Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Víte, co je DePIN? Jde o nejnovější kryptoměnový trend a narativ

Decentralizované sítě propojují fyzickou infrastrukturu s jejími uživateli, využívají při tom blockchain a odměňují v kryptoměnách. Nejde o sci-fi vizi.

Víte, co je DePIN? Jde o nejnovější kryptoměnový trend a narativ
Zdroj: pintukripto.com

DePIN je zkratka pro decentralizované sítě fyzické infrastruktury (Decentralized Physical Infrastructure Networks). Jedná se o technologii využívající blockchain a tokeny k budování a správě sítě fyzické infrastruktury v reálném světě.

Jak DePIN sítě fungují?

Představte si decentralizovaný Uber pro infrastrukturu. Uber umožňuje propojení poskytovatelů služeb s uživateli. Majitelé aut poskytují zdroje, tedy vozidla a řízení, a uživatelé za ně platí. Jejich platby si pak rozdělí Uber a samotní řidiči.

Tradiční model infrastruktury je centralizovaný. Velké společnosti vlastní a spravují infrastrukturní aktiva jako jsou elektrárny, telekomunikační věže nebo silniční sítě. Uživatelé pak platí za přístup k těmto aktivům.

U DePIN projektů jen chybí prostředník, který by odkrajoval část plateb. Propojení zde zajišťuje síť a tak je fungování decentralizované a demokratizované.

Poskytovatelé jsou za sdílení svých prostředků odměňováni kryptoměnami. Tokeny síti slouží jako motivace k udržení a rozšiřování infrastruktury.

DePIN sítě se skládají ze tří hlavních komponent:

  • fyzické infrastruktury: např. solární panely, datová úložiště, vysílače…
  • middleware: prostřední vrstva, která propojuje infrastrukturu s blockchainem; shromažďuje data o aktivitách infrastruktury a odesílá je do blockchainu,
  • blockchain: distribuovaný registr, který ukládá data o infrastruktuře a transakcích, zajišťuje bezpečnost a transparentnost sítě a distribuci odměn.

Výhody DePIN

  • Decentralizace: DePIN sítě jsou odolnější vůči výpadkům a manipulaci, protože nejsou závislé na jediném subjektu.
  • Horizontální škálovatelnost: DePIN sítě se snadno přizpůsobují měnící se poptávce. Nové zdroje lze snadno integrovat do sítě.
  • Spravedlivé ceny: DePIN sítě obvykle nabízejí nižší ceny díky sníženým nákladům na provoz platformy a transparentnějšímu cenovému modelu.
  • Možnost připojení pro každého: Kdokoliv může přispět svými prostředky do DePIN sítě a kdokoliv může využívat její služby.

Helium (HNT)

Helium (HNT) buduje decentralizovanou síť hotspotů pro bezdrátové připojení IoT (internet of things) zařízení a mobilních telefonů. Poskytovatelé hotspotů jsou odměňováni tokeny HNT za sdílení svého internetového připojení.

Síť Helium se rozrůstá o více než 10 000 hotspotů měsíčně a je dostupná už ve více než 100 zemích světa.

Filecoin (FIL)

Filecoin (FIL) je decentralizovaná síť datového úložiště. Poskytovatelé úložného prostoru jsou odměňováni tokeny FIL za ukládání dat uživatelů.

Síť má už více než 1 milion aktivních uživatelů a je zde uloženo přes 100 petabytů dat (1 petabyte = 1 000 000 gigabytů). Filecoin byl oceněn jako jeden z nejbezpečnějších a nejspolehlivějších blockchainů.

NuNet (NTX)

Nunet (NTX) je tržiště pro využití nepoužívaných výpočetních zdrojů soukromých počítačů. Poskytovatelé výpočetního výkonu jsou odměňováni tokeny NTX za sdílení svého volného CPU a GPU. Nunet má více než 10 000 aktivních poskytovatelů.

Io.net

Io.net je projekt fungující na blockchainu Solany a 1. března startuje svůj program odměn Ignition. Vlastní token platforma zatím nemá.

Cílem této iniciativy je motivovat k přispívání výpočetním výkonem GPU. Hlavním cílem platformy je agregovat zdroje GPU na podporu společností zabývajících se umělou inteligencí (AI) a strojovým učením.

Síť rozdělila dodavatelům více než 300 000 USD z plateb zákazníků. Program Ignition bude odměňovat uživatele, kteří přispívají výkonem GPU, na základě faktorů, jako je počet dokončených úloh, šířka pásma uzlu, model GPU a doba provozu.

Navíc se očekává zohlednění aktivity dodavatelů GPU od vzniku Io.net a dle toho odměna airdropem. Přestože převod odměněných bodů na token IO nebyl potvrzen, očekává se, že token bude debutovat ke konci dubna.

Poslouchejte naše podcasty, ať vám nic neunikne!

Víte, že máme dva podcasty? V krátkém podcastu Burza s odstupem každý týden odhalujeme to nejzajímavější, co se na finančních trzích stalo.

Dvakrát do měsíce si pak můžete poslechnout podcast Kam tečou peníze, kde se do hloubky věnujeme ekonomice, politice a tomu do jakých finančních aktiv může být zajímavé investovat.

Získejte díky těmto podcastům exkluzivní pohled na investiční strategie a naučte se, jak správně investovat a nakládat s osobními financemi.

Odebírejte a poslouchejte tyto podcasty, ať vám nic zajímavého neunikne.

Líbil se vám tento článek?
0
0

Autor

Pod tímto profilem publikují články a recenze autoři stránek Finex.cz a další redaktoři nebo hosté, kteří nejsou stálými autory.

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.