Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Warren Buffett se neřídí svou vlastní radou – A je díky tomu bohatší!

Publikováno
Warren Buffett se neřídí svou vlastní radou – A je díky tomu bohatší!
Zdroj: Midjourney AI

Warren Buffett v průběhu let pronesl mnoho pamětihodných výroků. Mnoho z nich se pak stalo doslova investorským koloritem. Jeden z nich, který napsal v roce 1996 ve svém dopise akcionářům společnosti Berkshire Hathaway zní následovně: “Pokud nejste ochotni vlastnit akcie 10 let, nepřemýšlejte o tom, že byste je vlastnili 10 minut.”

To přesně vystihuje to, co byste očekávali od legendárního investora známého svým dlouhodobým smýšlením typu “kup a drž“. Jedná se o stejného člověka, který kdysi prohlásil, že jeho oblíbená doba držení akcií je navždy. Pravděpodobně byste si také mysleli, že Buffett vždy praktikoval to, co kázal.

Věštec z Omahy se však v tomto směru neřídí svými vlastními radami zdaleka tak často, jak byste možná očekávali. A ve skutečnosti díky tomu zbohatl.

Kolik akcií ze současného portfolia Berkshire Hathaway by prošlo “desetiletým testem”?

Pokud chcete znát odpověď na otázku položenou výše, stačí se podívat na formulář 13F společnosti Berkshire Hathaway za třetí čtvrtletí roku 2012. Ten musí společnosti spravující více než miliardu dolarů aktiv každý kvartál předkládat americké komisi pro cenné papíry. Jednoduše v něm najdete, jaké akcie Berkshire Hathaway drželo v této době. Podíváte-li se pak na složení portfolia Berkshire Hathaway za třetí čtvrtletí roku 2022, zjistíte, kolik z akcií, které Buffett vlastnil (prostřednictvím svého podílu v Berkshire) před deseti lety, bylo v jeho portfoliu i v době tohoto regulatorního podání.

Ve třetím čtvrtletí 2012 vlastnila Berkshire 37 akcií. Pouze 15 z těchto akcií bylo v portfoliu konglomerátu i o 10 let později.

To samozřejmě neznamená, že Buffett nevlastnil zbylých 22 akcií po dobu 10 let. Koneckonců je mohl nakoupit dávno před rokem 2012. Přesně to byl případ sedmi z nich. V úvahu přicházely i další neobvyklé scénáře. Jednu z těchto akcií z roku 2012 (Precision Castparts) Berkshire v průběhu doby plně převzala. Na druhé straně Buffett v tomto období prodal akcie společnosti Viacom, aby je na začátku roku 2022 koupí akcií Paramount Global získal zpět. (Viacom se později stal ViacomCBS a v únoru 2022 se přejmenoval na Paramount Global.

Načítání
Načítání
Kupte si akcie PARA Váš kapitál může být ohrožen*

Logo sponzora Koupit!

Tři ze společností, v nichž Berkshire vlastnila akcie ještě v roce 2012, pak byly později koupeny a převedeny do soukromého vlastnictví – USG, Wabco a The Washington Post. Tyto akcie by nemohl vlastnit ani dnes, i kdyby chtěl.

Přesto však Buffett nedržel 11 akcií z portfolia Berkshire ve třetím čtvrtletí roku 2012 alespoň 10 let. To je téměř 30 % z celkového počtu akcií, které tehdy vlastnil. To nás přivádí k otázce, zda jeho rozhodnutí prodat tyto akcie byly chytré kroky.

Jednoduchá analýza Buffettových rozhodnutí prodat

Při analýze Buffettových rozhodnutí o předčasném prodeji některých akcií, lze postupovat velmi složitě, nebo zvolit jednoduchý přístup, který asi nebude úplně exaktní, nicméně vypovídající hodnotu mít bude.

Je prakticky nemožné odhadnout, co Buffett udělal s penězi vydělanými z těchto prodejů. Lze však jednoduše porovnat výkonnost všech akcií v portfoliu Berkshire ve 3. čtvrtletí 2012, které Buffett nedržel alespoň 10 let, s tím, jak si vedla samotná Berkshire mezi koncem 3. čtvrtletí 2012 a koncem 3. čtvrtletí 2022.

Co zjistíte? Pouze dvě z 11 akcií, které Buffett prodal, aniž by je držel 10 let, dosáhly na konci třetího čtvrtletí roku 2022 vyššího celkového výnosu než BerkshireDeere a Verisk Analytics.

Závěr je takový, že Buffett z toho zřejmě vyšel celkově lépe, když tuto skupinu akcií prodal, místo aby je držel 10 let. Je bohatší, protože dogmaticky nekupoval a nedržel.

Načítání
Načítání
Kupte si akcie Deere & Co Váš kapitál může být ohrožen*

Logo sponzora Koupit!

Odzvonilo dlouhodobé investiční strategii?

Rozhodně není na místě dlouhodobou investiční strategii odepisovat. Za prvé, Buffett ve svých předchozích prohlášeních také často slovíčkařil, přičemž doslova netrval na tom, že by investoři měli držet akcie vždy alespoň 10 let. Pouze řekl, že byste měli být ochotni vlastnit akcie po tak dlouhou dobu.

Skutečnost je taková, že můžete mít dlouhodobé smýšlení, i když některé akcie nedržíte zvlášť dlouho.

Je nepravděpodobné, že Buffett tehdy koupil některou z těchto akcií, aniž by byl ochoten ji vlastnit alespoň deset let. Dynamika podnikání se však může změnit. A je možné, že i Věštec z Omahy udělá chybu. Buffett si tak možná ani akcie, které nedávno přidal do portfolia Berkshire, nenechá 10 let. I kdyby tomu tak bylo a cenné papíry některých společností skutečně prodal dříve, než uplyne dekáda, jeho rada akcionářům Berkshire z roku 1996 je stále aktuální. Buďte ochotni nakupovat a držet akcie dlouhodobě. Nechte své vítěze běžet. Pokud se však váš předpoklad pro nákup akcie změní, prodejte je. Koupit a držet akcie nemusí nutně znamenat koupit a doufat.

Líbil se vám tento článek?
5
0

Autor

O investování a finanční trhy se zajímám od roku 2013. Krátce na to jsem se spálil jako aktivní day trader. Zaplacené „školné“ se mi však celkem vyplatilo. Vrhnul jsem se do studia a od roku 2017 dlouhodobě investuji, přičemž v rámci své strategie kombinuji pasivní a aktivní investiční přístup s výhradním zaměřením na akciové trhy.
Inspirací mi jsou především Warren Buffett a jeho učitel Benjamin Graham, z českých investorů pak Daniel Gladiš. Nabyté vědomosti se snažím předávat čtenářům, přičemž se nejraději věnuji textům o investičních strategiích, psychologii obchodování a analýzám jednotlivých akcií.

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 77 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Při investování a obchodování hrozí ztráty. Vaše investice mohou stoupat i klesat a můžete získat zpět méně, než jste investovali.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Investování zahrnuje rizika ztrát.‎