Situace na akciových trzích je dnes velmi komplikovaná. Rychlé zvedání sazeb a boj s inflací vytváří investiční prostředí, ve kterém je velmi těžké se orientovat. Zvedání sazeb by mělo americkou a posléze i světovou ekonomiku přivést k recesi. Recese pak způsobí další velkou korekci na akciovém trhu. Tento scénář je založen na racionální úvaze.
Jenomže skutečnost je jiná. Akcie mají za sebou silnou lednovou rallye. A zatím se nemluví o recesi, ale pouze o ekonomickém zpomalení.
Avšak dluhopisový trh nám říká něco jiného. Úrokové sazby budou růst, a tím pádem pravděpodobnost recese roste. Situace je opravdu nepřehledná a každá názorová strana může vznášet spoustu vlastních argumentů.
Proto důvodem a hlavním cílem naší analýzy změn v portfoliu Berkshire Hathaway bude odhadnout, jak tuto situaci vidí legendární investor. Odpověď na tuto otázku je opravdu důležitá, protože to nasměruje vývoj akciového trhu na dlouhou dobu dopředu. A jak víme, Buffett je král dlouhodobých investic.
Celkový pohled na vývoj ve čtvrtém čtvrtletí 2022 nám ukazuje, že cena akcií vlastněná Berkshire Hathaway vzrostla zhruba o tři miliardy z 296 miliard na 299 miliard dolarů. Nesmíme zapomínat, že přes všechny pohyby, tří největší podíly (Apple, Bank of America a Chevron) stále představují 60 % celého portfolia.
Obecný přehled nákupů a prodejů mluví jasně ve prospěch prodejů. Buffettův management snížil své pozice v 8 společnostech. Naopak ve třech svůj podíl navýšil, z toho pouze nákup 1,2 milionů akcií Louisiana Pacific Corporation je významný. Buffett si nevybral ani žádnou novou společnost do svého portfolia. Z tohoto pohledu je Buffettův vzkaz velmi jasný. Má nyní velmi defenzivní postoj. Na trhu není žádná zajímavá nebo podhodnocená akcie.
Buffet se tak přiklání k lidem, kteří vnímají dnešní situaci jako nebezpečnou a ceny akcie zřejmě vnímá jako spíš vysoké.
Navýšení pozic
1. Apple
Buffett dokoupil 333 856 kusů své oblíbené akcie. I přestože tato transakce představovala nákup v hodnotě 50 milionů dolarů, což je pro malého investora naprosto nepředstavitelná částka, pro něj to znamenalo navýšení pozice o kosmetických 0,04 %. Buffett začal s nákupem Applu v roce 2016. Postupem času se z Applu stal miláček, který vytlačil i Coca-Colu.
Nákup Applu tehdy znamenal pro Buffetta vstup do technologického světa, který do té doby prakticky ignoroval. A Apple přesně plní očekávání hodnotového investora jakým je Buffett.
Apple spoléhá především na sílu své značky, má nízké kapitálové potřeby a neustále hledá růst i přestože jeho byznys je stabilní a zavedený. Buffett taktéž jako jeden z mála akcionářů ocenil přechod vedení společnosti od vizionáře Steva Jobse k manažeru Timu Cookovi. Právě jeho manažerské schopnosti dokáží z firmy plně vytěžit maximum. Akcie Applu tvoří okolo 38 % v portfoliu Berkshire Hathaway, ale i přesto má Buffett v této světoznámé firmě podíl pouze 5 %.
2. Paramount Global
Buffett pokračoval v pokrývání této pozice otevřené v prvním čtvrtletí 2022, kdy se cena této akcie pohybovala mezi 27,8 až 38,4 dolary. Následně každé čtvrtletí správci fondu přikupovali další akcie Paramount Global. Nebylo tomu jinak i ve čtvrtém čtvrtletí, kdy se cena akcie pohybovala mezi 19 až 27 dolary.
Tyto postupné nákupy připomínají typicky dlouhodobé Buffettovo budování pozic. Jeho fond nemůže nastoupit z ničeho nic do velké pozice, protože by to automaticky znamenalo obrovský nárůst ceny akcie.
