Rok 2020 byl pro všechny obchodníky na burze nesmírně zajímavý. Po čtyřech relativně klidných letech zajištěných především politickou vizí Donalda Trumpa, kdy se akciím dařilo a svět byl stabilní, co se týče válečných konfliktů, přišel koronavirus. Ten způsobil několik velkých burzovních propadů, poslal dokonce do záporu kontrakt na lehkou americkou ropu a zastavil ekonomiku na několik měsíců.
Zatímco akciové indexy se z krize díky zásahu centrálních bank velmi rychle oklepaly a i navzdory krizi si mnoho světových indexů vytvořilo nová maxima, u komodit bude návrat k normálu trvat mnohem déle.
Pojďme se společně podívat na to, jak a kterým komoditám se dařilo v uplynulém roce 2020.
Obsah článku
Komodity a tisk peněz
Zde je právě velký rozdíl mezi komoditami a akciemi. Cenu akcií přímo ovlivňují zásahy centrální banky. Cena komodit je z velké části daná reálnou poptávkou na trhu. Mnohem více tak ukazuje na reálný stav věcí než cena akcií. Centrální banky se rozhodly řešit krizi tiskem nových bankovek.
U komodit spočívá rozdíl právě v tom, že novou ropu, zlato nebo měď vytisknout nelze. To je podle nás klíčová myšlenka pro pochopení jejich cen v roce 2020 a hlavně v roce nadcházejícím, kdy budeme zažívat negativní důsledky politiky kvantitativního uvolňování (co je kvantitativní uvolňování?).
Peněžních zásob máme nekonečné množství, což však neplatí právě pro suroviny. Jejich naleziště a doly jsou ve světě čím dál vzácnější. I když se najdou nové, porostou náklady na těžbu, vybudování infrastruktury, zvyšuje se také cena práce horníků nebo důlního vybavení.
Podinvestovaný těžební průmysl
Investice do důlní techniky bude v nastávajících letech velmi důležitou položkou. Ceny komodit byly před krizí 2020 spíše nízké. Velké společnosti, a to především ropné, každý rok ubíraly z rozpočtů na inovace a investice do obnovy těžebních parků. Tato situace má za následek chronické podinvestování těžebního sektoru. Právě ve chvíli, kdy dojde k ekonomické obnově, vzroste prudce poptávka.
Investor však musí vědět, že cenu komodit určují kontrakty na volné suroviny na trhu. Ty představují pouze menší část vytěžených surovin.
Většina je totiž předmětem ročních nebo i delších kontraktů mezi těžaři a spotřebiteli. Například letecké společnosti nakupují roční zásobu ropy pouze jednou do roka. Tím zabraňují výkyvům cen a umožní kalkulaci svých nákladů po celý rok. Tyto obchody se dějí mimo hlavní akciové trhy, a proto jsou málo kurzotvorné. Vliv na cenu má tedy hlavně aktuální poptávka po volné surovině.
Inflace bude podporovat růst cen komodit
Obecně proto můžeme říct, že vlivem nedostatku investicí a tištěných peněz by měly komodity v následujícím roce růst. Určitě bude existovat tlak na to, aby ceny prvotních surovin stoupaly, protože by to pomohlo roztočit kola inflace v západních ekonomikách. Centrální banky několikrát jasně prohlásily, že si rozumnou inflaci přejí. Právě růst komodit by byl schůdnou cestou pro všechny. Inflace by rostla a těžaři by konečně mohli zažít lepší léta.
Otázkou však je, jak se k těmto problémům postaví administrativa Joe Bidena anebo EU, která chce především přejít na zelenou energii. To znamená docílit odklonu od používání tradičních fosilních paliv k obnovitelným zdrojům. Nechme stranou debatu o proveditelnosti tohoto plánu. Co by však investory mohlo znepokojovat, jsou nové typy daní na staré druhy energie a jejich získávání. I přes toto nebezpečí prostor k růstu cen komodit existuje.
