Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Výnosová křivka je převrácená ze 76 % – Rubikon pro začátek recese byl překročen

Publikováno
Výnosová křivka je převrácená ze 76 % – Rubikon pro začátek recese byl překročen
Zdroj: depositphotos.com

Výnosová křivka je klíčovým předcházejícím indikátorem pro makroekonomický vývoj. Výnosovou křivku proto občas zmiňuji i v jiných svých analýzách. Ale samostatný text jsem tématu věnoval naposledy v polovině léta. Tehdy se výnosová křivka v USA začala převracet, ale byla převrácená pouze její část.

To se změnilo, protože nyní je výnosová křivka převrácená ze 76 %. A to je problém, protože jde o další jednoznačný signál pro recesi.

Výnosová křivka je převrácená ze 76 %

Jak je psáno v úvodu, výnosová křivka je dlouhodobě respektovaným ukazatelem pro tržní očekávání ohledně makroekonomického vývoje. Je to naprostý základ, který by neměl být nijak opomíjen. A obzvlášť ne v době, kdy je křivka z většiny své délky zcela převrácená. Přiložený graf vizualizuje právě procentuální podíl inverze výnosové křivky. Zároveň je na 70 % čerchovaná přímka. Co čerchovaná přímka znázorňuje?

Zdroj: linkedin.com
Procentuální podíl inverze výnosové křivky
Procentuální podíl inverze výnosové křivky

Čerchovaná přímka představuje zmíněný Rubikon. Jakmile byla výnosová křivka za předešlých 50 let převrácená z více jak 70 %, přišla následně recese nebo krize americké ekonomiky. Konkrétně jde o recese ze 70. a 80. let. Méně známá úvěrová krize z přelomu 80. a 90. let (S&L). Ta byla velmi hluboká, ale netrvala dlouho. Proto není tolik známá. Pak již více známé v podobě prasknutí technologické bubliny na akciích z přelomu milénia. A finanční krize z roku 2008. Pokaždé došlo na akciových trzích k velkým kurzovým poklesům.

Propad na akciích a Bitcoinu klepe na dveře?

Všimněte si, že prolomení té 70% linie neznamenalo ihned problém. Vlastně se inverze prohlubovala až nad 90 %. Což znamená téměř úplné převrácení výnosové křivky. Tudíž máme ještě klidně několik měsíců čas. Ale také se ta pomyslná lavina může spustit zítra. Všimněte si, že když se situace začala normalizovat, v tu dobu trhy začaly tvořit svá finální tržní minima. V tomto ohledu je výnosová křivka vážně výborný nástroj.

Zdroj: tradingview.com
Dluhopisové ETF
Dluhopisové ETF (20+)

V každém případě jsme tu čerchovanou přímku nedávno prolomili. Momentálně je dle grafu výnosová křivka převrácená ze 76 %. A to může i pokračovat, aniž by se cokoliv stalo. Proč akciový trh nereaguje okamžitě? Akciové kurzy reagují vždy s jistým zpožděním. Prvně přichází pohyb na dluhopisovém trhu, následně i na akciích. Tuhle poučku najdete v kdejaké literatuře.

Přestože se dluhopisový trh v USA prakticky zhroutil, nikoho to příliš nezajímalo. Kromě lidí z oboru. Z racionálního hlediska bychom naopak čekali paniku i na akciích. Ale nic takového se nestalo. Nejčastěji udávaným důvodem je, že akcioví investoři nejsou tolik racionální jako ti dluhopisoví. A spíše hledí na následujících pár měsíců. Jelikož v akciovém trhu operuje spousta amatérských obchodníků. Kdežto dluhopisy jsou spíše pro instituce a profesionály.

Zdroj: gurufocus.org
Aktuální podoba výnosové křivky
Aktuální podoba výnosové křivky

Aby všichni 100% chápali, o čem tu mluvíme, tak přikládám ještě úplný graf s výnosovou křivkou. Běžná podoba výnosové křivky je vlastně takový strmější kopeček. S čím delší splatností státního dluhopisu, tím větší logicky výnos. Protože s delší dobou splatnosti roste i riziko. Když naopak výnos (úrok) klesá s dobou splatnosti, je něco špatně.

Má to totiž souvislost s inflačním očekáváním. Úrokem si chce investor kompenzovat inflaci. A nízké inflační očekávání implikuje recesi. Jelikož recese znamená slabou poptávku. A slabá poptávka zase znamení pokles růstu cenové hladiny. Jedná se o základní makroekonomické mechanismy, které je třeba si nastudovat. Než se do svého investování plně pustíte.

Závěrem

Možná teď v souvislosti s chováním akciového trhu moc nechápete, co se děje. Akciové indexy, jako jsou S&P 500, Nasdaq a Dow Jones, totiž několik týdnů postupují nahoru. Proč tuhle informaci investoři a spekulanti nereflektují?

Všimněte si jedné zásadní věci. A to jest, že Bitcoin naopak v posledních týdnech výrazně oslabil. Dává se to primárně za vinu krachu burzy FTX. Ale faktem je, že šlo pouze o impuls. Není to vyloženě příčina propadu. Bitcoin v tomto ohledu funguje dlouhodobě jako takový kanárek. Respektive jde dolů s jistým předstihem.

Abychom si ale odpověděli na položenou otázku. Akcioví spekulanti momentálně spekulují na to, že Fed nebude již zvyšovat úrokové sazby tak agresivním tempem. To je momentálně hlavní pohon pro akciový růst. Avšak poté může přijít dosti nepříjemné vystřízlivění. Alespoň to tak za předešlých 50 let prakticky vždy bylo.

Líbil se vám tento článek?
13
0

Autor

Vystudovaný ekonom a znalec díla Adama Smithe, Davida Ricarda a Johna Keynese, který publikuje obsah o technické analýze kapitálových trhů, fundamentální analýze, makroekonomii a měnové politice.

Jaroslav je přesvědčen, že právě tyto disciplíny jsou zásadní pro pochopení celého kontextu finančního trhu, a snaží se čtenáře vybavit ucelenou myšlenkovou mapou pro přemýšlení nad finančním světem.

“Pro investory je důležitý komplexní znalostní základ, díky kterému může každý minimalizovat rizika.”

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 77 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Při investování a obchodování hrozí ztráty. Vaše investice mohou stoupat i klesat a můžete získat zpět méně, než jste investovali.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Investování zahrnuje rizika ztrát.‎