Pod tímto profilem publikují články a recenze autoři stránek Finex.cz a další redaktoři nebo hosté, kteří nejsou stálými autory.
Řada lidí se snaží řešit problémy s financemi půjčkou. V obecné rovině by to měla být ta poslední možnost, jak se vypořádat s nedostatkem peněz – prvním krokem by vždy mělo být uspořádání si svých osobních financí a lepší nakládání s penězi.
Pokud je však situace nevyhnutelná a musíme si půjčit, máme obvykle na výběr mezi úvěrem od banky nebo půjčkou od nebankovní společnosti.
V našem článku se podíváme na to, jaké jsou mezi těmito typy úvěrů hlavní rozdíly.
Pokud si potřebujeme půjčit peníze, zpravidla bychom si chtěli půjčit od takové finanční společnosti, která se k nám bude chovat férově.
Ještě před několika lety jsme tuto jistotu měli především u banky a trh s nebankovními půjčkami byl poměrně divoký. To už ale pár let neplatí, protože všechny společnosti, které chtějí poskytovat úvěry, to znamená i nebankovní společnosti, musí být registrovány u ČNB.
Všechny finanční instituce dnes už také musí kontrolovat záznamy v registrech dlužníků, a zda máte nějaké příjmy. V dnešní době už zkrátka nelze běžně dostat půjčku bez příjmů, nebo pokud máte negativní záznamy v registrech dlužníků. Tyto skutečnosti mimo jiné znamenají, že se:
V minulosti kontrolovaly záznamy v registrech nebo požadovaly doložení příjmu výhradně banky. Dnes se tato situace tedy již narovnala, a tak tyto skutečnosti musí kontrolovat rovněž nebankovní instituce.
To vedlo k pročištění trhu s poskytovateli půjček, kdy prakticky vymizely nabídky nejrůznějších lichvářů. Pokud si tedy dnes jdete půjčit peníze, nemusíte mít obvykle obavu ani z půjčky od nebankovní společnosti. Pokud si navíc vyberete známou stabilní společnost, lze předpokládat férový přístup stejně jako v bance.
Dalším z rozdílů, které můžeme hledat mezi bankovními a nebankovními půjčkami, jsou podmínky pro získání úvěru. Pokud jsme výše hovořili o tom, že se do značné míry srovnaly legislativní nároky na bankovní i nebankovní instituce, tak přesto zde jsou určité rozdíly.
Zákonné podmínky musí být vždy splněny, ale nebankovní společnosti obecně mohou být benevolentnější ke klientům, kteří mají třeba horší minulost.
Takového klienta pravděpodobněji odmítne banka, než nebankovní společnost. Právě proto jsou nebankovní půjčky stále tolik oblíbené.
U každé půjčky je důležitá míra její výhodnosti. Především jistě chceme, abychom půjčku přeplatili co nejméně. Právě taková půjčka je pro nás jako pro klienta výhodnější.
Obecně do této kategorie spadají bankovní úvěry, přičemž na opačném konci jsou nejrůznější rychlé půjčky. Dejte si pozor ale na to, je dnes už také banky nabízejí nejrůznější rychlé půjčky, a to zpravidla jako doplňkovou službu k vašemu běžnému účtu.
Abyste si udělali jasno mezi jednotlivými nabídkami půjček, je vhodné se podívat na jejich srovnání. Mezi důležitá kritéria, která určují výhodnost, půjčky patří:
Velký důraz dávejte právě ukazateli RPSN, což je roční procentní sazba nákladů. Ta totiž zahrnuje nejen výši úrokové sazby, ale např. také nejrůznější poplatky a sankce a zkrátka vše, co navyšuje konečnou cenu půjčky.
Díky tomuto ukazateli tak poznáte, o kolik ve skutečnosti půjčku připlatíte. Za obecně nevýhodné půjčky lze označit takové, které mají RPSN v tisících procentech.
Za pozornost určitě stojí při volbě půjčky také doba splatnosti, abyste věděli, dokdy budete muset půjčku splatit. Rychlé půjčky, které jsou zpravidla méně výhodné, mají také kratší doby splatnosti. Na druhou stranu se ale jedná o půjčky, kde si půjčíte klidně i pouze několik tisíc korun.
Úvěry existují v mnoha variantách, přičemž bývají uzpůsobeny poptávce. V tomto ohledu mají velmi rozmanitou nabídku zejména nebankovní společnosti, které vám nabídnou nejrůznější typy půjček. Obvykle se jedná o:
Do kategorie mikropůjček řadíme zpravidla nejrůznější rychlé půjčky, půjčky před výplatou a podobně, které si můžete sjednat jednoduše online, a to třeba zde.
Potom tady máme klasické spotřebitelské úvěry, kde si již půjčujete větší obnos peněz na delší dobu. Nebankovní společnosti nabízejí také americké hypotéky, což jsou neúčelové hypotéky, kde ručíte nemovitostí.
Banky potom nejčastěji nabízejí zejména klasické spotřebitelské úvěry a klasické účelové hypotéky, kde je účelem pořízení nemovitosti.
Již výše jsme nastínili, že některé půjčky můžete získat také velice jednoduše vyřízením online. Zpravidla se to týká klasických rychlých půjček u nebankovních společností, které v tomto ohledu, co se týká rychlosti vyřízení půjčky, jednoznačně dominují.
U mnoha nebankovních institucí (např. u Zonky) lze získat peníze prakticky na pár kliknutí. Faktem také je, že tyto půjčky si můžete podobně rychle sjednat také u mnoha bank, zpravidla za podmínky, pokud v dané bance již máte svůj běžný účet.
Potom o vás totiž již banka má mnoho potřebných informací, a tak není nutné podstupovat složitý proces.
Drtivá většina půjček je realizována bezhotovostně. To znamená, že vám jsou finanční prostředky převedeny na účet a u bankovních domů je to prakticky bezvýhradně takto.
Existují však případy, kdy vám to nemusí vyhovovat. Potom se vám může hodit to, co nabízejí některé nebankovní společnosti, a sice výplatu peněz v hotovosti. Zpravidla tak lze učinit v rámci některé z partnerských síti prodejen, což jsou třeba trafiky nebo čerpací stanice.
Pod tímto profilem publikují články a recenze autoři stránek Finex.cz a další redaktoři nebo hosté, kteří nejsou stálými autory.
Diskuze (0 komentářů)
Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.