Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Týká se vás zrušení státního příspěvku k penzijku? Pozor na zbrklé odstoupení od smlouvy!

Vláda od 1. července zruší penzistům státní příspěvek k penzijnímu spoření. Jak by důchodci měli s již naspořeními penězi naložit a proč nedělat ukvapená rozhodnutí?

Týká se vás zrušení státního příspěvku k penzijku? Pozor na zbrklé odstoupení od smlouvy!
Zdroj: depositphotos.com

Chystané změny v českém důchodovém systému budou mít dopad na šetření seniorů na stáří. Od poloviny letošního roku již nebudou důchodci spořící ve třetím důchodovém pilíři dostávat státní příspěvek.

Důvodem je, jak vysvětluje ministerstvo financí, že státní podpora důchodového spoření ztrácí svůj smysl, jakmile jednotlivec začne pobírat státní důchod. Cílem vlády je přestat podporovat krátkodobé spořicí produkty se státními příspěvky určenými na důchod.

Varování

Senioři jsou však varováni před unáhleným odstoupením od smlouvy o penzijním spoření, protože tím mohou porušit minimální délku trvání smlouvy a přijít o naspořené peníze.

Těm, kteří spoří méně než dva roky, a ukončí smlouvu, hrozí, že přijdou o všechny své finanční prostředky. Zatímco ti, kteří spoří déle než dva roky, ale ještě nedosáhli pětileté hranice spoření, přijdou v případě ukončení smlouvy “pouze” o přiznané státní příspěvky.

Statistiky penzijních společností ukazují, jak se obavy seniorů promítají do nárůstu jednorázových vyrovnání. Ve věkové skupině nad 55 let vzrostl měsíční průměr těchto vypořádání v loňském roce na 24 tisíc z obvyklých 16 tisíc.

Tento výrazný nárůst je s nejvyšší pravděpodobností způsoben vládním prohlášením o ukončení státní podpory důchodců.

Změna podpory za pochodu není fér

Lenka Desatová, předsedkyně Rady seniorů, uvedla, že změnit podmínky penzijního spoření pro některé klienty “za pochodu” není spravedlivé. Připomněla také, že i lidé v důchodovém věku uzavřeli smlouvy v očekávání, že obdrží státní podporu. Přesto však radí důchodcům, aby u tohoto finančního produktu pokračovali.

Důvodem je jedna zásadní výhoda systému důchodového spoření pro seniory. Umožňuje totiž určit příjemce (tzv. obmyšlenou osobu), který se k naspořeným prostředkům dostane snadněji, než prostřednictvím standardního dědického řízení. Často je tento způsob využíván například jako spoření na pohřeb.

Pozor na zbrklé ukončení smluv, raději snižte úložku na minimum

Odborníci a spotřebitelské organizace seniorům doporučují, aby ve spoření pokračovali, a to třeba i v minimální stokorunové měsíční částce, a splnili tak požadovanou šedesátiměsíční dobu spoření. Odhaduje se, že přibližně 250 tisíc důchodců podmínku 5leté doby spoření do 1. července letošního roku nesplní.

Aby však o již uspořené peníze důchodci nepřišli, musí dokončit alespoň pětileté období spoření.

V reakci na ztrátu státních příspěvků nabízejí některé penzijní společnosti svým nejstarším klientům různé kompenzace. Například Penzijní společnost České spořitelny nabízí klientům, kteří se rozhodnou ukončit penzijko a jsou starší 60 let, mají naspořeno alespoň 100 tisíc korun a spořili minimálně 60 měsíců, garantovaný výnos 6 % za 24 měsíců.

I další společnosti hledají způsoby, jak kompenzovat ztrátu státní podpory. NN Penzijní společnost a UNIQA pojišťovna zvažují různé formy bonusů pro své klienty seniory, i když podrobnosti ještě nejsou doladěny.

Poslouchejte naše podcasty, ať vám nic neunikne!

Víte, že máme dva podcasty? V krátkém podcastu Burza s odstupem každý týden odhalujeme to nejzajímavější, co se na finančních trzích stalo.

Dvakrát do měsíce si pak můžete poslechnout podcast Kam tečou peníze, kde se do hloubky věnujeme ekonomice, politice a tomu do jakých finančních aktiv může být zajímavé investovat.

Získejte díky těmto podcastům exkluzivní pohled na investiční strategie a naučte se, jak správně investovat a nakládat s osobními financemi.

Odebírejte a poslouchejte tyto podcasty, ať vám nic zajímavého neunikne.

Líbil se vám tento článek?
1
0

Autor

Veronika se více než pět let specializuje na analýzu bankovního sektoru a finančních produktů, přičemž na základě toho připravuje podrobné recenze bank a jejich portfolia. Její výzkum v oblasti financí je základem pro její práci na portálu Finex, kde se zaměřuje na poskytování aktuálních a srozumitelných informací, a zvyšování finanční gramotnosti.

Tuto osvětu považuje za klíčovou pro lepší budoucnost jednotlivců i společnosti, a věří, že finanční vzdělání je základem pro finanční nezávislost. Jejím cílem je přispívat k podpoře zájmu o peníze a investice, nabízet čerstvé perspektivy a pomoci čtenářům lépe se orientovat v komplexních finančních tématech.

“Nejlepší investicí je ta do vlastního vzdělání. A právě finanční gramotnost je klíčem k finanční nezávislosti.”

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 77 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Při investování je váš kapitál vystaven riziku a může se vám vrátit méně, než jste investovali. Minulá výkonnost nezaručuje budoucí výsledky.
U 64 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.