Finex.cz logo
Menu
Finex » Investiční fondy » Známe pololetní výsledky nemovitostních fondů - Překonají letošní inflaci?

Známe pololetní výsledky nemovitostních fondů - Překonají letošní inflaci?

Známe pololetní výsledky nemovitostních fondů - Překonají letošní inflaci?
Zdroj: depositphotos.com

Ekonomická situace v České republice není v současné době příliš příznivá. Podniky i domácnosti drtí vysoká inflace, strach z geopolitického vývoje ve východní Evropě je všudypřítomný a vysoké ceny za energie pozitivní atmosféru také nepodporují.

Ochránit peníze před inflací je dnes náročnější než v posledních letech. Nejen česká ekonomika bojuje s nepříznivými vlivy, například americký akciový index S&P 500 ztratil v letošním roce 21 % své hodnoty.

Jak se s nelehkými podmínkami vypořádávají nemovitostní fondy?

Vývoj indexu S&P 500 v první polovině roku 2022
Normální graf
Logaritmický graf
CZK
USD
EUR
1D
1W
1M
3M
6M
1Y
MAX

Nemovitostní fondy v České republice

V naší zemi aktuálně působí 30 nemovitostních fondů. Většina z nich se zaměřuje na pronájem a správu nemovitostí. Jejich výnosy tak tvoří inkasované nájemné a růst hodnoty vlastněných nemovitostí. Standardně se dělí na fondy pro retailové a kvalifikované investory.

Hlavní rozdíly jsou v minimální výši investované částky a následné likviditě.

Do fondů pro retailové investory může investovat prakticky kdokoliv. Vstupní investice se může pohybovat v řádech vyšších stovek nebo nižších tisíců korun. Pokud bude chtít investor své prostředky zpět, může je očekávat na bankovním účtu přibližně do 2 měsíců od podání žádosti o vypořádání investice.

Retailové fondy mají povinnost držet minimálně pětinu svého kapitálu v likvidních aktivech. To může vyvolávat dojem poměrně bezpečné investice, nicméně investor za to zaplatí nižším výnosem fondu, protože fond nemůže investovat všechny prostředky do nemovitostí.

Naproti tomu do fondu kvalifikovaných investorů můžete vstoupit s minimální částkou 1 milion korun. Také se počítá s tím, že už budete mít s investicemi nějaké zkušenosti. Vyšší výnosy jsou pak vykoupeny nižší likviditou. Obvykle během prvních 3 – 5 let (v závislosti na typu podílového fondu) budete vázáni vysokými výstupními poplatky při předčasném výběru investice.

Kdo vítězí nad inflací a kdo naopak zaostává?

Mezi hlavní výhody nemovitostních fondů patří skutečnost, že se jim daří dlouhodobě a stabilně překonávat inflaci.

Tuto výhodu bohužel většina podílových fondů pro letošní rok ztrácí. Přestože některé fondy za prvních 6 měsíců vykázaly výnosy, které obvykle vykazují za celý rok, inflaci zatím poráží jeden jediný fond – fond kvalifikovaných investorů CB Property Investors. Za první polovinu letošního roku dosáhl na výnos 14,27 %.

Lehce pod úrovní inflace se drží další fond kvalifikovaných investorů JET Industrial Leasevýnosem 11,13 %. Ostatní fondy zatím bohužel za inflací zaostávají. Z fondů pro retailové investory se zatím nejvíce daří fondu CREDITAS Nemovitostní I. s výnosem 6,20 %.

Výnosy nemovitostních fondů v prvním pololetí 2022
Výnosy nemovitostních fondů v prvním pololetí 2022
Zdroj: nemovitostni-fondy.cz

Jelikož nemovitostní fondy patří do skupiny dlouhodobých investic, je důležité mít na paměti i vývoj v posledních letech (avšak ani ten nezaručuje budoucí výnos).

Obecně se uvádí, že fondy pro kvalifikované investory dosahují průměrného výnosu kolem 6 – 8 %. Retailoví investoři si přijdou průměrně na 3,5 – 5 % ročně.

