Pod tímto profilem publikují články a recenze autoři stránek Finex.cz a další redaktoři nebo hosté, kteří nejsou stálými autory.
Rakouská telekomunikační společnost A1 se rozhodla v některých svých prodejnách začít přijímat vybrané digitální měny jako platidlo. Zatím se jedná o zkušební provoz, který se bude vztahovat na vybrané prodejny ve Vídni, Salcburuku a dalších 5 lokalitách. Mimo to A1 plánuje také koncem srpna integrovat platby pomocí populárních čínských platforem AliPay a WeChat.
A1 v současnosti poskytuje své služby zhruba 5,1 milionům uživatelům mobilních telefonů v Rakousku. Samotná společnost je v rukou mexické firmy América Móvil, rakouského státu a mimo svou hlavní baštu Rakousko působí také na trzích dalších 6 evropských zemí. Její potenciál pro oslovení široké skupiny zákazníků je poměrně velký.
Nyní budou moci její zákazníci v některých rakouských prodejnách platit bitcoinem, ethereem, XRP, litecoinem, dashem nebo stellarem. Nabídka je tak poměrně pestrá, jsou zde zastoupeny jak tradiční kryptoměny, tak centralizovanější tokeny nebo coiny zaměřené více na ochranu soukromí.
A1 bude při přijímání kryptoměn spolupracovat se společnostmi Salamantex, Ingenico a Concardis, které se obecně zaměřují na platební služby. Jejich úkolem bude především zajistit konverzi přijímaných kryptoměn, čímž se při platbě kryptoměnou eliminuje riziko kolísání kurzu. Zákazníkovi při platbě bude nabídnuta aktuální cena v kryptoměně, A1 bude mít na konci na svém účtu připsanou platbu v eurech.
Markus Schreiber, vedoucí marketingu A1 k tomu dodává.
“A1 přebírá velkou odpovědnost za digitalizaci naší společnosti. Bezpečnost spotřebitelů a obchodu, jakož i dodržování všech právních požadavků a ustanovení jsou naší nejvyšší prioritou. Než bude portfolio platebních možností A1 rozšířeno o digitální měny a oficiálně dostupné pro firemní zákazníky, bude proveden vícefázový zkušební provoz, počínaje vybranými obchody A1. “
Možností platit kryptoměnami tak přibývá. Dříve se jednalo zejména o bitcoin a platba byla možná spíše za drobné služby či některé zboží. Průkopníkem byly typicky kavárny a později online obchody.
Nyní platby penetrují i do oblastí, ve kterých má svůj zájem stát jako je platba daní nebo nyní služby související s telekomunikacemi. Například plátci daně z příjmů ve Spojených státech mohou od poloviny letošního roku žádat o vratku z daně v bitcoinech. Stejně tak je firmám v americkém státě Ohio umožněno platit daně v bitcoinech a některé další americké státy, jako například Georgia nebo Arizona, podobný krok zvažují, leč zatím nedošlo k přijmutí potřebné legislativy.
Krok rakouské A1 lze vnímat pozitivně i s ohledem na geografické pokrytí části regionu střední Evropy, který v případě úspěšného testovacího provozu má potenciál ukázat cestu i dalším velkým společnostem.
V České republice již podobnou možnost, tedy úhradu účtů za spotřebovanou elektřinu a zemní plyn v bitcoinech, nabízí od června loňského roku společnost Pražská plynárenská. Ta své služby poskytuje více jak 400 000 zákazníkům a i její nastavení způsobu plateb a jejich konverze je podobná té, kterou představila A1. Nejedná se tak o ojedinělý případ a lze očekávat, že i do budoucna budou mít společnosti snahu rozšiřovat možnosti úhrady za své služby či zboží v některé z kryptoměn.
Uvítali byste rozšíření možností plateb za služby a zboží v bitcoinech a dalších kryptoměnách? Nebo raději budete spekulovat na cenu u některého z ověřených brokerů?
Pod tímto profilem publikují články a recenze autoři stránek Finex.cz a další redaktoři nebo hosté, kteří nejsou stálými autory.
Diskuze (0 komentářů)
Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.