Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

2 britské “zelené akcie”, které nabízejí dividendový výnos přes 5 %

2 britské “zelené akcie”, které nabízejí dividendový výnos přes 5 %
Zdroj: Reuters.com

V současné době není mnoho žhavějších investičních oblastí než sektor obnovitelných zdrojů energie. Zelené akcie jsou zkrátka investiční příležitostí budoucnosti. Obavy ze změny klimatu a odklon od fosilních paliv vedly v posledních letech k přílivu velkých objemů peněz do této oblasti. Dokonce není nereálné, že se EU stane největším emitentem zelených dluhopisů na světě.

Zájem investorů se tak čím dál více otáčí tímto směrem. I proto se v tomto článku zaměříme na dvě britské akcie z indexu FTSE 250, který je rozšířenější verzí benchmarku britského akciového trhu indexu FTSE 100. Nejenže tyto dvě akcie poskytují expozici vůči zeleným zdrojům energie, ale také nabízejí jako bonus značné dividendy.

Dividendové akcie přitom mohou tvořit vhodný základ dlouhodobého investičního portfolia, případně mohou představovat zajímavý zdroj pasivního příjmu z investic.

1. Renewables Infrastructure Group

Zdroj: Google.com
Vývoj ceny akcií Renewables Infrastructure Group za posledních 12 měsíců
Vývoj ceny akcií Renewables Infrastructure Group za posledních 12 měsíců

Renewables Infrastructure Group je investiční společnost kótovaná na londýnské burze, jejímž cílem je vytvářet udržitelné výnosy z diverzifikovaného portfolia zařízení vyrábějících energii z obnovitelných zdrojů, které přispívají k bezuhlíkové budoucnosti. Společnost má v portfoliu 79 projektů s výrobní kapacitou přes 1 900 MW. Více než polovina z nich se nachází v Anglii, Walesu a Skotsku. Zbytek se z větší části nachází ve Švédsku, Francii a Německu.

Pokud jde o vlastní aktiva, je zde patrné zaměření na větrné elektrárny. 58 % výrobní kapacity zelené energie pochází z pevninských větrných elektráren a 32 % z větrných elektráren umístěných na moři. Solární elektrárny pak generují zbývajících 9 % energie. Společnost se snaží tuto část svého portfolia rozšířit. Minulý měsíc Renewables Infrastructure Group oznámila, že získala čtyři solární elektrárny ve Španělsku. To by mělo přispět ke zvýšení čisté ziskové marže, což by zase mělo být dobrou zprávou pro dividendové investory.

Jak bylo naznačeno už úvodem, jedním z hlavních lákadel držení akcií Renewables Infrastructure Group je právě dividendový výnos. Analytici se shodují, že společnost s tržní kapitalizací téměř 3 miliardy liber vynese v roce 2021 dividendu 6,76 pence na akcii. Při současné ceně akcie to znamená výnos 5,2 %, což je jeden z nejvyšších dostupných výnosů v rámci FTSE 250. Pro srovnání, samotný index vynáší pouze 1,9 %.

2. Greencoat

Zdroj: Google.com
Vývoj ceny akcií Greencoat za posledních 12 měsíců
Vývoj ceny akcií Greencoat za posledních 12 měsíců

Renewables Infrastructure Group rozhodně není jedinou možností pro investory hledající na britském trhu zelené akcie vyplácející zajímavou dividendu. Další společností kótovanou na britské burze je Greencoat, která nabízí identický dividendový výnos 5,2 %.

Společnost se zaměřuje na nákup větrných elektráren vyrábějících čistou energii, kterou dodává 11 různým energetickým společnostem. Greencoat v posledních letech zvyšuje své investice do větrných elektráren na moři. V roce 2018 představovala výroba energie na moři pouze 8 % celkové výrobní kapacity. Dnes se blíží 30 %. Protože turbíny nevyžadují velkou údržbu, provozní marže společnosti se pohybují kolem 65 %.

Žádná investice samozřejmě není bez rizika. Greencoat je podobně jako výše zmíněná Renewables Infrastructure Group velmi citlivá na kolísání cen energie. Jelikož jsou regulovány britským úřadem Ofgem, nemá firma žádnou cenovou sílu. Pokud se ceny energií sníží, aby se zlepšila její dostupnost, marže společnosti klesnou a tím pádem i dividendy. Výhodou na druhé straně je, že poptávka po obnovitelné elektrické energii bývá poměrně konzistentní díky tomu, že energetické společnosti jsou ze zákona povinny získávat určité množství energie ze zelených zdrojů.

Slovo závěrem – Neopomínejte diverzifikaci

Renewables Infrastructure Group i Greencoat jsou přesně tím typem akcií, které by si mohli investoři oblíbit jako prostředek generování pasivního příjmu. Pokud nedojde k výkyvu nálady ze strany “Pana trhu” (v březnu 2020 se každá z nich propadla zhruba o 30 %), je možné konstatovat, že jednu nebo dokonce obě tyto zelené akcie lze držet dlouhodobě. A pokud byste jejich dividendy reinvestovali, mohl by být konečný výnos velmi slušný.

Přesto je potřeba zůstat přiměřeně diverzifikovaný. V praxi to znamená, že byste měli volit rovněž několik ETF nebo akcií, které s obnovitelnou energií souvisejí jen velmi málo, přičemž není od věci začít s bližším zkoumáním některého z dalších velkých investičních trendů.

Viděno čistě z investičního hlediska, obrovský zájem o zelené energie teoreticky zvyšuje pravděpodobnost, že za kousek koláče obnovitelných zdrojů zaplatíte příliš mnoho, zejména pokud tato aktiva nakoupíte pozdě. Kromě toho stojí za to zmínit, že navyšování dividendy, ačkoli je zatím velmi konzistentní, také není u těchto společností zrovna masivní (1-2 % ročně). Proto nezbývá než zopakovat: “Neopomínejte diverzifikaci portfolia.”

Líbil se vám tento článek?
1
0

Autor

Publicista a aktivní investor s více než desetiletou praxí preferující strategii hodnotového investování.

O investování a finanční trhy se začal zajímat v roce 2013, kdy si prošel náročnou zkušeností jako aktivní denní obchodník. Tato negativní zkušenost vedla k hlubšímu studiu, které mu v následujících letech umožnilo dlouhodobě a úspěšně investovat.

Ve své strategii kombinuje pasivní a aktivní přístup s důrazem na akciové trhy. Inspiraci čerpá z metod Warrena Buffetta a Benjamina Grahama, stejně jako od českého investora Daniela Gladiše. Svým čtenářům předává nabyté vědomosti prostřednictvím článků zaměřených na investiční strategie, psychologii obchodování a analýzy jednotlivých akcií

„Největším nepřítelem investora jsou jeho vlastní emoce.“ – Benjamin Graham

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.