Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Zlato předvedlo v roce 2023 skvělý výkon. Dosáhne i letos značných výnosů?

Zlato předvedlo naprosto skvělý výkon v roce 2023. V následujících odstavcích si problematiku vysvětlíme a zodpovíme si, proč je zlato pro rok 2024 černým koněm.

Publikováno
Zlato předvedlo v roce 2023 skvělý výkon. Dosáhne i letos značných výnosů?
Zdroj: depositphotos.com

Zlato předvedlo naprosto skvělý výkon v roce 2023. Možná se nyní ptáte, co je skvělého na ročním zhodnocení ve výši přes 13 %, kterého žlutý kov dosáhl. Musíte to ovšem brát v kontextu makroekonomického prostředí, které v minulém roce, z několika hledisek, nebylo zlatu nakloněno.

V následujících odstavcích si problematiku vysvětlíme a zodpovíme si, proč je zlato pro rok 2024 černým koněm.

Mé poslední video, kde se dozvíte, jak v roce 2024 investovat

Úrokové sazby hrají u výkonnosti zlata hlavní úlohu

Výše úrokových sazeb a pricing (zacenění) v očekávání o jejich budoucí výši hraje jednu z hlavních úloh v případě cenového vývoje na trhu se zlatem. Úrokové sazby pokračovaly až do podzimu 2023 v růstu, což byl právě pro trh se zlatem velmi negativní faktor. Zároveň však po celý rok 2023 rostl terminal rate (konečná sazba), což se snaží trhy okamžitě propisovat do kurzů. Terminal rate stoupal od záři 2021, což posléze drželo zlato dost při zemi. Čerstvě ovšem nastala velká změna.

Poznámka

Terminal rate je mediánová hodnota na bodovém grafu. Podotýkám, že výhled není v žádném případě závazný. Výrazně se mění kvartál od kvartálu, protože Fed své modely upravuje o nová data.

Terminal rate pro rok 2024 totiž po dlouhé době poprvé klesl. Za zářijových úrovní na 5,1 % na prosincových 4,6 %. Trhy uvedenou změnu braly velmi pozitivně, protože dle nástroje Fed Watch se snaží propisovat mnohem větší pokles v úrokových sazbách ze strany americké centrální banky. A to o dvojnásobek.

Zdroj: zerohedge.com
Vývoj terminal rate pro rok 2024
Vývoj terminal rate pro rok 2024

Investoři do zlata berou výše popsanou změnu jako zásadní událost. Když v minulosti Fed definitivně ukončil cyklus růstu úrokových sazeb a poté nastal obrat směrem dolů, zlato poté excelovalo. Největší zhodnocení zlato zaznamenalo po finanční krizi z roku 2008 a to ve výši 189 %. Respektive od vytvoření vrcholu v základní sazbě.

Zdroj: incrementum.org
Cena zlata a vývoj základní sazby v USA
Cena zlata a vývoj základní sazby v USA

Zde je třeba upozornit na souvislost, kterou možná ne každý zcela chápe. Centrální banka mění svou měnovou politiku dle makroekonomického vývoje. Když vidí problém, začne úrokové sazby snižovat. Investoři zmíněné vědí, takže jakmile Fed agresivně uvolnil svou politiku, rostla motivace po zajištění se ve zlatě.

Zlato totiž miluje nestabilní makroekonomické prostředí. Kombinace vyšší inflace, stagnujícího HDP, problémů ve finančním sektoru a neschopnosti měnové autority zajistit stabilitu, přináší na zlatě největší výnosy.

Proto osobně doufám, že zlato neposílí během následujících let třeba o 500 %, protože by to mohlo odrážet velké problémy reálného světa. Trh se zlatem funguje v tomto případě jako takové zrcadlo.

