Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Warren Buffett varuje: Akcie mohou spadnout o desítky procent!

Wall Street oslavuje růst, ale varovná čísla říkají něco jiného. Buffettův indikátor i Shillerovo P/E ukazují, že přehřátý trh může narazit na strop!

Warren Buffett varuje: Akcie mohou spadnout o desítky procent!
Zdroj: Midjourney AI

Již více než dva roky vládnou na Wall Street optimisté. Od začátku roku 2023 vzrostly indexy Dow Jones, S&P 500 a Nasdaq 100 do pátečního uzavření trhů o 30 %, 55 % a 95 %.

Býčí trh na americkém akciovém trhu byl poháněn souhrou několika faktorů, mezi něž patří:

I když je katalyzátorů růstu stále dostatek, zdá se, že je akciový trh na cestě ke střetu s historií.

Vývoj hodnoty indexů Dow Jones, S&P 500 a Nasdaq 100 od začátku roku 2023

Aktuální cena
Změna
Načítání
Načítání
Načítání
Načítání
Načítání
Načítání
Načítání
Načítání
Načítání
Obchodujte u XTB Váš kapitál může být ohrožen

Logo sponzora Obchodovat!

Více než 150 let historie naznačuje problémy

Vždy budou existovat prediktivní ukazatele nebo datové body, které předznamenávají potíže pro americkou ekonomiku nebo akciový trh.

Například v roce 2023 došlo k prvnímu výraznému poklesu americké peněžní zásoby M2 od Velké hospodářské krize. Možná nic však nezní tak varovně jako jeden z oblíbených nástrojů oceňování na Wall Street.

Když většina investorů přemýšlí o ocenění, pravděpodobně se jim vybaví poměr ceny k zisku (P/E).

Poměr P/E, tedy podíl ceny akcie společnosti a jejího zisku na akcii za posledních 12 měsíců, nabízí investorům rychlý způsob, jak posoudit ocenění akcie ve srovnání s jejími konkurenty a širším trhem.

Jednoduchý poměr P/E však může být snadno zkreslen růstovými akciemi a šokovými událostmi či ekonomickými poklesy.

Mnohem přesnějším měřítkem relativního ocenění akciového trhu je Shillerův poměr P/E indexu S&P 500, známý také jako cyklicky upravený poměr P/E (poměr CAPE).

Info

Shillerův poměr P/E vychází z průměrných zisků očištěných o inflaci za předchozích 10 let, což znamená, že šokové události a recese nezkreslují výsledky tak, jako je tomu u tradičního poměru P/E.

Přestože Shillerův P/E získal uznání až koncem 90. let, jedná se o nástroj pro oceňování, který byl zpětně testován 154 let.

Zdroj: multipl.com
Dlouhodobý vývoj CAPE indexu S&P 500

K pátečnímu závěrečnému zvonění činil Shillerův P/E indexu S&P 500 37,90 bodu, což je jen o málo méně než jeho nejvyšší hodnota (38,89 bodu) během současné býčí rallye a více než dvojnásobek průměrné hodnoty 17,21 bodu od ledna 1871.

Současný býčí trh je teprve třetím případem v historii, kdy Shillerovo P/E indexu S&P 500 překročilo hodnotu 38 bodů.

Dalšími dvěma případy jsou prosinec 1999 (44,19 bodu) a první týden ledna 2022 (těsně nad 40 body).

Historicky nejvyšší hodnota předcházela splasknutí dotcom bubliny, která vymazala 49 % hodnoty indexu S&P 500 a 78 % hodnoty indexu Nasdaq Composite.

Info

Od roku 1871 se vyskytlo pouze šest případů, včetně současného, kdy Shillerovo P/E překročilo hodnotu 30 bodů alespoň dva měsíce po sobě.

Po každém z předchozích pěti případů ztratily indexy Dow Jones, S&P 500 a/nebo Nasdaq Composite mezi 20 % a 89 % své hodnoty.

Buffettův indikátor slouží také jako zlověstné varování

Shillerovo P/E ratio indexu S&P 500 není jediným nástrojem pro oceňování, který na Wall Street zní jako varování.

Do historie se zapsal i ukazatel ocenění, o němž generální ředitel společnosti Berkshire Hathaway Warren Buffett v rozhovoru pro časopis Fortune v roce 2001 hovořil jako o “pravděpodobně nejlepším jediném ukazateli toho, jak si ocenění v daném okamžiku stojí”.

Tento ukazatel, který se stal známým jako “Buffettův indikátor”, představuje podíl celkové tržní kapitalizace všech amerických akcií a hrubého domácího produktu (HDP) USA.

Při zpětném testování od roku 1970 dosahuje Buffettův indikátor v průměru hodnoty 85 % – tj. celková hodnota všech akcií se rovná zhruba 85 % HDP USA.

Zdroj: longtermtrends.net
Dlouhodobý vývoj Buffettova indikátoru

V uplynulém týdnu dosáhl Buffettův indikátor historického maxima 207,24 %, což představuje zhruba 144% prémii k 55letému průměru tohoto ukazatele ocenění.

