Finex.cz logo
Menu
Finex » Analýzy » Zlevní mobilní telefony Samsung díky nové technologii výroby mikročipů? Technická a fundamentální analýza akcie Samsung

Zlevní mobilní telefony Samsung díky nové technologii výroby mikročipů? Technická a fundamentální analýza akcie Samsung

Zlevní mobilní telefony Samsung díky nové technologii výroby mikročipů? Technická a fundamentální analýza akcie Samsung
Zdroj: depositphotos.com

Jihokorejský gigant, výrobce velmi oblíbených chytrých mobilních telefonů řady Galaxy, navyšuje výdaje na pokročilou technologii výroby čipů a to díky vysoké poptávce právě po těchto mobilních zařízeních. Jaký vliv bude mít navýšení výdajů na akciový graf společnosti, co o očekávané zvyšující se poptávce říká fundamentální a technická analýza? A jak si stojí společnost Samsung v porovnání se svým americkým rivalem Intelem? To vše si přiblížíme v tomto článku.

Akciový graf společnosti Samsung Electronics
CZK
USD
EUR
Normální osa
Logaritmická osa
1D
1W
1M
3M
6M
1Y
MAX

Společnost Samsung ukázkově využívá ve svůj prospěch celosvětový nedostatek polovodičových čipů, a to díky získání speciálního vybavení na jejich výrobu pomocí extrémní ultrafialové litografie (EUV), což je metoda, která společnosti umožnuje vyrábět vlastní čipy. Tato inovativní technologie ovšem není levná. Společnost Samsung v loňském roce vykázala náklady na výrobu čipů ve výši 43,6 bilionu wonů (36,3 miliardy USD). Časový horizont návratnosti této investice ovšem společnost odmítla zveřejnit, s odvoláním na stále probíhající pandemii a problémy v dodavatelských řetězcích.

Společnost Samsung si mohla dovolit investice do technologie výroby čipů díky rekordním tržbám, přičemž čistý příjem společnosti vzrostl v posledním kvartále roku 2021 na 10,64 bilionů wonů. Tržby společnosti v tomto období rostly o 23 %, což uvítali zaměstnanci, kterým byly vyplaceny speciální odměny. Balancování mezi růstem tržeb společnosti a výdaji na nové technologie výroby čipů shrnul ve svém prohlášení výkonný ředitel Jinman Han.

Jinman Han: "Stále existují různé proměnné, které by mohly letos ovlivnit nabídku a poptávku, včetně toho, jakým tempem se zmírní problém s dodávkami dílů, možnost dalšího zvýšení cen surovin a různá geopolitická rizika.“

Korejský gigant začátkem roku sesadil z trůnu Intel Corp. a získal titul největšího světového výrobce čipů z hlediska příjmů, poprvé od roku 2018. Prodej polovodičů Samsungu loni vzrostl o 31,6 % a představoval 13 % celosvětového podílu na trhu polovodičů, zatímco Intel zaznamenal 0,5% růst a získal 12,5 % podíl na trhu.

Technická analýza grafu

Akcie společnosti Samsung koncem roku zaznamenaly růst, který jak se zdá, byl spíše korekčním pohybem dlouhodobějšího poklesu. Akcie společnosti Samsung oslabily o téměř 30 %, nicméně z technického pohledu se nejedná o žádný drastický výprodej.

Měsíční akciový graf společnosti Samsung
Měsíční akciový graf společnosti Samsung
Zdroj: tradingview.com

Korekce klesajícího trendu v závěru roku 2021 byla vyvolána především technickou reakcí na hodnotu 50 % Fibonacciho retracementu. Tato dvouměsíční korekce je v současné době opět pomalu negována ve prospěch prodejců. Nejbližší supportní zóna se nachází na ceně 60 000 wonů (1 200 USD).

Jedná se o nejvýraznější support na celém cenovém grafu, což může působit jednak jako magnet pro prodejce, a jednak jako úroveň, na které budou chtít investoři tento titul nakupovat.

Závěr

Společnost Samsung se rozhodla využít "čipovou krizi" ve svůj prospěch a investovala do nejmodernějších zařízení na výrobu čipů. Tímto krokem se stala největším producentem této komodity na světě.

Tento krok ovšem vyvolává v investorech nejistotu ohledně profitability tohoto investičního projektu, protože stále přetrvává riziko uzavírání výrobních hal kvůli pandemii. Výprodej na akciovém grafu sice snížil cenu akcií poměrně výrazně, nicméně se může jednat spíš o technickou korekci růstového trendu za předpokladu, že si společnost Samsung udrží současné tempo růstu tržeb.

Ohodnoťte tento článek

Připojte se k diskuzi
Akcie
Komodity
Krypto
Indexy
ETF
Cena 24h
Tesla Inc. ---
N/A
ČEZ ---
N/A
Apple ---
N/A
Avast ---
N/A
Moneta ---
N/A
Komerční banka ---
N/A
RECENZE

TOP Akcioví brokeři

XTB logo
XTB★ 93 %
U 73 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
RoboMarkets logo
RoboMarkets★ 92 %
U 66.8 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
eToro logo
eToro★ 90 %
U 68 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Degiro logo
Degiro★ 89 %
Investování zahrnuje rizika ztrát.

Velký test: Investujeme vlastní peníze do investičních platforem

Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Sledujte nás na Facebooku, ať vám nic neunikne!
Facebook icon Jít na Facebook
Finex logo