Jak s komoditami obchodovat?
Ještě, než začneme probírat jednotlivé komodity, připomeňme, že obchodování s nimi není zase tak jednoduché. Páky na nákup jednotlivých surovin samozřejmě existují, ale po investorovi to vyžaduje mít relativně velké prostředky a pojí se s tím taktéž velká míra rizika. Více si o tomto druhu obchodování můžete přečíst zde – CFD kontrakty.
Další možnou alternativou jsou různé ETF, které kopírují cenový vývoj komodit. Problém však zůstává stejný, protože ceny na burze nejsou jen za množství dané suroviny, ale jedná se také o kontrakty, kterým končí doba platnosti. ETF tak musí své pozice prodat, jakmile kontrakt skončí. Tato skutečnost se negativně projeví i na ocenění fondu.
Ohledně cen komodit je tedy velmi těžké spekulovat v dlouhodobém horizontu. Zajímavou alternativou jsou nicméně akcie firem, které se těžbou buď přímo zabývají, vlastní doly nebo distribuční síť či dodávají těžební vybavení. Právě tyto společnosti bychom měli v roce 2021 sledovat.
Komodity můžete bezpečně obchodovat například u tohoto brokera:
94 %
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 74 % účtů retailových investorů peníze.
Jak si tedy vedly komodity v roce 2020?
Ropa Brent: Roční výnos -24 %
Z pohledu ročního výnosu byla nejztrátovější právě ropa Brent. Nepomohlo jí ani to, že od konce října 2020 v podstatě roste každý den. Přestože ropa zakončí obchodování na hodnotě více než 50 dolarů za barel, i tak to bude mít daleko k cenám z roku 2019, které dosahovaly i 66 dolarů za barel.
Přesto má ropa dobré vyhlídky. Odhaduje se, že koronavirus snížil její spotřebu o 9 procent. Tento pokles však není systémový, ale násilný, protože ho způsobilo omezení dopravy. Až se situace vrátí do normálu, je pravděpodobné, že poptávka znovu poroste. Růst potáhnou především asijské země – Čína a Indie, které patří k zemím, kde spotřeba ropy poroste. Evropská unie se snaží spotřebu omezovat, takže i přes svou velikost tento trh ztrácí dynamiku.
Ropa WTI: Roční výnos -21 %
Pro americkou lehkou ropu platí v podstatě totéž jako pro Brent. Pouze je WTI mnohem více obchodovaná na americké burze skrze kontrakty. Tato skutečnost způsobila, že se WTI prodávala za záporné hodnoty. Jinak řečeno, kdo se přihlásil ke koupi WTI, nejenže ji získal zadarmo, ale navíc dostal i zaplaceno. V čem byl tedy problém, proč o ni nebyl takový zájem?
Ropa totiž evidentně zdarma nebyla. V důsledku obchodování na kontrakty nebylo ve skladech místo a obchodníci je potřebovali vyprázdnit. K ropě jste sice dostali příplatek, ale pod podmínkou, že ji budete schopni skladovat. Proto i přes lákavou nabídku ji mnoho burzovních obchodníku nevyužilo, protože věděli, že by jim do sídla firmy přivezli několik tisíc barelů. V každém případě přinesl rok 2020 zápornou cenu lehké americké ropy.
Platina: Roční výnos +9,6 %
Platina má za sebou velmi slušný rok. Sice se téměř 10 procentní roční nárůst, ve srovnání s ostatními tradičními komoditami jako zlato nebo stříbro, zdá málo, jenže platina tak jako stříbro není jen drahý kov na uchování hodnoty, ale používá se i v průmyslu.