Zlato pokračuje v býčím trendu

Přestože inflace v minulém roce rapidně klesala, úrokové sazby pokračovaly až do podzimu 2023 v růstu a narativ se soft landing (měkké přistání) americké ekonomiky se ke konci roku začal stávat dominantním, zlato v roce 2023 posílilo o více jak 13 %. Prismatem dlouhodobého grafu tudíž pokračujeme v býčím trendu. Oproti roku 2021 a 2022 tu máme zřetelné zlepšení.

Poznámka

Soft landing, v kontextu americké ekonomiky, nemá všeobecnou přijímanou definici. Osobně chápu měkké přistání jako větší snížení tempa růstu HDP a mírný růst nezaměstnanosti. Zmiňuji tedy hledisko kvantitativní.

Zdroj: tradingview.com
Zlato na ročním grafu
Zlato na ročním grafu

Může se to proto zdát jako jistá investice, ale není tomu tak. V silách investora je akorát kontrola rizika. To je to jediné, nad čím máte moc. Na druhou stranu, podle mého názoru, je riziko na trhu se zlatem v současnosti velmi malé. Za to argumenty pro jeho růst jsou vskutku robustní a zároveň je jich mnoho.

Závěrem: Jsou i lepší alternativy ke zlatu

Zlato je samo o sobě velmi sterilní investice, se kterou jsou spojeny určité náklady. I když si koupíte ETF, které má držet zásoby zlata, stejně jsou tam náklady. Ačkoliv jsou relativně malé. U fyzického zlata je to ještě horší, protože když ho máte více, musíte si platit za jeho uložení.

Když si kovy necháte doma, je třeba investovat do dostatečně odolného trezoru a mít nějaké zabezpečení celé domácnosti.

Pro mne osobně jsou ideální alternativou akcie těžařů zlata. Pro obyčejného retailového investora stačí bohatě ETF zaměřené na seniorní těžaře zlata. Ještě je možnost mít zainvestováno v juniorních těžařích, ale u nich roste riziko.

Krom jiného pak těžaři zlata spadají mezi dividendové akcie, z čehož plyne pravidelný výnos. A když si vyberete akumulační ETF, dividendy se budou rovnou reinvestovat v rámci fondu. Tudíž je to z daňového hlediska velmi lákavé.

Zdroj: tradingview.com
Spotový trh se zlatem a index pro těžaře.
Spotový trh se zlatem a index pro těžaře.

Nesmím ještě zapomenou uvést poslední klíčový fakt. Těžaři zlata v posledních letech znatelně zaostávali za trhem zlata. Zatímco zlato překonalo své historické maximum z roku 2011 již před několika lety, index pro těžaře je daleko pod svým maximem z roku 2011. Tudíž je zde potenciál výnosů znatelně vyšší.

Staňte se součástí naší investiční rodiny na Discordu

Naše komunita je místem, kde se setkávají nováčci i vášniví obchodníci a zkušení investoři. Sdílejte své obchodní tipy, strategie a bavte se o aktuálních událostech na trzích. Každý den je novou příležitostí a každý člen naší komunity může přinést jedinečný pohled na svět financí.

Připojte se k nám a objevte sílu kolektivní moudrosti, která vám pomůže dosáhnout vašich investičních cílů. S námi není obchodování jen o číslech, ale o společenství, které vám dává klíč k úspěchu!

Pokud s Discordem teprve začínáte, připravili jsme pro vás také stručný návod, jak ho používat.

Líbil se vám tento článek?
4
1

Autor

Vystudovaný ekonom a znalec díla Adama Smithe, Davida Ricarda a Johna Keynese, který publikuje obsah o technické analýze kapitálových trhů, fundamentální analýze, makroekonomii a měnové politice.

Jaroslav je přesvědčen, že právě tyto disciplíny jsou zásadní pro pochopení celého kontextu finančního trhu, a snaží se čtenáře vybavit ucelenou myšlenkovou mapou pro přemýšlení nad finančním světem.

“Pro investory je důležitý komplexní znalostní základ, díky kterému může každý minimalizovat rizika.”

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 76-78 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
U 68 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Investování zahrnuje rizika ztrát.‎