Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Ukazuje vývoj cen na komoditách na blížící se recesi?

Publikováno
Ukazuje vývoj cen na komoditách na blížící se recesi?
Zdroj: depositphotos.com

Zvedání úrokových sazeb probíhající nyní v USA, zvýší nezaměstnanost v USA a pošle americkou ekonomiku do recese, aby se inflace znovu vrátila pod inflační cíl 2 %.

Ale i bez zásahu Fedu by bylo velmi těžké se recesi vyhnout a to zejména v Evropě. Důvodů je mnoho. Stažení z ruského trhu snižuje obrat a marže evropským firmám. Marže v průmyslových výrobách výrazně snižují ceny energií a tlak na růst mezd zaměstnanců sužované inflací. A v neposlední řadě, vysoká inflace svědčí státním financím, ale pokud trvá delší dobu, projeví se snížení kupní síly na poptávce a země začne směřovat do recese.

Recese a pokles cen komodit

Příchod recese je spjat s poklesem poptávky. Pokles poptávky se pak negativně projeví na ceně komodit. Tak by to mělo být v ideálním světě. Jenomže svět není ideální. Všichni se snaží připravit na recesi snížením risku tzn. zmenšováním pozic a pokrýváním současných pozic short kontrakty.

Pokles trhu se projeví i na cenách komodit, kdy těžaři a producenti kovů také využívají short pozice na komoditách, aby se ochránili před poklesem poptávky. Právě obchodníci na komoditách se musí nejvíc snažit a zbavit se komodit dřív, než přijde pokles cen způsobený recesí. Vývoj na cenách komodit je totiž v případě recesí brutální a následně se pak cena pohybuje nízko dlouhodobě. Abychom lépe pochopili, jak funguje recese a pokles cen komodit, podívejme se na učebnicový případ poklesu cen ropy během krize 2008.

Zdroj: tradingview.com
Vývoj ceny ropy
Vývoj ceny ropy

Propad ropy v roce 2008 na světových trzích byl obrovský. Tento příklad nám ukazuje jak silná je recese. Ropa se z cen 140 dolarů za barel propadla na 38,5 dolarů za barel. Velmi zajímavý je růst cen ropy před krizi 2008. Pádu ceny ropy vždy předchází kontinuální růst, který zakončí velkým propadem. Ropa padá velmi rychle. A maximální cena z období 2008 nebyla překonána dodnes. Recese podělila cenu ropy čtyřmi. Ceny komodit a recese tedy spolu velmi úzce souvisí. Pojďme se podívat co nám grafy říkají dnes.

1. Zavádějící trh s ropou

Jak jsme viděli v našem grafu recese roku 2008, byla velmi propojena s vývojem ceny ropy. Zdálo by se, že není nic snazšího než sledovat aktuální kurz ropy. Cena ropy Brent zaznamenala šestiměsíční minimum na úrovni na 83 dolarech za barel na konci listopadu. Znamená na to, že recese je blízko?

To pouze podle grafu ropy nemůžeme tak lehce říct. Zaprvé, propad je ještě velmi malý. Recese by poslala ropu minimálně na úroveň 60 dolarů a méně. To se zatím neděje. Zadruhé, a to je mnohem důležitější, ropa je politické téma. Její cenu mají v rukách politici víc, než současná ekonomická situace ve světě.

Prvním důvodem je zákaz dovozu ruské ropy do Evropy. Navíc Evropská unie chce nastavit limity pro prodeje ruské ropy ve světě. Dnes je zcela jisté, že ropa se již bude sledovat na třech trzích. Mimo známé americké ropy WTI a ropy Brent přibude ropa Ural, která je právě ruská. Její cena se v současnosti pohybuje o 20 dolarů níže než WTI a Brent. Hlavní odběratelé jsou Čína a Indie. Avšak zejména Indie pomáhá Rusku obcházet sankce, protože je to tranzitní země, která často jen předprodává ruskou ropu dál. Rusko se nechce nechat omezit limitem ceny z Evropské unie. Čeká nás tak boj o cenu ruské ropy, který se odvíjí nezávisle od poptávky a nabídky.

Druhým důvodem je boj o vliv v OPECU. Hlavní hráč OPECU, Saudská Arábie, se snaží kličkovat mezi zájmy Ruska a USA. Jednou nahraje tomu, jindy zase jinému. Pravdou však je, že v současnosti OPEC může jen současné limit držet a nebo je snižovat. Většina zemí mimo nejsilnější hráče není schopna plnit několikrát snížené těžební limity. I zde narážíme na skutečnost, že daleko víc než poptávka, hrají roli technické možnosti těžařů. A ty každým dnem klesají.

Třetím důvodem je doplňování amerických strategických rezerv. Joe Biden rozhodl Američanům pomoci s kupní sílou tím, že na trh s ropou posílal ropu ze státních rezerv. Ropa ze skladů pak zabraňovala tomu, aby se cena ropy utrhla z řetězu a zůstávala pod 110 dolary za barel. Nyní jsou sklady prázdné a Joe Biden chce nakupovat ropu zpět. Cena ropy je nastavena na 70 dolarů za barel. Je tedy možné, že několik měsíců cena ropy neklesne, protože ji vykoupí americké státní rezervy. Pád cen ropy může nastat z důvodu recese, až ve chvíli, kdy americké sklady budou plné. Cena ropy tedy není dobrý ukazatel pro recesi.