Především je potřebná k výrobě katalyzátorů – přes 45 procent světové produkce platiny. Na výrobu šperků se pak spotřebuje okolo 34 procent a 10 procent platiny se použije v chemickém průmyslu. Zbytek produkce má různá využití napříč obory. Platina jako průmyslový kov zažila obrovský propad na konci března, kdy se její cena pohybovala na 615 dolarech za unci. Dnes se běžně prodává za více než 1000 dolarů. Kdo neztratil hlavu a nakupoval v březnu, je dnes více než spokojen.
Hliník: Roční výnos +11,2 %
Hliník přesně ukazuje, že je současná průmyslová poptávka silná a tažená především Asií. Vlivem útlumu těžby způsobeného covidem je v současnosti na trhu méně hliníku. Jeho cena tak bude logicky růst. Tak jako všechny průmyslové komodity se svého dna dotkl na konci března. Od té doby nepřetržitě roste. Pokud se z technického pohledu hliníku podaří prorazit úroveň 2100 dolarů za tunu, nic mu nebrání v cenovém růstu.
Nikl: Roční výnos +19,6 %
Ještě lépe, než hliník je na tom nikl. Tak jako hliník má široké využití od strojírenství po stavebnictví. Pokud bude rok 2021 rokem investování, nikl půjde ještě více nahoru. Produkce a tím pádem i jeho spotřeba roste, avšak zásoby jsou jako u každého přírodního bohatství omezené. Hrozba nedostatku niklu je pravděpodobná ve střednědobém horizontu. Otázkou je, jak moc bude muset cena tohoto kovu vystoupat, aby byl nahrazen levnější variantou?
Zlato: Roční výnos +21,4 %
O zlatu se během tohoto roku často psalo. Při propadech trhů a všeobecné nejistotě zlato překonalo magickou hranici 2000 dolarů za unci. Následně konec roku znamenal jeho ústup z historických hodnot na hranici 1900 dolarům za unci.
Připomene si však jev, který se opakoval v posledním čtvrtletí roku 2020 často. Při náhlých výprodejích na burze cena zlata buď stagnuje nebo klesá. Jak to vysvětlit? Když se často předpokládá, že při výrazném poklesu akcií se investoři automaticky mají vrhnout na zlato, aby ochránili své investice. Odpověď je prostá. Před tím, než začnou budovat obrané pozice, vrátí se investoři k hotovosti a pak vyčkávají jeden nebo tři dny s připravenou hotovostí. Prozatím se propad vždy zastavil a investoři se hned vrátili k akciím, aniž by přikoupili zlato. Zlato poroste teprve v případě, že budou propady trvat delší dobu. Jak investovat do zlata?
Měď: Roční výnos +26 %
Z obnovy poptávky z průmyslových kovů zatím nejvíce profituje měď. Na grafu můžeme pozorovat růstovou tendenci jak z učebnice technické analýzy. V podstatě od konce března, kdy si měď sáhla na své cenové dno, nepřetržitě roste. Pokud vakcína zajistí oživení spotřeby, bude růst pokračovat i následující rok.
Stříbro: Roční výnos +44,3 %
Nejziskovější komoditou roku 2020 bylo stříbro. Důvod je jednoduchý. Investoři stříbro často opomíjejí, ovšem zcela neprávem. Stříbrný kov má dvě výhody. Jednak je jeho kurz spjatý s cenou zlata. Pokud zlato roste, stříbro ho bude následovat. Stříbro i zlato jsou považované za investice k ochránění hodnoty v čase krize.
Jelikož zlato v roce 2020 rostlo, stříbro nezůstalo pozadu. K této výhodě však musíme připočíst, že se stříbro využívá i v průmyslu. Proto dokázalo rychleji růst než zlato. Poptávka po průmyslově využitelných kovech rostla od konce března. Stříbro se tak pro rok 2020 stalo vítěznou komoditou. Jak investovat do stříbra?
Jak se vydařilo obchodování s komoditami vám? Které komodity budou podle vás nejvýhodnější v roce 2021? Pokud vás komodity zaujaly, začít obchodovat můžete ještě dnes.
Diskuze (0 komentářů)
Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.