Objemově nejvyšší nákup přes 1,2 milionů akcie této dřevařské společnosti představuje navýšeni pozice o 21,55 %. Buffett má jíž přes 7 milionů akcií této společnosti. Tento podíl odpovídá tržní hodnotě 417 milionů dolarů.
Tato investice je zajímá z dlouhodobého pohledu. Ameriku by mělo čekat zpomalení stavebních prací díky nárůstu úrokových sazeb. Podle šéfa Fedu Powella už je na realitním trhu toto zpomalení pozorovatelné. V dalších několika měsících by měla krize vrcholit. Avšak až dojde ke snížení úrokových sazeb, trh novostaveb zažije boom. A to je důvod proč by cena měla v příštích měsících stoupat.
Nejprve jen v rychlosti uveďme společnosti ve kterých Buffett zmenšil podíl již v minulých čtvrtletích, kde jsme o těchto prodejích psali více podrobně. U Buffetta platí stejná strategie jak pro nákupy nebo prodeje. Musí se zbavovat svých pozic postupně. Rychlé uzavření pozic by výrazně srazilo cenu společnosti. Tohoto pádu ceny by mohli Buffettovi konkurenti využít. Buffett tedy musí pomalu snižovat pozice až do úplného uzavření.
Buffett prodal přes 2,3 milionů akcí Chevronu. I přes tak velký balík akcií se jednalo o zmenšení Buffettova podílu o pouhé 1,44 %. Chevron zůstal i nadále trojkou co do velikosti otevřené pozice. Buffett začal pokrývat akcie Chevron ve třetím čtvrtletí 2022, kdy ceny byly opravdu výprodejové a pohybovaly se mezi 72 a 92 dolary. K největšímu nákupu došlo ve třetím čtvrtletí 2022, kdy Buffett nakupoval pří cenách 94 až 106 dolarů. V současnosti se akcie obchodují na 162 dolarech.
Buffett tak prodejem pozice určitě realizoval zisk. Zároveň však nešlo z jeho pohledu o velký prodej. Jak tedy interpretovat tento krok? Prvním důvodem může být využití prodeje této malé části akcií Chevronu k dosažení zisků, které využije při daňové optimalizaci.
Akcie Chevronu se Buffettovi musí líbit, protože firma vyplácí štědrou dividendu, kterou v poslední době navíc zvedla o deset centů. Čtvrtletně tak Chevron vyplácí dividendu ve výši 1,51 dolarů. To představuje solidní dividendový výnos na úrovni 3,55 %. Z tohoto pohledu se znovu prodej jeví jako nepochopitelný.
Je tu ještě jiná hypotéza. Buffett se přiklání k vizi světové recese a tím pádem se velmi pomaličku rozhodl svoji pozici uzavírat. V recesi cena ropy klesá. Musí to dělat opravdu velmi pomalu, protože vlastní přes 8,7 % této společnosti. V každém případě tento krok nevěští nic dobrého pro ceny ropy.
Taiwan Semiconductor
Nejvíce diskutovaný prodej byl Taiwan Semiconductor. Buffett se jednorázově zbavil 91,42 % akcií tohoto tajwanského výrobce polovodičů. To už samo o sobě protiřečí jeho strategií pomalých a postupných odprodejů a nákupů.
Co však nejvíce překvapilo investory, byl fakt, že Buffett vstoupil do pozice ve třetím čtvrtletí 2022. A to na velkou pozici, o které asi s největší pravděpodobností on sám rozhodoval. Otevírat na tak krátkou dobu tak velkou pozici je úplně ne Buffettovské. Buffettův krok nakoupit Taiwan Semiconductor pomohl celému odvětví polovodičů. Většina investorů a analytiků to brala automaticky jako signál k tomu, že se jedná o podhodnocený sektor a začali pod vlivem Buffetta nakupovat podobné akcie.
I když nevíme přesné a konkrétní důvody, které Warrena Buffetta k tomuto kroku vedly, můžeme říct, že i přes přísnou metodologií a svou investiční strategii a filosofii, Buffett dokáže reagovat na aktuální situaci. Není otrok pravidel a to ani těch, která sám vymyslel. Ale tak jako každý investor výjimečně tento rámec dokáže překročit.