Po úpravě o údaje o HDP za čtvrté čtvrtletí je dokonce vyšší než v prosinci, kdy se poprvé poukazovalo na předchozí historické maximum Buffettova indikátoru.

Předchozí rekordní maxima Buffettova indikátoru, které byly (v té době) výrazně nad jeho historickým průměrem, nakonec nevěstily pro akciový trh nic dobrého.

Například vrcholu nad 195 % dosáhl těsně předtím, než se zformoval medvědí trh v roce 2022, a více než 166 % dosáhl před začátkem bleskového krachu, který způsobila pandemie COVID-19.

Info

Ačkoli Shillerovo P/E ratio indexu S&P 500 ani Buffettův indikátor nejsou v žádném případě nástrojem pro časování, mají bezchybnou historii předpovědi budoucího poklesu hlavních amerických indexů.

Čas a perspektiva mohou na akciovém trhu změnit vše

Na jedné straně může vyhlídka na výrazný pokles akciového trhu znít děsivě – zejména pro začínající investory, kteří ještě nepřežili skutečný pokles akcií.

Na druhou stranu perspektiva investorů může vše změnit.

Například společnost Crestmont Research každoročně aktualizuje rozsáhlý soubor dat, který vypočítává klouzavé 20leté celkové výnosy (včetně dividend) referenčního indexu S&P 500 od počátku 20. století.

Index S&P 500 pochází z roku 1923, ale výzkumníci byli schopni sledovat výkonnost jeho složek v jiných hlavních indexech až do roku 1900.

Získali tak 106 klouzavých dvacetiletých období s koncovými roky od roku 1919 do roku 2024.

Zdroj: crestmontresearch.com
Výnos indexu S&P 500 během klouzavých 20letých období

Soubor dat společnosti Crestmont Research ukázal, že všech 106 klouzavých dvacetiletých období přineslo kladný celkový výnos.

Investor, který by si koupil burzovně obchodovaný fond, který by kopíroval výkonnost indexu S&P 500 v kterémkoli okamžiku od roku 1900, a jednoduše by tuto pozici držel po dobu 20 let, by vydělal ve 100 % času.

Sílu perspektivy na Wall Street dokládá i analýza společnosti Bespoke Investment Group.

V červnu 2023, krátce poté, co bylo potvrzeno, že se index S&P 500 nachází v novém býčím trhu, zveřejnila společnost Bespoke soubor dat , který porovnával délku každého býčího a medvědího trhu pro tento široce založený index od počátku Velké hospodářské krize.

Toto zhruba 94leté období zahrnovalo 27 samostatných býčích a medvědích trhů.

Zdroj: x.com
Délky medvědích a býčích trhů v indexu S&P 500 od září 1929

Podle výpočtů společnosti Bespoke trval průměrný medvědí trh pouze 286 kalendářních dnů, což je přibližně 9,5 měsíce. Navíc nejdelší pokles medvědího trhu trval 630 kalendářních dní v polovině 70. let.

Typický býčí trh indexu S&P 500 vydržel 1 011 kalendářních dní (zhruba dva roky a devět měsíců).

Přes polovinu (14 z 27) všech býčích trhů přitom trvalo déle než nejdelší medvědí trh.

Bez ohledu na to, co jakýkoli prognostický nebo oceňovací nástroj naznačuje, že se s akciemi stane v krátkodobém horizontu, čas a perspektiva bezchybně předpovídají dlouhodobý růst indexů Dow Jones, S&P 500 a Nasdaq Composite.

Staňte se součástí naší investiční rodiny na Discordu

Naše komunita je místem, kde se setkávají nováčci i vášniví obchodníci a zkušení investoři. Sdílejte své obchodní tipy, strategie a bavte se o aktuálních událostech na trzích. Každý den je novou příležitostí a každý člen naší komunity může přinést jedinečný pohled na svět financí.

Připojte se k nám a objevte sílu kolektivní moudrosti, která vám pomůže dosáhnout vašich investičních cílů. S námi není obchodování jen o číslech, ale o společenství, které vám dává klíč k úspěchu!

Pokud s Discordem teprve začínáte, připravili jsme pro vás také stručný návod, jak ho používat.

Líbil se vám tento článek?
2
0

Autor

Publicista a aktivní investor s více než desetiletou praxí preferující strategii hodnotového investování.

O investování a finanční trhy se začal zajímat v roce 2013, kdy si prošel náročnou zkušeností jako aktivní denní obchodník. Tato negativní zkušenost vedla k hlubšímu studiu, které mu v následujících letech umožnilo dlouhodobě a úspěšně investovat.

Ve své strategii kombinuje pasivní a aktivní přístup s důrazem na akciové trhy. Inspiraci čerpá z metod Warrena Buffetta a Benjamina Grahama, stejně jako od českého investora Daniela Gladiše. Svým čtenářům předává nabyté vědomosti prostřednictvím článků zaměřených na investiční strategie, psychologii obchodování a analýzy jednotlivých akcií

„Největším nepřítelem investora jsou jeho vlastní emoce.“ – Benjamin Graham

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat