Finex.cz logo
Menu
Finex » Komodity » OPEC po zasedání hlásí: "Netěžíme, jak bychom mohli." Ropa díky tomu opět roste na ceně

OPEC po zasedání hlásí: "Netěžíme, jak bychom mohli." Ropa díky tomu opět roste na ceně

OPEC po zasedání hlásí:
Zdroj: depositphotos.com

Dění ohledně ropy a to především té evropské, označované na trzích jako ropa BRENT, je v posledních měsících velmi zajímavé. Na evropskou ropu působí velmi mnoho fundamentálních faktorů, především z politické sféry. Navíc ze středečního zasedání těžařské skupiny OPEC přicházejí smutné zprávy pro logistiku, ale dobré pro investory. Co se děje na trhu s ropu, jak si stojí evropská ropa vůči americké a jaký je výhled ohledně budoucích cen? Odpovíme v tomto článku.

Mezi ty nejdůležitější fundamentální vlivy, které v posledních měsících ovlivňují cenotvorbu ropy BRENT, patří krize na Ukrajině. Nestálá politická a vojenská situace hraje velkou roly v růstu cen ropy, která za poslední dva roky vykázala průměrný nárůst 65 %. Tuto napjatou situaci samozřejmě sledují i velké finanční instituce. Například Bank of America předpokládá růst ropy BRENT v roce 2022 až na 100 dolarů za barel. I přes toto dění je ovšem zachována dlouhodobá historická korelace mezi ropou BRENT a ropu WTI.

Korelace ropy BRENT a ropy WTI
CZK
USD
EUR
Normální graf
Logaritmický graf
1D
1W
1M
3M
6M
1Y
MAX

Dalším faktorem, ovlivňujícím cenový vývoj ropy na světových trzích, je postoj OPEC k současnému celosvětovému dění. Na středečním zasedání této skupiny prohlásili zástupci druhého největšího producenta ropy, Iráku, že se snaží naplnit jim přidělené kvóty. I přes velkou snahu, klesla denní produkce ropy v Iráku o 120 000 barelů. Dle vyjádření zástupců Iráku bylo toto snížení těžby zapříčiněno špatným počasím, údržbou těžebních strojů a blíže nespecifikovaným technickým problémem.

Na středečním zasedání byla opět navýšena produkce celé skupiny na 440 000 barelů v březnu. Nicméně i přes neustálé navyšování těžebních limitů zůstává faktem, že skupina OPEC v posledním půl roce dodává stále méně ropy. Tento fakt je dalším hnacím motorem pro růst ceny ropy na světových trzích.

Lukáš Lipovský, analytik brokera XTB, na náš dotaz ohledně situace na trhu ropy uvedl následující: "Očekává se, že poptávka po ropě by měla letos pokračovat v oživení, ale objevují se obavy, zda producenti budou schopni očekávaný nárůst spotřeby ropy uspokojit. Problémem jsou investice, protože mnoho hlavních producentů ropy je zanedbalo, na základě čehož nedokážou přistoupit k rychlému nárůstu produkce. Ceny ropy jsou podporovány i rostoucím geopolitickým napětím, jelikož ruské jednotky zůstávají na ukrajinské hranici ve zvýšeném počtu a konflikt v Jemenu se zintenzivňuje. Na druhé straně Bidenova administrativa obnovila výjimku ze sankcí vůči Íránu. Vyhlídky však zatím zůstávají růstové."

Závěr

Nestálá politická situace na Ukrajině negativně ovlivňuje dodávky ropy do Evropy. Díky tamnímu konfliktu rostou ceny ropy BRENT nejen na burzovních trzích, ale tento nárůst pociťují i spotřebitelé, počínaje dopravci a konče domácnostmi. Za růstem cen ropy stojí i fakt, že země skupiny OPEC nejsou schopné navyšovat svoji produkci ropy vzhledem k neustále se zvyšujícím limitům. Kromě Saudské Arábie a Spojených Arabských Emirátů nikdo ze skupiny není prozatím schopen těžit ropu rychleji.

Ohodnoťte tento článek

Připojte se k diskuzi
Akcie
Komodity
Krypto
Indexy
ETF
Cena 24h
Tesla Inc. ---
N/A
ČEZ ---
N/A
Apple ---
N/A
Avast ---
N/A
Moneta ---
N/A
Komerční banka ---
N/A
RECENZE

TOP Forex brokeři

Plus500 logo
Plus500Reklama
U 77 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
XTB logo
XTB★ 93 %
U 73 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
RoboMarkets logo
RoboMarkets★ 92 %
U 66.8 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
eToro logo
eToro★ 90 %
U 68 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.

Velký test: Investujeme vlastní peníze do investičních platforem

Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Sledujte nás na Facebooku, ať vám nic neunikne!
Facebook icon Jít na Facebook
Finex logo