Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

OPEC po zasedání hlásí: “Netěžíme, jak bychom mohli.” Ropa díky tomu opět roste na ceně

Publikováno
OPEC po zasedání hlásí: “Netěžíme, jak bychom mohli.” Ropa díky tomu opět roste na ceně
Zdroj: depositphotos.com

Dění ohledně ropy a to především té evropské, označované na trzích jako ropa BRENT, je v posledních měsících velmi zajímavé. Na evropskou ropu působí velmi mnoho fundamentálních faktorů, především z politické sféry. Navíc ze středečního zasedání těžařské skupiny OPEC přicházejí smutné zprávy pro logistiku, ale dobré pro investory. Co se děje na trhu s ropu, jak si stojí evropská ropa vůči americké a jaký je výhled ohledně budoucích cen? Odpovíme v tomto článku.

Poznámka

OPEC (Organization of the Petroleum Exporting Countries): je mezivládní organizace sdružující 13 zemí exportujících ropu, sídlící v Rakousku ve Vídni. Členské země OPEC dnes kontrolují 75 % veškerých světových ropných zásob.

Mezi ty nejdůležitější fundamentální vlivy, které v posledních měsících ovlivňují cenotvorbu ropy BRENT, patří krize na Ukrajině. Nestálá politická a vojenská situace hraje velkou roly v růstu cen ropy, která za poslední dva roky vykázala průměrný nárůst 65 %. Tuto napjatou situaci samozřejmě sledují i velké finanční instituce. Například Bank of America předpokládá růst ropy BRENT v roce 2022 až na 100 dolarů za barel. I přes toto dění je ovšem zachována dlouhodobá historická korelace mezi ropou BRENT a ropu WTI.

Aktuální cena
Změna
Ropa (WTI) / 1 barel (WTI)
Načítání
Načítání
Načítání
Ropa (Brent) / 1 barel (Brent)
Načítání
Načítání
Načítání

Dalším faktorem, ovlivňujícím cenový vývoj ropy na světových trzích, je postoj OPEC k současnému celosvětovému dění. Na středečním zasedání této skupiny prohlásili zástupci druhého největšího producenta ropy, Iráku, že se snaží naplnit jim přidělené kvóty. I přes velkou snahu, klesla denní produkce ropy v Iráku o 120 000 barelů. Dle vyjádření zástupců Iráku bylo toto snížení těžby zapříčiněno špatným počasím, údržbou těžebních strojů a blíže nespecifikovaným technickým problémem.

Na středečním zasedání byla opět navýšena produkce celé skupiny na 440 000 barelů v březnu. Nicméně i přes neustálé navyšování těžebních limitů zůstává faktem, že skupina OPEC v posledním půl roce dodává stále méně ropy. Tento fakt je dalším hnacím motorem pro růst ceny ropy na světových trzích.

Lukáš Lipovský, analytik brokera XTB, na náš dotaz ohledně situace na trhu ropy uvedl následující:Očekává se, že poptávka po ropě by měla letos pokračovat v oživení, ale objevují se obavy, zda producenti budou schopni očekávaný nárůst spotřeby ropy uspokojit. Problémem jsou investice, protože mnoho hlavních producentů ropy je zanedbalo, na základě čehož nedokážou přistoupit k rychlému nárůstu produkce. Ceny ropy jsou podporovány i rostoucím geopolitickým napětím, jelikož ruské jednotky zůstávají na ukrajinské hranici ve zvýšeném počtu a konflikt v Jemenu se zintenzivňuje. Na druhé straně Bidenova administrativa obnovila výjimku ze sankcí vůči Íránu. Vyhlídky však zatím zůstávají růstové.

Závěr

Nestálá politická situace na Ukrajině negativně ovlivňuje dodávky ropy do Evropy. Díky tamnímu konfliktu rostou ceny ropy BRENT nejen na burzovních trzích, ale tento nárůst pociťují i spotřebitelé, počínaje dopravci a konče domácnostmi. Za růstem cen ropy stojí i fakt, že země skupiny OPEC nejsou schopné navyšovat svoji produkci ropy vzhledem k neustále se zvyšujícím limitům. Kromě Saudské Arábie a Spojených Arabských Emirátů nikdo ze skupiny není prozatím schopen těžit ropu rychleji.

Líbil se vám tento článek?
2
0

Autor

Soukromý obchodník a investor, který se pohybuje na finančních trzích již od roku 2014. Obchoduje swingové obchodní strategie na forexu, akciích a komoditách. Mezi jeho oblíbené analytické nástroje patří především technická analýza cenového grafu. Své obchodní dovednosti podpořil také veřejnou equity svého obchodního účtu.

Martin získal titul Ph.D. z oboru financí a své znalosti a zkušenosti využívá nejen při vlastním obchodování, ale také při svých analýzách finančních trhů. Díky tomu může čtenářům předat mnoho drobných postřehů z chování trhů, které nemusejí být na první pohled zřejmé, ale tvoří tenkou hranici mezi úspěchem a neúspěch na finančních trzích.

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 76 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Při investování a obchodování hrozí ztráty. Vaše investice mohou stoupat i klesat a můžete získat zpět méně, než jste investovali.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Investování zahrnuje rizika ztrát.‎