2. Hliník aneb stav kondice německého průmyslu

Hliník se využívá především ve strojírenství. Poptávka po hliníku ukazuje, jak si na tom stojí důležité odvětví tedy automobilový průmysl. Cenu hliníku výrazně ovlivňuje Německo, které patří k světové strojírenské velmoci. Rusko patří k velkým producentům hliníků. Díky ekonomickým sankcím je pro ruský hliník těžké dostat se na trh západního světa.

Na grafu vidíme, že se cena hliníku propadla od začátku roku o 18 %. Špička ceny hliníku je způsobena ruskou invazí na Ukrajinu v únoru 2022. Na konci listopadu vidíme oživení růstu ceny hliníku. To přichází na vrub Německu, kde se průmyslová výroba propadla méně, než se čekalo. Cenu hliníku podporují dobré zprávy z pracovního trhu, jak amerického, tak evropského. To že nezačala masivní propouštění zaměstnanců udržuje ceny hliníku značně nahoře. Z pohledu technické analýzy je spodní rezistence hliníku nyní nastavena do pásma okolo 2100 dolarů. Pokud dojde k jejímu proražení, může to být známka, že recese je blízko.

3. Měď jako ukazatel stavu čínského hospodářství

To, co platí pro hliník a Německo, platí obdobně pro měď a Čínu. Vývoj mědi ukazuje na stav průmyslu zabývající se výrobou elektronických součástek. Měď se samozřejmě používá i v jiných odvětvích. V přeneseném významu je to ropa pro technický průmysl. Na cenu mědi má tudíž velký vliv i covidová politika čínského režimu. Oživení ceny mědi v poslední doby je právě způsobeno prohlášením čínské vlády, která už nechce proti covidu bojovat tak přísně.

I tak měď klesla od začátku roku o 12 %. Z technické analýzy jasně vidíme, že měď si udělala silný support na úrovní 7300 dolarů. Výrazné proražení tohoto supportu by naznačovalo možnost recese.

4. Král komoditních ukazatelů: CRB index

Nejspolehlivější ukazatel dění na komoditním trhu je CRB index. Tento index sleduje vývoj 19 hlavních komodit. Ty jsou rozděleny do čtyř kategorií: 39 % energie, 41 % zemědělské komodity, 7 % drahé kovy a 13 % průmyslové kovy. Výhodou tohoto indexu je právě jeho schopnost pojímat prakticky celý trh s komoditami. Zastoupení drahých kovů je minimální, aby ovlivnilo hlavní trend celého indexu. Zlato a stříbro se v dobách recese chová přesně naopak než průmyslové kovy. Co nám tedy CRB index říká?

Zdroj: tradingviews.com
Vývoj index CBR indexu
Vývoj index CBR indexu

Na grafu vidíme, že od počátku června jsme svědky velkého poklesu a zásadní změny trendu celého indexu. Tento zlom je způsoben odhodláním Fedu bojovat s inflací. Obchodníci s komoditami od začátku celého procesu utahování měnové politiky měli lepší odhad na celou situaci než akcioví obchodnici. Na změnu v politice Fedu moc nevěřili a spíš se připravovali na budoucí recesi. I přes růst v poslední době, by se CRB index musel dostat na hodnotu 290, aby se trend změnil a k tomu má hodně daleko. Komodity jsou posledních pět měsíců v klesajícím trendu.

Závěr – Vše má v rukou Fed

Dění na komoditách ukazuje, že recese se blíží. Otázka je, jak bude velká. Na to nedokážeme v tuto chvíli odpovědět. O velikosti recese rozhodne maximální úroková sazba Fedu. Pokud se Fed bude držet plánu a maximální úroková sazba dosáhne 5 %, můžeme být svědky tzv. “soft landing”. Recese by pak byla někde mezi 1 nebo 2 %, tedy nic katastrofického. Pokud však Fed vyžene sazby výše než 5 %, čeká nás dost možná tvrdá srážka s realitou a hlubší recese.

Chcete neustále vědět, co se děje na trzích?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru, který vám budeme jednou týdně posílat. Z něj se dozvíte to nejdůležitější, co se za poslední týden na finančních trzích stalo a neuteče vám nic podstatného. Chcete-li odebírat náš pravidelný newsletter a mít všechny důležité informace ve své emailové schránce, připojte se vyplněním formuláře níže.

Líbil se vám tento článek?
5
0

Autor

Publicista a investor s více než desetiletou praxí.

První zkušenosti získal na pražské burze. Následně se specializoval na evropské, zejména francouzské, a zámořské trhy. V současné době se zaměřuje především na hodnotové investování, přičemž při svém rozhodování zohledňuje měnovou politiku a geopolitickou situaci ve světě.

Doktorát z filosofie získal v Paříži. Rád píše o slavných investorech a snaží se poučit z jejich rozhodnutí. Věří, že je vždy užitečné napodobovat ty nejlepší v oboru. Mezi jeho oblíbené investory patří Ray Dalio, Warren Buffett, Michael Burry a Charles Gave.

„Chcete-li na trzích vydělávat peníze, musíte myslet samostatně a být skromní.“ – Ray Dalio

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 76 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Při investování a obchodování hrozí ztráty. Vaše investice mohou stoupat i klesat a můžete získat zpět méně, než jste investovali.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Investování zahrnuje rizika ztrát.‎