Jak se invetičním fondům dařilo v posledních 5 letech se můžete podívat na grafu níže.

Průměrné roční výnosy nemovitostních fondů v ČR v letech 2017 - 2021
Průměrné roční výnosy nemovitostních fondů v ČR v letech 2017 – 2021
Zdroj: nemovitostni-fondy.cz

Na první pohled je vidět, že za posledních 5 let dominovaly v České republice 3 fondy kvalifikovaných investorů a dosáhly více než 10% zhodnocení. Jde o fondy Accolade Industrial Fund (výnos 14,24 %), Wood & Company podfond Office (výnos 10,82 %) a Wood & Company podfond Retail (výnos 10,46 %).

Mezi 10 nejúspěšnějších fondů za posledních 5 let se dostaly i dva fondy pro retailové investory. Jedná se o fond Schönfeld & Co Prémiové nemovitosti a MINT I. rezidenční fond. První jmenovaný fond dosáhl úctyhodného výnosu 8,39 % a v celkovém srovnání se drží na čtvrtém místě. Druhému retailovému fondu patří celkově 8. příčka a za posledních 5 let si drží průměrný výnos 6,79 %.

Všimněte si také, že většina fondů za posledních 5 let skutečně bez problémů překonávala inflaci.

Stále se vyplatí investovat do nemovitostních fondů?

Ačkoliv se zdá, že většina nemovitostních fondů aktuálně nedokáže překonat inflaci, je jen otázka času, kdy se situace opět obrátí ve prospěch investorů. Ne všechny fondy mají totiž aktuálně srovnatelné výnosnosti. Jak je to možné?

Prvním faktorem je rozdílné zohlednění inflace v nájemních smlouvách. V praxi se často stává, že inflace se do nájemních smluv promítne až v novém roce. Je již známý roční inflační průměr a je možné nastavit nájemné pro další období. To znamená, že navýšení nájemného u stávajících nájemníků se do výnosů promítne až později. S okamžitým efektem je ji možné zohlednit pouze u nových nájemních smluv a nových projektů.

Druhým faktorem, který má vliv na celkovou roční výnosnost podílových fondů, je skutečnost, že některé nemovitostní fondy přeceňují hodnotu svých nemovitostína konci kalendářního roku. Proto může být pololetní srovnání výsledků zavádějící.

Naopak negativní vliv mohou mít vyšší úrokové sazby za poskytované úvěry. Tady je ovšem velmi důležité, na kolik procent majetku mají fondy vypůjčené prostředky, jak mají nastavené smlouvy, jak dlouhá je fixace úrokových sazeb apod.

Je třeba mít na paměti, že nemovitostní fondy jsou investice se středně dlouhým investičním horizontem (tedy v řádu alespoň několika jednotek let). Pokud patří do vašeho portfolia, ale zrovna letos neporáží inflaci, není nezbytně nutné se investice okamžitě vzdávat. Ekonomická situace, zdá se, bude dříve či později opět příznivější.

Ohodnoťte tento článek!

Připojte se k diskuzi
Akcie
Komodity
Krypto
Indexy
ETF
Aktuální cena 24h
Tesla Inc. ---
N/A
ČEZ ---
N/A
Apple ---
N/A
Moneta ---
N/A
Komerční banka ---
N/A
Philip Morris ČR ---
N/A
Erste group ---
N/A
RECENZE

TOP Nejlepší brokeři

eToro logo
eToro Reklama
U 80.2 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
XTB logo
XTB ★ 93 %
U 82 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
RoboMarkets logo
RoboMarkets ★ 92 %
U 66.8 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Degiro logo
Degiro ★ 89 %
Investování zahrnuje rizika ztrát.
Trading212 logo
Trading212 ★ 88 %
U 68 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.

Velký test: Investujeme vlastní peníze do investičních platforem

Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Sledujte nás na Facebooku, ať vám nic neunikne!
Facebook icon Jít na Facebook
Finex.cz logo