit na společnosti, které si neúměrně vysokou dividendou snaží udržet přízeň investorů a nabídnout jim jakousi cenu útěchy. Tento přístup však obvykle není dlouhodobě udržitelný. Pak tu máme firmy, u nichž za vysokým výnosem stojí výrazný pokles ceny akcií – Pokud k němu došlo vlivem tržní korekce nebo akciového krachu, tak budiž, ale mohou za ním stát i problémy firmy, které by v krajním případě mohly vést až k pozastavení výplat a dalšímu propadu. A tedy ke ztrátám.

3) Dividendové akcie jsou nuda

Pod pojmem dividendového titulu si spousta lidí představí pomalého a neohrabaného obra, který už pomalu nemá kam růst a pravidelně vyplácí tučnou dividendu. Zkrátka nudnou a čitelnou společnost, od níž se očekávají stabilní výsledky bez žádných excesů. Často tomu odpovídá i valuace, z hlediska běžně používaných metrik tyto firmy někdy bývají podhodnocené.

Pokud ale trochu slevíte ze svých požadavků na dividendový výnos, rázem budete mít k dispozici širší skupinu dividendy vyplácejících titulů se zajímavým růstovým potenciálem. Pokud zde navíc najdete firmu, kterou trh dlouho přehlížel, můžete ještě znásobit svůj zisk.

Ospalé firmy z této kategorie se mohou rázem probudit k životu, pokud k tomu dostanou odpovídající stimul, např. ve formě zvýšení dividendy, výplaty bonusové dividendy apod. Opět ale zdůrazňujeme, že je třeba zjistit, zda je výše dividendy rozumná. Kupříkladu, pokud nějaká firma zvýší dividendu, ale je zjevné, že se kvůli tomu musí zadlužovat, jděte o dům dál.

Chcete neustále vědět, co se děje na trzích?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru, který vám budeme jednou týdně posílat. Z něj se dozvíte to nejdůležitější, co se za poslední týden na finančních trzích stalo a neuteče vám nic podstatné. Chcete-li odebírat náš pravidelný newsletter a mít všechny důležité informace ve své emailové schránce, připojte se vyplněním formuláře níže.

Závěrem

Pokud zvažujete investici do dividendových akcií, pokuste se vyhnout hlavnímu nešvaru nejen začínajících investorů, a to investování podle dividendového výnosu. Ten totiž automaticky nezaručuje, že vaše investice bude výnosná nebo bezpečná. Kromě toho byste měli zjistit, co dividenda vypovídá o přístupu konkrétní firmy a zda je její výplata udržitelná.

Na závěr pro vás máme jeden tip. Pokud byste rádi dlouhodobě drželi velké a stabilní firmy z exkluzivní skupiny tzv. dividendových aristokratů, pořiďte si k tomu vhodné ETF. A jestli zamýšlíte pravidelně vyplácenou dividendu reinvestovat do stejného aktiva, zvolte tzv. akumulační ETF (v názvu bývá zkratka ACC), které to udělá za vás. Vyhnete se tak starostem s placením daně a maximalizujete svůj výnos.

Líbil se vám tento článek?
9
0

Autor

Ahoj! Jmenuji se Bogdan Heinz a finanční trhy mě nepřestávají fascinovat již od roku 2017. Mezi mé hlavní oblasti zájmu zde patří Forex a dlouhodobé investování do akcií. Aktuálně také pozvolna expanduji do světa opcí.

Na světě investic mě uchvátil zejména příslib finanční nezávislosti spolu s rozmanitostí a také velkou dávkou nepředvídatelnosti, kdy si úspěch musíte opravdu zasloužit. Troufám si tvrdit, že pokud dokážete správně pochopit tržní zákonitosti, úplnou finanční svobodu budete mít na dosah ruky.

Redaktorská činnost pro Finex mi umožňuje realizovat hned dva koníčky – kromě již zmíněného zájmu o trhy také mou odvěkou lásku ke psaní.

V rámci tvorby mám možnost růst, získávat nové znalosti a tyto znalosti pak předávat dál, což je nejdůležitější. Svou příslovečnou trochou do mlýna bych takto chtěl přispět k vybudování nejčtenějšího a nejkvalitnějšího finančního magazínu v našich končinách.

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.