Finex.cz logo
Menu
Finex » Analýzy » Zlato začalo bojovat, je na stole možnost pokračování v býčím trendu?

Zlato začalo bojovat, je na stole možnost pokračování v býčím trendu?

Zlato začalo bojovat, je na stole možnost pokračování v býčím trendu?
Zdroj: depositphotos.com

Zlato (XAU) v tomto týdnu nebývale překvapilo. Povedlo se vrátit nad klíčovou úroveň, kterou býci poměrně nedávno ztratili. Propad pod 1 678 USD/unce totiž z technického hlediska automaticky znamenal problém. Respektive možnost jakéhokoliv býčího pokračování markantně klesla. Avšak návratem kurzu nad řečenou úroveň se zlato zase vrátilo do hry.

Podíváme se tedy na cenové grafy futures trhu na zlato a zpracujeme si stručnou technickou analýzu. Jak máme ale ve zvyku, uvedeme si i krátce kontext, který tento trh dosti ovlivňuje.

Výnosy na dluhopisovém trhu strmě rostou

Růst výnosů na dluhopisovém trhu implikuje několik věcí. Jednak se utahuje měnové prostředí, což je protiinflační, a jednak roste lukrativnost dluhopisů jako takových. Protože logicky nesou větší výnos.

Utahující měnové prostředí krotí inflační očekávání. A když je inflační očekávání nízké, není potom motivace se zajišťovat v podobě drahých kovů jako je zlato. Zatímco slušný výnos (úrok) z těchto dluhopisů znamená silnou konkurenci pro zlato. Zlato je totiž dosti sterilní investice. Zlato vám žádný běžný výnos nepřinese. Jedině kapitálový, když jeho cena vzroste. Přitom je státní dluhopis tzv. risk free. Obecně vzato při koupi dluhopisu nic neriskujete a úrok máte jistý.

Výnosy na dvouletých státních dluhopisech
Výnosy na dvouletých státních dluhopisech
Zdroj: tradingview.com

A právě dluhopisový trh má, co se týče výnosů, velké pré. Výnosy na krátkodobých splatnostech (dvouleté) nyní dosahují úrovní z roku 2007. A vzhledem k současné měnové politice Federálního rezervního systému, se asi nad 5 % podíváme. A čím výš výnosy porostou, tím hůře pro zlato. Je třeba si uvědomit, že dluhopisy kupují instituce ve velkých objemech. A pro ně jsou to potom "easy money".

Zlato technicky zpátky ve hře

Zlato se nedávno propadlo pod klíčový S/R level 1 678 USD/unce. Klíčový byl v tom, že jsme zde měli zkušenost s mnoha velmi silnými kurzovými odrazy. To se ale změnilo v září, kdy býci naprosto selhali a úroveň vyloženě pustili. Moc velká obrana zde opravdu nebyla. Avšak po průlomu došlo ke zvratu. Kurz zamířil zpátky nahoru.

Týdenní graf futures na zlato
Týdenní graf futures na zlato
Zdroj: tradingview.com

Týdenní svíce z minulého týdne zavřela ve velmi slušné podobě. Ovšem objemy nebyly nic moc a hlavně close týdne skončilo právě pod 1 678 USD/unce. A je navíc běžné, že po průlomu supportu dojde k retestu zespoda. Tím se z bývalé podpory stane zase rezistence. Avšak v nynějším týdnu kurzový růst pokračoval. Díky tomu se trh se zlatem dostal definitivně zpátky nad klíčový support.

Denní graf futures na zlato
Denní graf futures na zlato
Zdroj: tradingview.com

Na denním grafu můžeme sledovat, že momentum bylo po několik dní vážně solidní. Během několika dnů kurz vzrostl o cca 7 %. A to není na tak velkém trhu vůbec málo. Všimněte si, že kurz zastavil svůj postup u horní hranice zakresleného kanálu. Aby mohli býci šponovat kurz zlata ještě výš, musí se z této klesající struktury vymanit.

Kurz se vyvíjí uvnitř klesajícího kanálu už od března. A je asi na čase, aby se poptávající strana pokusila o zlom. Jestli budou úspěšní, první vážnější rezistence je 1 765 USD/unce.

Závěrem

Investoři do zlata musí být z posledních více jak dvou a půl let dosti zklamaní. Všichni čekali, že zlato předvede silný býčí trend jako tomu bylo během předešlých inflačních období. Ale ono nic. To ovšem neznamená, že je zlato odepsané. Mějte na paměti, že inflační očekávání je hodně vrtkavé. A když zase vzroste, je to šance pro všechny býky na zlatě.

Ohodnoťte tento článek

Připojte se k diskuzi
Akcie
Komodity
Krypto
Indexy
ETF
Aktuální cena 24h
Tesla Inc. ---
N/A
ČEZ ---
N/A
Apple ---
N/A
Moneta ---
N/A
Komerční banka ---
N/A
Philip Morris ČR ---
N/A
Erste group ---
N/A
RECENZE

TOP Forex brokeři

eToro logo
eToro Reklama
U 79 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
XTB logo
XTB ★ 93 %
U 73 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
RoboMarkets logo
RoboMarkets ★ 92 %
U 66.8 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Trading212 logo
Trading212 ★ 88 %
U 68 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.

Velký test: Investujeme vlastní peníze do investičních platforem

Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Sledujte nás na Facebooku, ať vám nic neunikne!
Facebook icon Jít na Facebook
Finex logo