Finex.cz logo
Menu
Finex » Analýzy » 2 nadějné "větrné" akcie, které těží ze současné energetické krize – Jak si stojí v rámci technické analýzy?

2 nadějné "větrné" akcie, které těží ze současné energetické krize - Jak si stojí v rámci technické analýzy?

2 nadějné
Zdroj: depositphotos.com

V současné době, jsou obyvatelé všech krajin světa svědky politických, finančních a také ekologických změn. Minulost nás naučila, že po každé krizi přišlo období rozkvětu, které s sebou přineslo mnoho nových technologií a nových výzev. V tomto článku se zaměříme především na krizi energetickou, díky které si společnost již pomalu začíná uvědomovat, že těžba a distribuce ropy nejspíše nebudou tou správnou cestou. Proto by mohlo být pro všechny přínosné, kdyby se státy obrátily na své vlastní zdroje. Například vítr fouká všude, tak proč by nemohla energetická budoucnost patřit právě této komoditě?

Korelace akciových společností Iberdrola a NextEra
CZK
USD
EUR
Normální graf
Logaritmický graf
1D
1W
1M
3M
6M
1Y
MAX

Jak je z korelačního grafu výše patrné, akcie společností vyrábějící a distribuující větrnou energii v posledních dvou letech výrazně posílily. Segmentu obnovitelné energie pomáhá v růstu také omezená těžba ropy, kdy země skupiny OPEC již několik měsíců hlásí, že nejsou schopny naplnit těžební kvóty.

Vrcholem energetické krize je v současné době všeobecně známé dění na východě Evropy, v kombinaci se sankcemi proti Rusku. Možná právě nyní nastává období, kdy se jednotlivé státy budou muset "opět" stát soběstačné. Následující analýza "větrných" akcií, by mohla být inspirací pro mnoho investorů, kteří věří v "zelenou" budoucnost.

1) Iberdrola

Akcie Iberdrola jsou první ze dvou větrných akcií, které si v tomto článku představíme. Tato společnost je jedním z hlavních distributorů větrné energie ve Španělsku, ale působí i na mezinárodních trzích. Meziroční nárůst tržeb 18 % značí sice pomalý, ale stabilní růst, který společnosti v loňském roce vygeneroval příjmy 44,5 miliardy USD. Predikce pro rok 2022, ohledně výše tržeb činí 46,13 miliardy USD.

Akcie společnosti Iberdrola vytvořily na měsíčním grafu svíci s dlouhým knotem (nejedná se ovšem o Pin Bar), která predikovala růst v současném měsíci. Z pohledu dalšího posilování akciím neleží v cestě žádná výrazná rezistentní zóna. Naopak, pokles akcií pod cenu 36 USD, by mohl již znamenat dlouhodobý pokles.

Měsíční akciový graf společnosti Iberdrola
Měsíční akciový graf společnosti Iberdrola
Zdroj: tradingview.com

2) NextEra Energy

Akcie NextEra se obchodují v dlouhodobém rostoucím kanálu, který pravidelně vytváří nová maxima a posouvá hodnotu svých minim směrem vzhůru. I přes dlouhodobý růst akcií, je na cenovém grafu zřetelný výrazný pokles začátkem roku 2022, který nejspíše souvisel s neuspokojivými tržbami, které se propadly o 5,2 %. Příjem společnosti v loňském roce činil 17 miliard USD.

Zato prognózy jsou mnohem pozitivnější pro rok 2022, kdy se očekávají příjmy 22,1 miliardy USD. NextEra se nesoustředí pouze na větrnou energii a svým zákazníkům distribuuje elektřinu také z jaderných nebo solárních elektráren.

Měsíční akciový graf společnosti NextEra Energy
Měsíční akciový graf společnosti NextEra Energy
Zdroj: tradingview.com

Závěr

V globálním rozšíření větrných elektráren brání již straší infrastruktura, která není schopna pracovat s měnící se intenzitou vyráběné energie. Napěťové propady a nárůsty v rozvodné síti větrných elektráren, jsou tak jednou ze zásadních překážek v jejich masovější instalaci a implementaci do globální rozvodné sítě elektrické energie. Na druhou stranu akcie těchto společností stále vykazují růstový potenciál a díky zdražování fosilních paliv se může brzy stát, že větrná energie začne na trhu hrát mnohem důležitější roli než nyní.

Ohodnoťte tento článek

Připojte se k diskuzi
Akcie
Komodity
Krypto
Indexy
ETF
Cena 24h
Tesla Inc. ---
N/A
ČEZ ---
N/A
Apple ---
N/A
Avast ---
N/A
Moneta ---
N/A
Komerční banka ---
N/A
RECENZE

TOP Akcioví brokeři

eToro logo
eToroReklama
U 68 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
XTB logo
XTB★ 93 %
U 73 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
RoboMarkets logo
RoboMarkets★ 92 %
U 66.8 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Degiro logo
Degiro★ 89 %
Investování zahrnuje rizika ztrát.

Velký test: Investujeme vlastní peníze do investičních platforem

Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Sledujte nás na Facebooku, ať vám nic neunikne!
Facebook icon Jít na Facebook
Finex logo