Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Zlevní mobilní telefony Samsung díky nové technologii výroby mikročipů? Technická a fundamentální analýza akcie Samsung

Zlevní mobilní telefony Samsung díky nové technologii výroby mikročipů? Technická a fundamentální analýza akcie Samsung
Zdroj: depositphotos.com

Jihokorejský gigant, výrobce velmi oblíbených chytrých mobilních telefonů řady Galaxy, navyšuje výdaje na pokročilou technologii výroby čipů a to díky vysoké poptávce právě po těchto mobilních zařízeních. Jaký vliv bude mít navýšení výdajů na akciový graf společnosti, co o očekávané zvyšující se poptávce říká fundamentální a technická analýza? A jak si stojí společnost Samsung v porovnání se svým americkým rivalem Intelem? To vše si přiblížíme v tomto článku.

Načítání
Načítání
Koupit akcie SMSN! Váš kapitál může být ohrožen*

Logo sponzora Koupit!

Společnost Samsung ukázkově využívá ve svůj prospěch celosvětový nedostatek polovodičových čipů, a to díky získání speciálního vybavení na jejich výrobu pomocí extrémní ultrafialové litografie (EUV), což je metoda, která společnosti umožnuje vyrábět vlastní čipy. Tato inovativní technologie ovšem není levná. Společnost Samsung v loňském roce vykázala náklady na výrobu čipů ve výši 43,6 bilionu wonů (36,3 miliardy USD). Časový horizont návratnosti této investice ovšem společnost odmítla zveřejnit, s odvoláním na stále probíhající pandemii a problémy v dodavatelských řetězcích.

Poznámka

Čipy, které se mohou pomocí technologie EUV vyrábět využívají ve svých zařízeních i společnosti jako Huawei, AMD nebo NVIDIA.

Společnost Samsung si mohla dovolit investice do technologie výroby čipů díky rekordním tržbám, přičemž čistý příjem společnosti vzrostl v posledním kvartále roku 2021 na 10,64 bilionů wonů. Tržby společnosti v tomto období rostly o 23 %, což uvítali zaměstnanci, kterým byly vyplaceny speciální odměny. Balancování mezi růstem tržeb společnosti a výdaji na nové technologie výroby čipů shrnul ve svém prohlášení výkonný ředitel Jinman Han.

Jinman Han: “Stále existují různé proměnné, které by mohly letos ovlivnit nabídku a poptávku, včetně toho, jakým tempem se zmírní problém s dodávkami dílů, možnost dalšího zvýšení cen surovin a různá geopolitická rizika.”

Korejský gigant začátkem roku sesadil z trůnu Intel Corp. a získal titul největšího světového výrobce čipů z hlediska příjmů, poprvé od roku 2018. Prodej polovodičů Samsungu loni vzrostl o 31,6 % a představoval 13 % celosvětového podílu na trhu polovodičů, zatímco Intel zaznamenal 0,5% růst a získal 12,5 % podíl na trhu.

Technická analýza grafu

Akcie společnosti Samsung koncem roku zaznamenaly růst, který jak se zdá, byl spíše korekčním pohybem dlouhodobějšího poklesu. Akcie společnosti Samsung oslabily o téměř 30 %, nicméně z technického pohledu se nejedná o žádný drastický výprodej.

Zdroj: tradingview.com
Měsíční akciový graf společnosti Samsung
Měsíční akciový graf společnosti Samsung

Korekce klesajícího trendu v závěru roku 2021 byla vyvolána především technickou reakcí na hodnotu 50 % Fibonacciho retracementu. Tato dvouměsíční korekce je v současné době opět pomalu negována ve prospěch prodejců. Nejbližší supportní zóna se nachází na ceně 60 000 wonů (1 200 USD).

Jedná se o nejvýraznější support na celém cenovém grafu, což může působit jednak jako magnet pro prodejce, a jednak jako úroveň, na které budou chtít investoři tento titul nakupovat.

Závěr

Společnost Samsung se rozhodla využít “čipovou krizi” ve svůj prospěch a investovala do nejmodernějších zařízení na výrobu čipů. Tímto krokem se stala největším producentem této komodity na světě.

Tento krok ovšem vyvolává v investorech nejistotu ohledně profitability tohoto investičního projektu, protože stále přetrvává riziko uzavírání výrobních hal kvůli pandemii. Výprodej na akciovém grafu sice snížil cenu akcií poměrně výrazně, nicméně se může jednat spíš o technickou korekci růstového trendu za předpokladu, že si společnost Samsung udrží současné tempo růstu tržeb.

Líbil se vám tento článek?
2
0

Autor

Soukromý obchodník a investor, který se pohybuje na finančních trzích již od roku 2014. Obchoduje swingové obchodní strategie na forexu, akciích a komoditách. Mezi jeho oblíbené analytické nástroje patří především technická analýza cenového grafu. Své obchodní dovednosti podpořil také veřejnou equity svého obchodního účtu.

Martin získal titul Ph.D. z oboru financí a své znalosti a zkušenosti využívá nejen při vlastním obchodování, ale také při svých analýzách finančních trhů. Díky tomu může čtenářům předat mnoho drobných postřehů z chování trhů, které nemusejí být na první pohled zřejmé, ale tvoří tenkou hranici mezi úspěchem a neúspěch na finančních trzích.

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.