Akcie Taiwan Semiconductor reagovaly na tuto zprávu velmi špatně a odepsaly 5 % za jednu seanci. Upadnout v nemilost fondu Berkshire Hathaway je vždy automaticky penalizováno velkou ztrátou tržní kapitalizace. Proč se Buffett tak rozhodl, nevíme, ale můžeme si zkusit položit některé hypotézy. První, která nás napadne, je strach z vyostření konfliktu mezi Čínou a USA. Nikdo nepochybuje o tom, že terén tohoto souboje by byl ostrov Taiwan. Vyostření napětí by mělo obrovský dopad na cenu akcií Taiwan Semiconductor.
Druhou možností je provázaní Applu s Taiwan Semiconductor. Apple patří k velkým zákazníkům Taiwan Semiconductor. Pokud se Applu bude dařit, porostou i akcie Taiwan Semiconductor. Samozřejmě to bude naopak v případě, když se Applu dařit nebude. Otázka tedy je, proč se spokojit s kopií, když můžu mít originál?
Poslední možností jsou americké pobídky pro stavění polovodičových továren v USA.Intel, který je konkurent Taiwan Semiconductor, chce této možnosti využít na plno. Díky tomu by získal nebývalou konkurenční výhodu. Taiwan Semiconductor tak hrozí, že přijde o své klienty, zvláště pokud jestli půjde o americké klienty patrioty.
Na naši původní otázku tedy můžeme odpovědět, že Buffett se drží při zdi, a tudíž nevidí blízkou budoucnost růžově. To by pro nás měl být velmi varovný signál, protože kdo zná Buffettovu investorskou filosofii, ví že Buffett se vyjadřoval posměšně o lidech, kteří každé čtvrtletí predikují katastrofu a zhroucení světových trhů. Buffett neměl rád negativní předpovědi.
Navíc si uvědomoval, že pro dlouhodobého investora se jedná o neopakovatelné příležitosti. A v tom má pravdu. Nejhorší, co se nám může stát, je být silně exponovaný na burze chvíli před krachem. Buffett hraje opatrně, a tedy bychom i my mohli být v dnešní době opatrnější.
Publicista a investor s více než desetiletou praxí.
První zkušenosti získal na pražské burze. Následně se specializoval na evropské, zejména francouzské, a zámořské trhy. V současné době se zaměřuje především na hodnotové investování, přičemž při svém rozhodování zohledňuje měnovou politiku a geopolitickou situaci ve světě.
Doktorát z filosofie získal v Paříži. Rád píše o slavných investorech a snaží se poučit z jejich rozhodnutí. Věří, že je vždy užitečné napodobovat ty nejlepší v oboru. Mezi jeho oblíbené investory patří Ray Dalio, Warren Buffett, Michael Burry a Charles Gave.
„Chcete-li na trzích vydělávat peníze, musíte myslet samostatně a být skromní.“ – Ray Dalio
Abychom Vám mohli poskytnout co nejlepší služby, používáme různé technologie, mezi které patří i soubory cookies.
Váš souhlas s použitím těchto technologií nám umožní zpracovávat údaje, jako je Vaše chování při používání našeho webu. Díky tomu můžeme náš web dále zlepšovat. Nesouhlas nebo odvolání souhlasu může nepříznivě ovlivnit určité vlastnosti a funkce těchto webových stránek.
Technické
Vždy aktivní
Technické cookies jsou nezbytně nutné pro legitimní účel umožnění použití služby, kterou si náš čtenář nebo uživatel výslovně vyžádal navštívením stránek a není možné je vypnout.
Předvolby
Technické uložení nebo přístup je nezbytný pro legitimní účel ukládání preferencí, které nejsou požadovány odběratelem nebo uživatelem.
Statistiky
Cookies využívané výhradně pro statistické a analytické účely, abychom naše stránky mohli neustále zlepšovat dle toho, jak se naši čtenáři a uživatelé chovají a jaké mají preference.Technické uložení nebo přístup, který se používá výhradně pro anonymní statistické účely. Bez předvolání, dobrovolného plnění ze strany vašeho Poskytovatele internetových služeb nebo dalších záznamů od třetí strany nelze informace, uložené nebo získané pouze pro tento účel, obvykle použít k vaší identifikaci.
Marketing
Cookies používané k vytvoření uživatelských profilů za účelem zobrazování reklamy nebo sledování chování na webových stránkách pro podobné marketingové účely.
Diskuze (0 komentářů)
Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.